Chrumkavá a voňavá husacina: Čo všetko by ste o nej mali vedieť?

Husacina

SITA

Husacie mäso si len málokto môže dožičiť naozaj pravidelne. A je to asi aj dobre, rozhodne sa totiž nedá nazvať diétnym. Aj v ňom sa však skrývajú aj telu prospešné látky. Čo všetko by ste mali o tomto druhu mäsa vedieť?

Chov husí a husacie hody majú na Slovensku približne storočnú tradíciu, ktorá sa viaže k južným oblastiam našej krajiny. Tradícia pečenia husí prišla na Slovensko z nemecky hovoriacich krajín, najmä Rakúska a Nemecka, kde je spojená so sviatkom Sv. Martina. Na Slovensku vznikla najmä z ekonomických dôvodov, pretože predávanie pečených husí na miestnych trhoch bolo doménou slovenských gazdiniek, ktoré si týmto spôsobom vylepšovali domáci rozpočet. Labužníci z rôznych kútov začali postupne vyhľadávať miesta, odkiaľ pochádzala najlepšia husacina (Chorvátsky a Slovenský Grob).  Ďalším dôvodom pre vznik tohto zvyku bolo, že práve na juhu Slovenska s dostatkom riečok a potôčikov existovali pre chov husí ideálne podmienky.


Mohlo by vás zaujať: Pštrosie mäso patrí medzi najzdravšie: Chutnali ste ho už?


Nie je hus ako hus

Výživová hodnota i kalorický obsah husacieho mäsa závisí od toho, v akých podmienkach husi žijú. Podstatný rozdiel je aj v chuti husaciny, ktorá pochádza z gazdovského dvora alebo zo supermarketu. Nuž a v neposlednom rade zohráva úlohu spôsob prípravy.

Pri husacom mäse je potrebné rozlišovať, z ktorej časti husi mäso pochádza. Hus obsahuje na 100 gramov asi 340 kalórií, z toho je približne 30 gramov tuku a 15 gramov bielkovín. Najkalorickejšie sú pečené husacie prsia s obsahom 370 kcal, pečené stehno bez kože obsahuje asi 250 kalórií.

Je husacie mäso prospešné?

Husacie mäso patrí medzi tučné mäsá s vysokým obsahom nasýtených tukov, ale nachádzajú sa v ňom aj esenciálne kyseliny. Pozitívom je bohatý obsah bielkovín, draslíka, vápnika a fosforu. Pomerne zaujímavé je zastúpenie vitamínov skupiny B (B1, B2, B6) a vitamínu A, čiže striedma konzumácia tohto mäsa nie je rozhodne na škodu. Z hľadiska zdravej výživy platí, že husacie mäso je určené pre sviatočné príležitosti.


Mohlo by vás zaujať: Hovädzie, bravčové či králičie: Ktorý druh mäsa je pre vás ten najlepší?


K husacine patria aj bylinky a ovocie

V našich končinách sa pečená hus podáva najčastejšie s kapustou a lokšami, ktoré sa zapíjajú kvalitným bielym vínom. Pravdou je, že hus možno pripraviť na stovky spôsobov. Lahodnú chuť dodajú husacinke koreniny ako bazalka, majoránka, šalvia, rozmarín alebo tymian. Originálnu vôňu možno dosiahnuť pomocou citrónov, pomarančov, marhúľ, broskýň alebo egrešov.

Tajomstvo pečenia husí

Osolenú, okorenenú hus vložíme do hlineného pekáča. Dôležité je dôkladné podliatie vodou a zakrytie druhým pekáčom. Hus sa pečie v rúre vyhriatej na 200 až 220 stupňov Celzia asi hodinu, potom je potrebné opäť doliať vodu, hus poliať výpekom a ďalej piecť asi 30 minút. Po tejto dobe sa hus otočí a pečie pri 250-tich stupňoch domäkka. Pred dokončením druhý pekáč odstránime, aby na husi vznikla chrumkavá kôrka.


Mohlo by vás zaujať: Jednoduché kuracie prsia trikrát inak: Ktorý recept vyskúšate vy?


Husacina bez plnky? Určite nie!

Veľmi obľúbenou súčasťou prípravy husí sú rozličné plnky, ktoré doslova hýria nápaditými kombináciami. Dve zaujímavé si môžete pripraviť podľa nasledovných receptov:

Plnka s orechmi a hrozienkami

Suroviny: 2 šálky strúhanky, cca 1/3 šálky rozpusteného masla, ½ šálky hrozienok, ½ šálky drvených vlašských orechov, čajová lyžička šalvie alebo oregana, soľ a korenie podľa chuti

Príprava: Všetky ingrediencie zmiešame a plnkou hus naplníme. Ak zmes „nedrží“ pokope, môžeme pridať vajíčko.

Jablkovo-slivková plnka

Suroviny: 230 gramov sušených sliviek, 6 jabĺk, 1 cibuľa, ½ lyžičky zázvoru (môže byť aj sušený), 1 čajová lyžička cukru, 2 plátky slaniny, 1 šálka strúhanky, soľ, korenie, 2 vajíčka, olej alebo maslo

Postup: Najskôr slivky namočíme aspoň na 30 minút, jablká olúpeme a nastrúhame, slaninu nakrájame na kocky, čerstvý zázvor najemno postrúhame. Potom na oleji alebo masle jemne osmažíme cibuľu, slaninu a strúhané jabĺčka. Necháme trochu vychladnúť a pridáme ostatné suroviny, teda slivky, zázvor, cukor, strúhanku, soľ, korenie a vajíčka. Plnkou hus naplníme a pečieme.

Zdroj: SITA, SITA, Mirka
Odporúčame