Chýba vám počas dňa energia? Poznáme ideálny recept na jej doplnenie

Žena

thinkstockphotos.com

Pracovné či rodinné povinnosti sa na vás valia a zrazu sa ráno budíte unavení? Nezúfajte, vedci prišli na to, ako počas dňa ideálnym spôsobom dobiť baterky. Ide pritom o rituál celkom príjemný – stačí len spojiť kávu a po nej si dopriať chvíľku spánku.

Káva a potom odpočinok 15 20 minút je kombinácia, ktorá umožní človeku, aby zostal bdelý a čulý po zvyšok dňa. Vedci z britskej Loughboroughskej univerzity podrobili skúmaniu osoby, ktoré sa v noci nevyspali, aby zistili, ako najlepšie stimulovať bdelý stav a rýchlosť reflexov. Zo všetkých spôsobov, ktorými sa vedci snažili čulosť skúmaných ľudí prebudiť, vrátane pobytu na čerstvom vzduchu, zvíťazila šálka kávy doplnená štvrťhodinkou spánku.

Káva a šlofík – tá správna kombinácia

Poznatky britských vedcov potvrdila štúdia expertov z Japonska, ktorí navyše preukázali, že táto trochu zvláštna kombinácia podporuje pamäť, a to viac, než samotný krátky spánok. Ako je to možné? Kofeín musí prejsť celým tráviacim traktom a prejsť do krvného obehu, a tak potrebuje asi 20 minút, aby sa dostal do mozgu. Zaplniť túto časovú medzeru je teda vhodné krátkym spánkom.

To všetko má čo do činenia s adenozínom, významnou chemickou zlúčeninou podieľajúcou sa aj na spánku. Podľa posledných štúdií totiž tento neuromodulátor navodzuje spánok s pomalými vlnami, čiže ten najhlbší. Prebudiť sa prudko z tohto spánku je veľmi ťažké. Adenozín spôsobuje, že sa cítime po príliš krátkom odpočinku unavení. A káva je inhibítor adenozínu. Káva teda vyplní receptory v mozgu, ktoré sú normálne obsadené molekulou adenozínu. V praxi kofeín súťaží a úspešne s adenozínom o priestor v mozgu. Krátky spánok tak končí presne vtedy, kedy začína pôsobiť kofeín, takže sa prebudíme ľahšie.


Mohlo by vás zaujať: Káva pred cvičením: Áno alebo radšej nie?

 


Nespite viac ako 20 minút

Nezáleží na tom, či sa človeku počas štvrť hodinky nepodarí dosiahnuť hlboký spánok. Stačí si len ľahko zdriemnuť a dosiahnuť mikrospánok. Avšak pozor: krátky spánok by nemal prekročiť 15, najviac však 20 minút. Ak spíme dlhšie ako 30 minút, môžeme upadnúť do hlbšieho spánku, z ktorého sa budíme ako omámení, vo fáze spomalenej aktivity prefrontálnej mozgovej kôry, ktorá sa podieľa na komplexných poznávacích funkciách. Môže trvať pol hodiny, než sa úplne preberieme.

Pamätajme si teda zvlášť teraz, kedy nastáva dlhé obdobie pracovnej aktivity po prázdninách a dovolenkách: to najlepšie, čo môžete po šálke kávy urobiť, je dať si šlofíka.


Zvyknete si po kávičke dopriať krátky odpočinok? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Corriere della Sera, ČTK
Odporúčame