Chudnutie v 4 fázach: Zhoďte prebytočné kilogramy a tešte sa z krásnej postavy

Nohy

thinkstockphotos.com

Pokúšali ste sa mnohokrát schudnúť, no nechcené kilogramy ste vždy pribrali naspäť? Nie každý návod na chudnutie vám poskytne dlhodobo vyváženú stravu a tak nečudo, že sa okrem užšieho pásu čoskoro dostaví aj neželaný jav v podobe jojo efektu. Celkom iné výsledky však dosiahnete s Dukanovou diétou. Nazýva sa podľa jej tvorcu, francúzskeho lekára Pierra Dukana, ktorý na základe svojich dlhoročných výskumov prišiel s niekoľkofázovým plánom, ktorý zabráni, aby sa na vás stratené kilá znovu nalepili. Dôkazom o úspešnosti jeho metódy je aj fakt, že sa teší mimoriadnej popularite medzi celebritami. Zrejme najznámejšou je vojvodkyňa Kate, manželka princa Williama, ktorá pomocou Dukanovej diéty schudla údajne až o dve konfekčné čísla a stále si udržiava štíhlu postavu.

V čom spočíva jej tajomstvo

Dukanova diéta je nezvyčajná tým, že pozostáva zo štyroch fáz, ktoré majú za úlohu naštartovať váš metabolizmus a potom udržať vašu novú hmotnosť. Snáď najväčšou výhodou tejto diéty je, že môžete jesť kedy chcete a v akýchkoľvek množstvách – samozrejme, s obmedzením. Konzumovať smiete iba povolené potraviny, teda najmä chudé mäso, ryby, vajcia, nízkotučné mliečne výrobky a zeleninu. Nemusíte sa ničoho obávať, keďže ide o bežné potraviny, ktoré ste zrejme jedávali aj predtým.


Mohlo by vás zaujať: Diéta vďaka ktorej schudnú aj tí, čo diétovať nevedia: Účinne a bez jojo efektu!


Fázy Dukanovej diéty:

1. Útočná fáza – útočná fáza naznačuje, že pôjde o útok na vaše nadbytočné kilá. Dĺžka tejto fázy sa odvodzuje od počtu kíl, ktoré potrebujete zhodiť ak menej ako 5 kg, trvá 2-3 dni, 15 kg 3-4 dni, 20 kg a viac približne 7-10 dní, nikdy však nie viac ako 10 dní. Počas tohto obdobia máte povolené prijímať iba čisté bielkoviny – v podobe chudého mäsa, rýb a vaječných bielkov. Povolená je úprava potravín dusením, varením alebo pečením. Nesmiete zabúdať ani na pitný režim – snažte sa vypiť aspoň 2 litre vody denne. Hoci táto fáza trvá krátko, keďže počas nej prijímate iba bielkoviny, môžete siahnuť po vitamínových doplnkoch z lekárne, aby ste vyvážili príjem živín.

2. Výletná fáza – v tejto etape nastáva uvoľnenie a bielkovinové dni sa striedajú s bielkovinovo-zeleninovými. Pochutnávajte si na brokolici, rajčinách, kalerábe, kapuste, tekvici, špargli, cibuľke a inej povolenej zelenine. Do jedálneho lístka môžete zaradiť aj dve lyžice ovsených otrúb denne a tofu. Okrem striedania týchto dvoch typov dní pridajte aj pohybovú aktivitu, bez ktorej žiadne chudnutie neprináša výsledky – napríklad chôdzu, beh alebo tanec. Stále dodržiavajte zvýšený pitný režim. Táto fáza trvá, až kým neschudnete na svoju vysnívanú hmotnosť.

3. Konsolidačná fáza – úlohou tejto časti Dukanovej diéty je zabrániť tomu, čoho sa desia všetci chudnúci ľudia – jojo efektu. Fáza začína vtedy, keď ste dosiahli požadovanú váhu. Jej trvanie je opäť závislé na tom, koľko ste schudli, pričom platí, že 1 schudnutý kilogram rovná sa 10 dní konsolidačnej fázy. Striktný jedálniček predchádzajúcich fáz smiete obohatiť jedným kusom ovocia denne (ale nie hrozno, orechy a banány), pokiaľ ide o drobné ovocie, zjedzte len malú misku. Zaradiť doň môžete i dva krajce celozrnného chleba denne, alebo jedlá s obsahom škrobu (cestoviny, ryža, zemiaky) dvakrát do týždňa. Potrebné je, aby ste raz za týždeň mali čisto bielkovinový deň z prvej fázy. Dva dni v týždni si ale môžete dopriať akékoľvek obľúbené jedlo.

4. Stabilizačná fáza – znamená ďalšie udržiavanie vašej novej váhy. Podmienkou je aspoň raz za týždeň prežiť čisto bielkovinový deň, inak sa ale nemusíte obmedzovať. Ak ste však vydržali až po túto fázu, isto sa aj naďalej budete stravovať rozumne a pravidelným športom si hravo udržíte svoju vytúženú hmotnosť.


Mohlo by vás zaujať: 25 tipov, ktoré pomôžu schudnúť aj vám: Začnite strácať kilá ešte dnes!


Chudnutie s Dukanom má aj nevýhody

Ako každá iná diéta, aj táto je zásahom do zabehnutého fungovania organizmu. Je postavená na príjme bielkovín, no žiadnych tukov a sacharidov, čo sa môže prejaviť negatívnymi vedľajšími účinkami, ako únava, nervozita či padanie vlasov. Navyše sú podmienky jej dodržiavania pomerne prísne a ak ich nesplníte, nepodarí sa vám schudnúť. Ak si nie ste istí, či by vaše telo zvládlo záťaž, ktorú so sebou takáto diéta prináša, najvhodnejšie je poradiť sa o nej pred začatím s vaším lekárom. 


Aké skúsenosti máte s Dukanovou diétou vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame