Chudnutie po 50-ke: Ide to ťažšie, ale s našimi radami to zvládnete!

Cvičenie

gettyimages

Nezáleží na tom, aký rýchly metabolizmus ste mali v mladých rokoch, po 50-ke väčšina z nás bojuje s postupným prírastkom hmotnosti. Prečo je tomu tak?

Kým 30-ročná žena si môže dovoliť prijať 2000 kalórií denne, o 20 rokov neskôr musí okresať denný príjem na 1500 kalórií, aby si udržala svoju hmotnosť. Ide o prirodzený proces starnutia a spomaľovanie organizmu. Menej sa hýbeme, ubúda podiel aktívnych svalov, ktoré by využívali prijatú energiu a veľkými zmenami prejdú aj hladiny hormónov. Ak sa budete aj naďalej stravovať tak ako doteraz, ročne sa môže ručička na váhe pohnúť o 2 – 5 kilogramov k vyšším číslam. Zistite, ako sa udržať v kondícii aj napriek veku.

Znížte kalorický príjem

Ak máte pocit, že váš jedálniček okresať vedzte, že vždy je priestor na zmeny. Pred každým hlavným jedlom skúste zjesť 200 gramov zeleniny, váš apetít sa vďaka obsiahnutej vláknine zníži. Spolu s tým klesne aj denný príjem kalórií. Aj keď sa vám môže zdať, že nejete veľa, možno konzumujete nesprávne potraviny. Podľa štúdie uverejnenej v American Journal of Clinical Nutrition, strava bohatá na bielkoviny chráni pred úbytkom svalstva, prispieva k udržaniu činnosti metabolizmu a zvyšuje mobilitu aj fyzické schopnosti ľudí vo vyššom veku.

Mohlo by vás zaujímať: Päťdesiatka na krku? Prispôsobte svoj jedálniček a zostaňte v dobrej kondícii

Prekonajte ostych

Okolie vždy nemusí chápať našu snahu schudnúť a aj najbližší si nás môžu doberať rečami „Na čo v takomto veku vôbec chudneš?”. Otvorene hovorte o svojich cieľoch, o tom, prečo chcete schudnúť, cítiť sa lepšie a byť zdravší. Motivujte sa vašimi fotkami z mladosti alebo pekným oblečením. Úspech vo veľkej miere závisí od psychického rozpoloženia a preto je na mieste správna motivácia. Ak rodina a blízki uvidia váš zápal, určite vás napokon podporia.

Povedzte áno silového tréningu

Po 50-ke každým rokom strácame 1 – 2 % svalovej hmoty a vo vyššom veku ohrozuje veľkú skupinu seniorov sarkopénia. Ide o výraznejší úbytok svalov, problémy s ich funkčnosťou a celkové fyzické chradnutie. Aby sa udržali v činnosti a zároveň sa podieľali na zvýšení funkcie metabolizmu, potrebujú dostávať stimul. Nemusíte však preto dvíhať ťažké závažia  ani riskovať svoje kĺby. Najúčinnejším pohybom na chudnutie je ľahšie kardio, pri ktorom zapájate celé telo. V spojení s malými ručnými činkami aktivizujete svaly rúk. Vhodnou alternatívou je aj jazda na bicykli alebo jogging, páni zrejme ocenia pobyt vo fitnesscentre. Ten však spočiatku odporúčame len pod vedením skúseného trénera.

Mohlo by vás zaujímať: Chudnutie po päťdesiatke: S týmito tipmi sa podarí zhodiť kilá navyše aj vám

Držte sa pravidla 50:10

Sedavý spôsob života ohrozuje nielen štíhlu líniu, no má na svedomí aj rozvoj vážnych ochorení. Ľudia pracujúci fyzicky spália za deň minimálne o 1000 kalórií viac ako zamestnanci v kanceláriách. Negatívny vplyv každých 5 hodín, ktoré presedíte (v práci, pred televízorom, v aute, MHD,…) by ste mali vymazať 1 hodinou pohybu. Ak si to neviete v realite predstaviť, skúste si to rozmeniť na drobné – po 50 minútach sedenia si dajte 10-minútovú pauzu, ktorú venujete pohybu.

Skontrolujte lieky, ktoré užívate

Ak napriek snahe priberáte alebo sa vám nedarí schudnúť, pozrite sa do svojej lekárničky. Lieky na vysoký krvný tlak, alergie, depresie, tlmiace bolesť a zápaly ale aj tie na liečbu cukrovky môžu spôsobovať prírastok hmotnosti. To však neznamená, že by ste ich mali hneď teraz vysadiť. Informujte sa u lekára o vhodnej alternatíve, pokúste sa zmeniť svoj životný štýl a pristupujte k sebe zodpovedne.

Darí sa vám aj po 50-tke udržiavať si líniu? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame