Chudnutie starších ľudí je náročné: Základom je pestrá strava a pohyb

Váha

thinkstockphotos.com

Existujú rôzne faktory, ktoré komplikujú zhadzovanie kilogramov v dospelosti a ešte viac v starobe. Psychiater vysvetľuje, aké sú dôvody obtiažneho chudnutia v starobe a ako prinútiť telo, aby prestalo snahe o znižovanie nadváhy odporovať. Podľa mnohých štúdií strácajú aj tí, ktorí sú fyzicky aktívni, od tridsiateho roku života svalovú hmotu, ktorú telo nahrádza tukovými bunkami.

Začarovaný kruh

Svaly spotrebúvajú viac kalórií ako tuk, a teda menej svalovej hmoty vedie k spomaleniu metabolizmu. Preto telo potrebuje menej kalórií. Toto pravidlo však ľudia väčšinou nedodržujú. Naopak staršie osoby viac trpia bolesťami, a preto sa menej pohybujú. Tým sa zrýchľuje strata svalovej hmoty a telo nespotrebované kalórie ukladá v podobe tuku. Ide tak vlastne o začarovaný kruh.


Mohlo by vás zaujímať: Podarí sa vám konečne schudnúť? S týmto prístupom určite áno!


Menej estrogénu aj testosterónu

Menopauza znamená nielen pokles estrogénov, ale celej ženskej hormonálnej výbavy, preto v súvislosti so zmenou bazálneho metabolizmu často vedie k zvyšovaniu hmotnosti, uvádza Stefano Erzegovesi z Centra pre poruchy príjmu potravy pri klinike San Raffaele v Miláne.

Podobne je tomu s poklesom testosterónu u mužov, ktorý je síce pomalší a postupný, ale tiež významný. U oboch pohlaví ide teda o redukciu bazálneho metabolizmu a svalovej hmoty spôsobenú poklesom hladiny hormónov, uvádza psychiater.

Mení sa chuť

Chuť a čuch sa u starých ľudí časom pomaly vytrácajú. To ich vedie k tomu, že dávajú prednosť stále rovnakej strave, alebo si obľúbia výraznú chuť, napríklad veľa sladkostí a šalátov. Potom im ale hrozí, že budú konzumovať nadbytok rafinovaných produktov, podotýka Erzegovesi.

Časté zmeny

Ľudia tiež môžu platiť za to, že sa v uplynulých desaťročiach ich váha často menila: zvyšovanie hmotnosti mení metabolizmus. Šesťdesiatnik, ktorý dnes váži 90 kilogramov, ale kedysi vážil napríklad 130, bude teraz potrebovať o veľa kalórií menej ako ten, ktorý je v rovnakom veku, ale nikdy nemal nadváhu, vysvetľuje Erzegovesi. Znižovanie hmotnosti vedie telo k tomu, že si myslí, že umiera hladom, a snaží sa udržať si kalórie. Preto prechádza na úsporný režim.


Mohlo by vás zaujímať: Pred a po chudnutí: Pri prezeraní týchto fotografií nebudete veriť, že na záberoch je tá istá osoba


Jedno stimuluje pohodu

Starí ľudia, bez toho aby mali nejakú poruchu príjmu potravy, často užívajú jedlo ako stimuláciu emotívnej pohody a reagujú konzumáciou pokrmov na ťažké situácie, ako je smútok, samota či obmedzenie samostatnosti. Teda podobne ako je tomu u mladších osôb – keď je jedlo emotívnou záležitosťou, je oveľa ťažšie znižovať nadváhu.

Čo treba zmeniť?

Zachovanie svalovej hmoty môže prispieť k urýchleniu metabolizmu či aspoň k čiastočnej kompenzácii jeho spomaľovania. Vhodná je fyzická aktivita, ale je nutné brať zreteľ na to, že kostrový aparát je krehkejší. Preto radíme aktivitu s nízkou záťažou, radí Erzegovesi.

Je správne jesť viac proteínov, ale nie kalórií. Aj to pomôže k udržaniu svalovej hmoty. Živočíšne proteíny treba z väčšej časti, a to najmenej z 50 percent, nahrádzať rastlinnými proteínmi. Redukčné diéty s vysokým obsahom proteínov škodia v každom veku a ešte viac v starobe. Zásadné je pestovať a udržiavať dobré medziľudské vzťahy, ktoré môžeme považovať za akúsi potravu pre dušu i telo. Ak máme okolo seba dobrú sociálnu sieť, viac sa pohybujeme, jeme menej a predovšetkým si udržiavame výkonnejší mozog aj svaly,odporúča Erzegovesi.


Čo pri chudnutí najviac pomáha vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy do diskusie pod článkom.

 

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, Corriere della Sera
Odporúčame