Chrípkový vírus opäť klope na dvere: Čo všetko by ste o ňom mali vedieť?

chrípka

photl.com

Hoci si častokrát myslíme, že pri chrípke nás už nemôže nič prekvapiť, nie vždy si jej príznaky interpretujeme správne. Jedným zo symptómov je síce zahlienenie dýchacích ciest, no klasická chrípka náš organizmus potrápi ďaleko viac. Čo ju spôsobuje, aký má priebeh a ako sa pred ňou chrániť? Zistite, prečo by ste toto relatívne časté ochorenie mali poctivo vyležať a aké komplikácie vám hrozia.

Za všetko môže primitívny mikroorganizmus

Za to, že organizmus podľahne chrípke, vďačíme predovšetkým chrípkovému vírusu, ktorý je jej pôvodcom. Ide o jednoduchý organizmus, ktorý k životu a rozmnožovaniu potrebuje hostiteľskú bunku. Šíri sa takzvanou kvapôčkovou infekciou najčastejšie vzduchom. K nákaze tak môže dôjsť už len jediným kýchnutím či podaním neumytej ruky, ak sme sa tesne predtým vysmrkali. Ide pritom o jeden z najmenších známych mikroorganizmov. Pre ilustráciu si predstavte 200 tisíc chrípkových vírusov uložených v jednej rade vedľa seba. Celková dĺžka takéhoto usporiadania by nepresiahla jeden centimeter. Obranyschopnosť tela zhoršuje fakt, že chrípkový vírus má praktický neobmedzené možnosti mutácie. Spôsobujú to tri hlavné kmene pomenované podľa začiatočných písmen abecedy:

  • typ A – má ťažší priebeh a sprevádza ho viacero komplikácií, objaviť sa môže aj u zvierat
  • typ B – ľahšia forma s menšími komplikáciami, ktorá postihuje iba ľudí
  • typ C – iná štruktúra vírusu, ktorá infikuje iba deti

Mohlo by vás zaujímať: Vyhnite sa chrípke podľa rád starých mám!


Prechladnutie nie je chrípka

Zvykne sa vám polovička s upchatým nosom posťažovať, že na ňu lezie chrípka? Ide o veľmi častú mylnú predstavu. Chrípka sa totiž naplno prejaví zvyčajne po 18 – 24 hodinách od preniknutia vírusu do organizmu. Jedným z prvých nastupujúcich symptómov je horúčka, ktorá môže byť sprevádzaná zimnicou. Nasledujú bolesti hlavy a kostrovo-svalového ústrojenstva: kĺbov, šliach, svalov v oblasti chrbtice a dolných končatín. Okrem celkovej únavy pacient môže pociťovať malátnosť, nevoľnosť či nutkanie na zvracanie. Tento nepríjemný stav trvá približne tri dni, po ktorých sa dostavia prejavy infikovaných dýchacích ciest. Nádcha, kašeľ a bolestivé hrdlo sa môžu objaviť samostatne alebo ruka v ruke. Akútna forma pomerne rýchlo poľaví, no liečba hlienovitej konzistencie môže trvať aj 10 – 14 dní.

S chrípkou nie sú žarty

Mnoho silných pováh chrípke nepripisuje žiaden špeciálny význam a počas ochorenia naďalej chodí do práce, venuje sa bežným činnostiam. Takéto podceňovanie sa však môže nepekne vypomstiť. Rizikom sú komplikácie z dôvodu agresívneho vírusu či vyčerpania organizmu. Patrí medzi ne:

  • chrípkový zápal pľúc – nevyhnutná je okamžitá hospitalizácia, no napriek oneskorenej liečbe takmer polovica pacientov umiera, predovšetkým tých vo vyššom veku
  • zápal srdcového svalu – ku chrípke sa pripája búšenie srdca a dychová nedostatočnosť, potrebný je zásah zdravotníkov na jednotke intenzívnej starostlivosti
  • zápal svalov – najčastejšie postihuje stehná a prejavuje sa intenzívnymi bolesťami
  • zápal mozgových blán – intenzívne bolesti hlavy a očí, prudká reakcia na svetlo (svetloplachosť), bolesti šije, malátnosť, schvátenosť
  • zápal stredného ucha
  • zápal hrtanu

Mohlo by vás zaujímať: Bolesti hrdla? Porazte ich liekmi z lekárne aj od matky prírody!


Prevencia a liečba

Terapia je u chrípky symtomatická, čiže na základe jednotlivých príznakov. Vo výbave by vám nemali chýbať tabletky proti horúčke a bolesti (na báze ibuprofenu, kyseliny acetylsalicylovej alebo paracetamolu). Lieky proti bolesti hrdla, alebo kvapky do nosa konzultujte s lekárom, nežiadajte však od neho antibiotiká. Tie sú účinné v boji proti baktériám, v tomto prípade je potrebná farmakologická skupina antivirotík. Dôležitý je oddych na lôžku, vypotenie sa a dostatok tekutín. Overeným pomocníkom je teplý čaj s citrónom, vhodné je tiež priebežne dopĺňanie vitamínu C.

V prevencii zohráva kľúčovú úlohu posilnenie imunity, pestrá strava s dostatkom vitamínov, časté vetranie. V období s výkyvmi vonkajších teplôt noste oblečenie zložené z viacerých vrstiev. Najnáchylnejší sú seniori a deti, u ktorých sa odporúča preventívne očkovanie. Keďže však ide o citlivú tému, rozhodnite sa na základe vlastného uváženia.


Je podľa vás očkovanie proti chrípke účinnou prevenciou? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: photl.com, photl.com, Emma
Odporúčame