Chudnite zdravo a účinne: Dodržujte tieto zásady a určite sa to podarí!

dieta

publicdomainpictures.net

Advent sa začína a všetci dobre vieme, ako vyzerá jeho vyvrcholenie. Počas Vianoc si doprajeme zväčša množstvo jedla – a nie práve diétneho. Kapustnica s klobáskou, zemiakový majonézový šalát, koláče, množstvo medovníkov a ďalších pochúťok sa zväčša negatívne prejavia na postave nejedného človeka…

Chcete si tento rok dopriať sviatočné hody bez obáv a pocitu previnenia? Začnite už dnes dodržiavať niekoľko jednoduchých tipov, s ktorými sa vám do sviatkov podarí zhodiť nejaké to kilečko. Nebojte sa, nejde o žiadne drastické diéty, len o ľahší režim, vďaka ktorému si budete môcť pár dní hodovania užiť bez pocitu previnenia.

Citrónová voda

Každý deň začnite pohárom vlažnej vody s citrónom. Naštartujete tak ráno svoj organizmus. Okrem toho, citronáda (bez cukru) potláča chuť na jedlo. Pokojne si ju teda namiešajte do 1,5 litrovej fľaše (na toto množstvo vody vyšťavte minimálne jeden citrón) a popíjajte ju celý deň.


Mohlo by vás zaujať:  Lepšia postava vďaka vínu: Znie to neuveriteľne, ale je to tak!


Stop tvrdému alkoholu

Je dosť pravdepodobné, že sa pred Vianocami zúčastníte pracovného večierku či zavítate na vianočné trhy. Víno je pre vaše telo nielen zdravšie, ale má aj menej kalórii ako tvrdý alkohol, takže by ste určite mali zostať radšej pri ňom. Pozor na varené víno – často je doň cukor pridávaný už počas varenia, takže si ho automaticky nedosypávajte, ale najskôr nápoj ochutnajte.

Zmenšite porcie

Jedzte, čo vám chutí, ale skúste aspoň o štvrtinu obmedziť veľkosť porcie. Servírujte si jedlá na menšie taniere. Nezabudnite piť veľa tekutín, ktoré zaplnia žalúdok a zmenšia pocit hladu. Stavte najmä na vodu a čaje – ideálne zelený alebo pu-erh, ktorým sa pripisujú odtučňovacie účinky. 

Skúste sa postiť

Nie nadarmo sa kedysi naši predkovia každý piatok postili. Mnoho odborníkov tvrdí, že takýto pôst telu prospieva. Vy nemusíte byť len o vode. Stavte na zeleninové a ovocné šťavy – ale čerstvé! Žiadne džúsy s pridaným cukrom. Vyberte si deň, v ktorý sa vám bude držať takáto hladovka najlepšie. Ak napríklad menej jete, keď máte veľa povinností, vyberte si taký deň, keď sa nezastavíte. Keď naopak viete, že v sobotu budete variť deťom alebo vnúčatám a asi jedlu neodoláte, nevyberajte si tento deň. V prípade, že ste celý deň vydržali, ale večer sa vás doma zmocnila obrovská kríza, choďte čo najskôr spať.


Mohlo by vás zaujať: Čas cvičenia je pri chudnutí dôležitý: Viete, kedy spálite najviac kalórií?


Maškrty si vyberajte

Rátanie kalórii nie je veľmi príjemná činnosť, ale pozerajte na ne aspoň pri výbere maškŕt. Ak už musíte mať nejakú sladkosť, vyberajte takú, čo vám chutí, ale zároveň nenabúra celé vaše chudnúce snaženie. Napríklad jedna tyčinka Milky Way predstavuje len 5 percent denného kalorického príjmu – a dozviete sa to hneď na prednej strane obalu. Rátajte však s tým, že tento údaj je trochu skreslený, pretože ide o príjem 2000 kalórii denne. Takže ak ste nižšieho vzrastu alebo menšej postavy, takáto maškrta určite predstavuje viac ako len 5 percent vášho želaného príjmu. Stále je to však lepšie ak mnoho iných pochúťok.

Stavte na chôdzu alebo cvičenie pri televízore

Ak nepatríte medzi fanúšikov posilňovní, nevadí. Nejakú fyzickú aktivitu navyše by ste však mali vykázať. Máte kanceláriu na piatom poschodí? Začnite chodiť pešo po schodoch – aspoň 2-3 krát denne. Nemusíte sa ponáhľať, ale snažte sa, aby ste za deň vyšli spolu aspoň desať-pätnásť poschodí. Ak do práce chodíte autobusom, vystúpte aspoň o dve zastávky skôr a prejdite sa.  Mnoho posilňovacích cvičení môžete robiť na zemi pred televízorom, ak máte priestor a ste pri dobrom zdraví, môžete skúsiť napríklad skákanie cez švihadlo. Pomerne náročná, ale efektívna aktivita. A ak máte doma orbitrek či podobnú mašinku, teraz je čas ju oprášiť a denne si na nej trocha zamakať.


Aký chudnúci tip máte vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: publicdomainpictures.net, publicdomainpictures.com, Viera
Odporúčame