Chudnutie pomocou müsli a cereálií: Ktoré vám kilá uberú a ktoré skôr pridajú?

cereálie

sxc.hu

Rozhodli ste sa pre zdravší životný štýl a zaradili ste do jedálneho lístka müsli? Medzi odporúčaniami zdravej výživy cereálie dlhé obdobie predstavovali bohatý zdroj vlákniny a spôsob, ako podporiť chudnutie. A aká je situácia dnes? Obaly stále lákajú obrázkami plochého brucha či šťavnatého ovocia a oháňajú sa výrazmi ako „fitnes“, „slim“ alebo „light“. V skutočnosti však cereálie namiesto cenných látok obsahujú v prevažnej miere cukor. A ten neprospieva ani nášmu zdraviu, ani diéte.

Müsli rovná sa prezlečená sladkosť

Základ zmesi nazývanej müsli by mali tvoriť predovšetkým ovsené vločky, ktoré sú pre náš metabolizmus veľmi prospešné. Ak ste ich už niekedy skúšali zjesť samotné, iste viete, že samy osebe nemajú žiadnu špecifickú chuť a dole hrdlom idú podstatne ťažšie ako ich sladká konkurencia. Aby obľúbenosť müsli výrobkov stúpla, výrobcovia chute jednoducho dotvorili – postupne pridávali veľké množstvo cukru, kandizované ovocie, čokoládu, oriešky a tuky. Výsledok? Ak si na obale preštudujeme tabuľky s energetickými hodnotami, zistíme, že müsli obsahuje toľko kalórií, čo celkom bežné raňajky či dokonca cukrovinka. Nezdravým „bonusom“ sa stávajú práve sladidlá a cukor, ktorým výrobcovia nešetria.


Mohlo by vás zaujímať: Správne jedlo v správny čas: Kedy čo jesť, aby váha konečne klesla?


Cereálie alias predražená múka

Veľmi obľúbenou kategóriou detí a mnohých dospelých, sú práve cereálie – čokoládové guľôčky, škoricové štvorce či vankúšiky plnené jogurtom. Niektoré z nich na prvý pohľad vyzerajú zdravo iné menej, no majú spoločný základ, ktorým je múka. Tú náš metabolizmus príliš nerozlišuje a strávi ju rovnako, ako keby sme zjedli buchtu z kysnutého cesta od babičky alebo veľkú šišku plnenú džemom z obchodného reťazca. „V cereáliách sa nachádza predovšetkým biela múka a veľké množstvo cukru, vlákninu tu nájdeme v minimálnych množstvách. Obsiahnutého tuku je síce menej, no takéto raňajky môžu spôsobiť zásadný problém – človek po nich veľmi rýchlo vyhladne,“ vysvetľuje dietologička MUDr. Václava Kunová zo Spoločnosti pre výživu.

Kameňom úrazu je glykemický index

Glykemický index je v prípade mnohých cereálií, müsli a výrobkov určených na chudnutie prehnane vysoký. To má za následok, že napriek dostatočnému energetickému príjmu v porcii nezostaneme sýti dlho. Telo sa už po dvoch hodinách od raňajok s cereáliami môže dostať do stavu hypoglykémie, čo sa prejaví únavou, znížením pozornosti a schopnosťou sústrediť sa, no v neposlednom rade hladom. „Hlad nastane nielen kvôli samotnému cukru, ale aj preto, že cereálne výrobky neobsahujú príliš vysoké množstvo vlákniny,“ upozorňuje odborníčka na výživu.

Viete, koľko zjete?

Odporúčaná dávka na jednu raňajkovú porciu cereálií a müsli je 50 gramov, čo v miske vôbec nepôsobí ako veľká kôpka. Ak by sa týchto noriem mal držať priemerný dospelý muž, zrejme by odchádzal hlavný ešte od stola. „Vo všeobecnosti majú vysokú energetickú hodnotu predovšetkým zapekané müsli. Je tam veľké množstvo cukru, tuku, často pridaná čokoláda, ktorú poznáme z poliev na tyčinkách – mazľavej chuti. Je dôležité myslieť na to, že zapekané müsli majú vysokú energetickú hodnotu v malom objeme,“ vysvetľuje MUDr. Kunová. Pre lepšiu ilustráciu môže slúžiť príklad toho, čím spomínanú nádielku 50 gramov müsli môžete nahradiť: 50 gramov pečiva, 100 gramov šunky a 100 gramov cherry paradajok. Obidve porcie majú 1000 kJ, ak si však do müsli pridáte mlieko, pečivo so šunkou a zeleninou jednoznačne vedie.


Mohlo by vás zaujímať: Jedenie pri televízore či počítači? Urobte rázne „stop“ a konečne schudnite!


Ako medzi cereálnymi výrobkami vyberať?

Už pri samotnom nákupe je dôležité dôkladne čítať informácie na obale a študovať energetické tabuľky s jednotlivými zložkami – čím menej cukru a tuku a čím viac vlákniny, tým lepšie. Uprednostnite müsli, ktoré sú sypané a obsahujú prírodné zložky – napríklad lieskové orechy a mandle. Ideálnym riešením je však príprava vlastnej zmesi z klasických ovsených vločiek, ktoré si takisto môžete dochutiť orechovými plodmi, ale tiež čerstvým ovocím či medom.

Názov výrobku Energetická hodnota
100 g
Goody Vitelle fit cherry&yoghurt (Lidl) 1680 kJ / 397 kcal
emco Mysli na zdraví škorica a mandle 1878 kJ / 449 kcal
Bona Vita sypané musli s orechami 1480 kJ / 352 kcal
Bebe Dobré ráno mini orieškové s medom 1930 kJ / 460 kcal
Celozrné cereálie Fitness (Nestlé) 1578 kJ / 376 kcal
Cereálie TESCO – kukuričné lupienky s medom a arašidmi 1686 kJ / 401 kcal
Crunchy Müsli Strawberry & Yoghurt (Crip Crop) 1859 kJ / 443 kcal
Honey rings (Tesco) 1566 kJ / 372 kcal

Konzumujete müsli ako súčasť zdravej výživy? Čo si o nich myslíte vy? Napíšte do diskusie pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame