Chudnutie začína v kuchyni: 5 skvelých potravín, ktoré pomôžu zhodiť kilá navyše

Muž

thinkstockphotos.com

Diéta, šport či posilňovňa nie sú všetkým. Zhodiť nejaké to kilo pomôže aj vyvážená strava. Týchto 5 potravín dokazuje, že je skutočne dôležité, čo máte na tanieri. Každá z nich pritom pomáha organizmu rozličným spôsobom..

Fazuľa, pretože obsahuje mnoho vlákniny

Fazuľa kraľuje diétnemu rebríčku. Obsahuje toľko vlákniny, ako žiadna iná potravina. Je to práve vláknina, ktorá je pri chudnutí kľúčom k úspechu. V jednej šálke fazule jej nájdete približne 15 gramov. Dokáže udržať telo sýte, zabraňuje vlčiemu hladu a chuti na sladké, prečisťuje črevá a dokonca zabraňuje cukrovke druhého typu. Navyše na seba viaže cholesterol. Takisto obsahuje mnoho bielkovín a antioxidantov, ktoré spomaľujú starnutie a vyplavujú z tela voľné radikály.

Zaujímavosť: Fazuľu preferujú aj ľudia z Ázie, ktorí sa dožívajú vysokého veku.


Mohlo by vás zaujímať: Zbavte sa posledných kíl navyše: Vylúčte z jedálnička tieto 4 potraviny


Škorica, pretože znižuje hladinu cukru

Škoricu odporúčajú mnohí odborníci na zdravé stravovanie. Dokáže naštartovať metabolizmus tak, ako žiadna iná potravina a navyše znižuje hladinu cukru v krvi. Ak vás teda napríklad chytila obrovská chuť na niečo sladké, skúste si posypať škoricou vločky alebo si s ňou pripravte jednoduchý nápoj, ktorý chuť zaženie:

Potrebujete:

  • lyžičku škorice
  • lyžičku medu
  • 0,5 l vody

Postup: Kombinácia medu a škorice pomáha efektívne pri chudnutí. Stačí, ak lyžičku škorice zalejete vriacou vodou, prikryjete tanierom a med pridáte až vtedy, keď je voda vlažná. Horúca voda zabíja v mede aktívne látky a preto ho nikdy nepridávajte do vriacej vody ani čaju.

Špenát, pretože obsahuje minimum kalórií

Špenát má nespočetné množstvo výhod. Jedna šálka obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu A a K, ale i mnoho mangánu, horčíku a kyseliny listovej. Najviac sa odporúča jeho konzumácia pri diéte, pretože patrí k najvýživnejším potravinám na svete a napriek tomu obsahuje minimum kalórií. Navyše, zlepšuje zrak, znižuje cholesterol a čistí tráviaci trakt. A jedine vtedy, keď je tráviaci trakt čistý, môžete chudnúť.

Zaujímavosť: Mrazený špenát má o niečo menej cenných vitamínov, ako ten čerstvý.


Mohlo by vás zaujímať: Stravovacie návyky, ktoré vás spravia silným, svalnatým a namakaným!


Ananás, pretože z 90 % obsahuje vodu

Ovocie obsahuje veľa cukru, no má nízku energetickú hustotu a je tak vhodné pri chudnutí. Množstvo vlákniny navyše zabraňuje tomu, aby sa cukor uvoľnil do krvného obehu príliš rýchlo. Najlepšie je jesť ovocie do druhej hodiny poobede.

Ananás obsahuje z 90%  vodu a vo zvyšných desiatich percentách mnoho cenných vitamínov a minerálov. Vďaka tomu ho odporúčajú jesť aj poprední fitness tréneri. Pozor však na ananásový kompót v konzerve, ktorý je plný cukru a nie je tak zdravý, ako ten čerstvý.

Zaujímavosť: Ananás vylučuje z tela nadbytočné tuky a zlepšuje trávenie.

Ryby, pretože obsahujú jód

O rybách je známe nielen to, že spomaľujú starnutie, ale aj to, že pomáhajú s chudnutím. Tuniak, losos, pstruh či sardinky sú nutrične hodnotným jedlom, ktoré by malo byť na vašom tanieri aspoň dvakrát do týždňa.

Najväčšou výhodou rýb je to, že obsahujú ľahko stráviteľné bielkoviny, nenasýtené mastné kyseliny, vlákninu a jód. Práve nedostatok jódu spôsobuje problémy so štítnou žľazou, ktorá je zodpovedná za optimálne fungovanie metabolizmu. Pri jeho nedostatku vaša váha kolíše alebo dokonca rastie.

Zaujímavosť: Nebojte sa pri diéte rýb, či už tých čerstvých alebo tých z konzervy. Sú veľmi zdravé a obsahujú minimum kalórií.


Ktoré potraviny pomáhajú pri chudnutí vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Lenka
Odporúčame