Chrípka nie je banálnym ochorením: Je možné ju dostať aj viackrát za sezónu

Chrípka

gettyimages

Jesenné dni prinášajú čoraz chladnejšie dni. Máme tu november, čo znamená, že chrípková sezóna už začala pred niekoľkými týždňami. Trvať bude až do apríla. Aj preto by sme mali myslieť na prevenciu a tiež sa informovať o tom, ako sa chrípka počas „jej“ polroka šíri. Zároveň máme pred sebou posledné dni, kedy sa proti tejto chorobe oplatí očkovať.

Viac rôznych vírusov

Prekonanie jednej choroby v sezóne neznamená, že človek má počas jej zvyšku pokoj. „Vírus chrípky je premenlivý a existuje viacero typov vírusov. Preto sa nedá vylúčiť, že chrípkou sa dá nakaziť viackrát za sezónu,“ varuje Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

„Medzi ľuďmi počas sezóny cirkulujú viaceré typy vírusov chrípky a imunita voči jednému nemusí chrániť pred druhým,“ dopĺňa. Preto odborníci zo Svetovej zdravotníckej organizácie každú sezónu pripravujú novú chrípkovú vakcínu. Očkovanie proti chrípke hradia všetky zdravotné poisťovne a podľa ÚVZ SR ho treba absolvovať najneskôr v novembri, aby sa včas vytvorili protilátky.


Mohlo by vás zaujímať: Očkovanie proti chrípke: Ako vlastne funguje a kto by ho mal absolvovať?


Nie je to banalita

Chrípka patrí medzi najčastejšie ľudské infekčné choroby. Keďže vírus chrípky prežije na niektorých povrchoch aj dva dni, základnou prevenciou ochorenia je časté umývanie rúk. ÚVZ SR však varuje, že nejde o banálne ochorenie. „Je vysoko nákazlivá a rýchlo sa šíri. Nákaza sa prenáša kvapôčkovou infekciou. V niektorých prípadoch môže mať chrípka vážny priebeh s komplikáciami. Vírus chrípky naruší a oslabí sliznicu dýchacích ciest, čo uľahčuje jej bakteriálnu infekciu. Tak môžu vzniknúť bakteriálne zápaly ucha, prínosových a čelových dutín, nosa, priedušiek a zápal pľúc.“

Kto by sa mal očkovať?

Očkovanie ÚVZ SR odporúča najmä ľuďom vo vysokom riziku vzniku závažných komplikácií chrípky. Sú to predovšetkým staršie osoby, ľudia s chronickými ochoreniami (srdcovo-cievnymi, pľúcnymi, metabolickými) alebo osoby s oslabenou imunitou. Komplikácie často vyžadujú hospitalizáciu v nemocnici a u vysoko rizikových osôb môžu spôsobiť až ohrozenie života.


Aké skúsenosti máte s očkovaním proti chrípke vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, TASR
Odporúčame