Chutné bylinky si môžete vypestovať aj v zime: Takto sa vám to podarí aj na parapete!

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Ani cez zimu nemusíte ostať bez obľúbenej dávky čerstvej zeleniny či byliniek. Pri troche snahy môžete okenný parapet premeniť na zimnú záhradu, ktorá sa vám odmení výbornou úrodou. Ukážeme vám, čo všetko si môžete vypestovať doma aj počas chladných mesiacov.

1. Žerucha

Aj vy počas zimy bojujete s nedostatkom vitamínov v svojom jedálničku? Chutná žerucha, ktorá je plná vitamínu C, vám doma vyrastie už za pár dní. Dokonca na jej pestovanie nepotrebujete ani substrát. Stačí, keď ju zasadíte do misky s vlhkou vatou. Zbierať ju môžete, keď dorastie do výšky približne 5 centimetrov. Výborne sa hodí na chlieb aj do šalátov. Jej pikantnú chuť si určite obľúbite.

2. Bazalka

Čerstvá bazalka je bylinka, ktorá nájde využitie snáď v každej kuchyni. Vypestovať si ju môžete zo semienok, ktoré zasadíte do organického kompostu. Je dôležité, aby bola pôda vzdušná a výživná. Pri sadení dávajte pozor, aby ste semienka nezasadili príliš hlboko. Už približne za 4 týždne uvidíte malé výhonky s piatimi až šiestimi listami, ktoré môžete presadiť do kvetináča. Na spodok kvetináča dajte kamienky, prikryte ich substrátom a opatrne presaďte výhonky. Bazalku si dajte na miesto, kde dopadá dostatok slnka. Podobným spôsobom môžete pestovať aj oregano alebo pamajorán.

3. Pažítka

Aby ste si vychutnali domácu čerstvú pažítku, nemusíte čakať do jari. Pokojne si ju vypestujte na okne či v zimnej záhrade. Ak ju už máte v záhrade, skúste vykopať niekoľko trsov pažítky. Poprípade môžete dať šancu pažítke z obchodu. Nadzemnú časť skráťte na približne 5 centimetrov a vložte ju do kvetináča, na ktorého dno ste dali drobné kamienky. Potom pridajte vhodný substrát a kvetináč umiestnite na svetlé miesto. Pažítku treba častejšie polievať, no s vodou to nepreháňajte. Stačia jej malé dávky. Okrem trsov ju môžete vypestovať aj zo semienok, na jej pestovanie si však treba vybrať skutočne výživný substrát.


Mohlo by vás zaujať: 10 užitočných rád, ako doma pestovať bylinky: Inšpirujte sa a tešte sa z úrody


4. Mäta

K zime neodmysliteľne patrí šálka horúceho bylinkového čaju. Určite vám zachutí pripravený z čerstvej mäty. Stačí, keď si z bylinky urobíte odrezok, ktorý vložíte do vody. Treba nejaký čas počkať, kým pustí korene, no výsledok stojí za to. Potom môžete mätu presadiť do kvetináča a tešiť sa na výborný čaj. Aby sa jej darilo čo najlepšie, doprajte jej dostatok slnka aj vlahy a pravidelne ju zastrihávajte. Rovnakým spôsobom si môžete dopestovať aj medovku.

5. Šalvia

Čerstvú šalviu môžete použiť nielen na prípravu čaju, ale aj na dochutenie mäsa. Ak ju chcete pestovať doma, najlepšie to pôjde z odrezkov, podobným spôsobom, ako sa pestuje mäta. Kvetináč nedávajte do prievanu, pretože tejto rastlinke vadí vietor. Šalvia preferuje hlinito-piesočnatú zeminu a svetlo.


Mohlo by vás zaujať: Keď vám chýba doma záhrada: Vypestuje si voňavé bylinky na okne v kvetináči


Najčastejšie chyby, ktoré robíme pri pestovaní rastlín v črepníku

Občas sa stáva, že naša snaha vyjde navnivoč. Aj keď sa tešíme na bohatú nádielku rôznych byliniek, z úrody nebýva nič. Väčšinu za to môže nesprávna starostlivosť. Toto sú tie najčastejšie chyby, ktoré robíme pri domácom pestovaní byliniek:

– Nevhodný substrát: Ak chcete mať skutočne dobrú úrodu, určite kúpte kvalitný substrát. Neoplatí sa vám brať hlinu zo záhrady, ktorá nemusí byť vhodná pre pestovanie danej rastlinky. Predsa len, doma majú bylinky oklieštené možnosti rastu, a tak si vyžadujú špeciálnu starostlivosť.

– Málo/veľa vody: Vedieť odhadnúť správne množstvo vody môže byť umenie. Rastlinky stačí polievať častejšie, no menším množstvom vody. Inak by mohli začať hniť.

– Nestriháme, ale odtrhávame: Ak ste pozerali nejakú reláciu o varení, určite ste si všimli, že bylinky sa zásadne odstrihávajú. Pri trhaní sa môžu znehodnotiť, preto ich vŕšky len odstrihávajte vhodnými nožnicami.

– Nedostatok výživy: Aj rastlinky pestované v kvetináči potrebujú občas prihnojiť. Ak vám nejde pestovanie podľa vašich predstáv, môže byť problém práve v nedostatku živín.


Aké bylinky si doma pestujete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela
Odporúčame