Chudnite športom na maximum: Stavte na športtester – trénera v hodinkách!

šport

photl.com

Poctivo cvičíte, krotíte sa na tanieri a ručička váhy sa smerom nadol nehýbe? Možno vám chýba ten správny tréning pri dostatočnej intenzite. Pýtate sa, ako by ste mali vedieť, či cvičíte málo alebo, naopak, príliš búrlivo a krátko? Pomôcť vám môže športtester, ktorý spoľahlivo a účinne nahradí osobného trénera a podrobne zmapuje vaše pokroky. Vylepšite si svoju kondíciu a začnite rýchlejšie zhadzovať prebytočné kilá vďaka (ne)obyčajným hodinkám.

Čo je to športtester?

Športtester je zariadenie na vyhodnocovanie srdcovej frekvencie v reálnom čase. V súvislosti s týmto pomocníkom sa môžete stretnúť aj s pomenovaniami ako pulzmeter, pulzomer, či merač tepu. Každý model obsahuje náramkové digitálne hodinky, prípadne ďalšie príslušenstvo – v závislosti od použitej technológie. Niektoré športtestery majú priamo na displeji hodiniek dotykovú plôšku. Po priložení prsta sa zvyčajne do piatich sekúnd zobrazí aktuálna frekvencia úderov srdca. Takéto meranie pulzu je však pre dynamické športové aktivity veľmi nepraktické a hodí sa skôr na turistiku. Ak túžite schudnúť behom, bicyklovaním, korčuľovaním alebo na bežkách, siahnite po výrobku s hrudným pásom. Ten komunikuje s hodinkami po celú domu tréningu, preto sa vždy na displej stačí iba pozrieť.


Mohlo by vás zaujímať: Chcete schudnúť a postavu si aj udržať? Behajte podľa týchto pravidiel!


Ako ho používať?

Predtým, než začnete svojho trénera v hodinkách aktívne používať, pozorne si prečítajte návod a urobte všetky potrebné nastavenia. Tie zahŕňajú nielen informáciu o dátume a čase, ale aj vaše osobné údaje – dátum narodenia, výšku, váhu, pohlavie. Práve na základe týchto parametrov športtester za vás vypočíta hodnoty, ktoré vás budú počas a po tréningu zaujímať najviac. Hrudný pás obsahuje snímač a gumičku so zapínaním. Pred použitím gumené časti vždy navlhčite (neskôr sa o to postará váš vlastný pot) a pripnite na hrudník podľa návodu. Pás by mal byť umiestnený pod prsnými bradavkami so snímačom v tesnej blízkosti srdca. Sledujte pozorne nápis/označenie, aby ste si ho nezapli opačne.


Mohlo by vás zaujímať: Prehnali ste to s cvičením či prácou? Zbavte sa svalovice rýchlo a účinne!


Ako to funguje?

Na to, aby ste zahájili čo najúčinnejší tréning, musíte svoje srdce udržiavať v istom pásme maximálnej tepovej frekvencie (MTF). Presné číslo sa určuje na základe vášho veku, aktuálnej kondície, zdravotného stavu a mnohých ďalších faktorov. Pre potreby domáceho chudnutia vám celkom postačí laicky zaužívaný vzorec MTF = 220 – vek. V praxi to znamená, že ak máte 45 rokov, vaša maximálna tepová frekvencia je 175. Túto hodnotu by ste nikdy nemali prekračovať. Hodinky vás zväčša upozornia hlasitým pípaním.

Aby ste začali účinne spaľovať tuky, musíte sa udržiavať v hodnotách 60 – 80% spomínanej maximálnej tepovej frekvencie. Ide o takzvané aeróbne pásmo, v ktorom vydržíme športovať dlhší čas, pretože naše srdce je zaťažované primerane. Ak naša tepová frekvencia vystrelí nad 80% „maximálky“, nastáva silový tréning v anaeróbnom pásme. To je typické pre krátke aktivity s vysokou intenzitou ako šprint alebo posilňovanie.


Mohlo by vás zaujímať: Zbavte sa prebytočných kíl prirodzene: Skúste tieto tipy na chudnutie chôdzou!


Podľa čoho vyberať?

Na trhu nájdete viacero značiek športtesterov, ktoré sa líšia nielen kvalitou, ale aj funkciami. Pri kúpe sa poobzerajte skôr po modeloch, pri ktorých je možné batérie v hodinkách aj v hrudnom páse vymeniť (ušetríte si kúpu príslušenstva po určitom čase). Zároveň je mimoriadne dôležité, aby bol prenos informácií z hrudného pásu do hodiniek digitálne kódovaný. Zvlášť, pokiaľ plánujete trénovať vo dvojici. Ďalšie parametre závisia výlučne od vašich potrieb:

  • množstvo spálených kalórií a percento spotrebovaného tuku – výborná pomôcka, ak začínate chudnúť a máte vysoké ambície (10 kíl a viac)
  • krokomer – ak chcete zároveň merať prebehnutú vzdialenosť a rýchlosť behu (alebo chôdze)
  • intervalový tréning – ak pracujete na zlepšovaní svojej kondície
  • GPS – ak vás zaujíma prekonaná vzdialenosť a terén pri ďalších aktivitách ako bicyklovanie či korčuľovanie

Zaujímajú vás cenové relácie? Na najlacnejší variant vám postačí už 25 eur. Na základe vlastných skúseností však odporúčame investovať do overenej značky. V opačnom prípade môže byť športtester nepresný a nespoľahlivý, čo sa pri reklamácii veľmi ťažko dokazuje. V závislosti od funkcií sa cena môže vyšplhať až na stovky eur. Modely s integrovaným GPS sa pohybujú od 250 eur vyššie.

Zdroj: photl.com, polar.fi, Johnny
Odporúčame