Najväčšie chyby pri holení nôh: Robíte ich aj vy?

Holenie nôh

Holenie nemusí spôsobovať začervenanie ani podráždenie, stačí mať správny postup (Zdroj: Freepik.com/gpointstudio)

Každá žena občas po holení zápasí s podráždenou a začervenanou pokožkou. Avšak najväčšie problémy nám spôsobujú práve zarastajúce chĺpky, ktoré sa nepríjemne zapália a ostávajú po nich dokonca viditeľné jazvičky.

Pravdou je, že si tieto ťažkosti privolávame my samy, a to nesprávnou technikou holenia, ktorú praktizujeme aj celé roky či desaťročia. Chybných krokov pri holení môže byť hneď niekoľko. Správna zmena hygienickej rutiny vám počas letných dní pridá na sebavedomí!

Vyhnite sa týmto praktikám

Holiaci strojček je stále tým najpoužívanejším nástrojom na zbavovanie sa chĺpkov. Domáce laserové epilátory sú pomerne finančne náročné a depilácia voskom je pre ženy s nižším prahom bolesti veľmi nepríjemná. Žiletky sú pritom cenovo prijateľnou a ľahko dostupnou alternatívou. Často ich ale nepožívame správne a tu sú tie najčastejšie chyby, ktorých sa dopúšťate.

1. Holíte sa len čo vojdete pod sprchu

Túto „nepríjemnú“ činnosť chcete mať za sebou čím skôr, a tak začnete priamo s holením. Odborníci však radia, aby ste najskôr strávili pod prúdom teplej vody približne 15 minút a dôkladne očistili svoje telo. Zjemní to chĺpky a otvorí folikuly. Pokožka po dlhšom čase vo vode zvráskavie, čo vám sťaží celý proces a je väčšia šanca, že sa pri tom aj poraníte.

2. Používate jednočepeľové strojčeky

Takéto jedno- či dvojčepeľové strojčekmi sú zväčša jednorazové a môžu byť skutočne skvelými záchrancami v núdzi, no rozhodne sa im treba vyhnúť pri každodennom používaní. V prvom rade výrazne priľnú k pokožke, ktorú tak vedia doslovne zaškrabávať. Ďalej sa rýchlo tupia, takže sú už po prvom použití dostatočne opotrebované na to, aby vám pri tom nasledujúcom zanechávali chĺpky.

Samotné čepele by ste na akýchkoľvek strojčekoch mali vymieňať už po 2 týždňoch používania a po použití nechať dobre vysušiť. Nevýhodou jednočepeľových strojčekov je aj to, že sú neprispôsobivé, takže holenie citlivých miest (ako sú kolená a členky) často sprevádzajú poranenia. Odporúčame preto investovať do štvor- až päťčepeľových strojčekov.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Veľká noc sa tento rok predraží: Koľko miniete za potraviny a ako ušetriť?

3. Nedáte pozor na smer rastu chĺpkov

Ťah strojčekom by mal vždy začínať v smere rastu chĺpkov – teda nadol. Až potom môžete postupovať aj opačne, čo sa však neodporúča v prípade, ak máte extrémne citlivú pokožku. Tento opačný smer vám síce zaistí hladšie oholenie, no zväčša prinesie aj začervenanie, škrabance a spôsobí zarastanie chĺpkov.

4. Holíte sa nasucho

Pred odchodom z domu si uvedomíte, že ak sa vám vyhrnú nohavice, niekto si všimne vaše zarastené lýtka. Preto si ich ešte narýchlo prebehnete žiletkou. No robíte obrovskú chybu. Strojček musí po pokožke vždy kĺzať, či už na to použijete gél na holenie alebo nejaký hydratačný krém. Nesiahajte však po mydle, pretože nemá dostatok lubrikácie.

Nepodliehajte pokušeniu a na holenie si vyhraďte dostatok času (Zdroj: Freepik.com/freepik)

Čo sa deje pri zarastaní chĺpkov?

Väčšina chĺpkov po oholení bezproblémovo dorastie, no sú i také, ktoré sa stočia späť a zarastú do pokožky. Na prvý pohľad pôsobia ako malé hrbolčeky (odborne papuly) či zapálené hrčky (pustuly). Keď chĺpky vrastú späť do pokožky, telo na ne reaguje ako na akékoľvek cudzie predmety a objaví sa svrbenie, začervenanie či dokonca opuch. Dané miesto môže dokonca aj stmavnúť – dôjde ku hyperpigmentácii.

Ak nechcete riskovať vznik infekcie, nesnažte sa tieto chĺpky vyťahovať. Robte tak len vtedy, ak miesto i nástroje poriadne dezinfikujete a hlavne, buďte samy k sebe jemné a citlivé. Neodborné ošetrenie môže zanechať na koži jazvy.

Účinné lieky nájdete vo svojej kuchyni!

Zarastajúce chĺpky sa časom zvyknú „vyliečiť“ sami, no ak problém pretrváva, siahnite po prostriedkoch, ktoré zaberú a sú vždy poruke.

  • Jedlá sóda je účinná pri exfolikácii (odstraňovaní vrstvy odumretých buniek) a pomáha znižovať zápaly v pokožke. Zmiešajte 1 polievkovú lyžicu jedlej sódy s 1 šálkou vody a pomocou vatového tampónu naneste na pokožku. Na záver opláchnite vlažnou alebo studenou vodou.
  • Čajovníkový olej zmierňuje opuchy a má antibakteriálne účinky. Niekedy sa preto používa pri liečbe akné a môže pomôcť aj pri zarastajúcich chĺpkoch. Stačí ho jemne zriediť s vodou a naniesť tampónom na postihnuté miesta. Ak ho doma ešte nemáte, tak si zájdite do akejkoľvek drogérie (ceny za 100 ml sa pohybujú okolo 10 – 15 eur).
  • Cukor zmiešaný s olivovým olejom alebo medom. Táto kombinácia zložiek zabezpečí prirodzenú exfoliáciu a antibakteriálne účinky. Túto zmes môžete krúživými pohybmi naniesť na pokožku priamo rukami a následne ju zmyte vlažnou – mierne teplou vodou (vyvarujte sa horúcej vody, ktorá pokožku vysušuje).
👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Kedysi sledovala jednu televíziu celá rodina, dnes ju má každý v mobile: Do ktorej skupiny patríte vy?

Pri dlhodobých problémoch zvážte laserovú epiláciu

Ak vás zarastajúce chĺpky po holení trápia dlhodobo, laser je potom dobrým riešením. Táto forma odstraňovania chĺpkov účinkuje v hlbších vrstvách kože. Tu cielene poškodzuje vlasové folikuly a opakovaným aplikovaním zabraňuje opätovnému rastu chĺpkov na dlhšiu dobu (až niekoľko mesiacov).

Pri laserovej epilácii pocítite len jemné štipnutia (Zdroj: Freepik.com/senivpetro)

Najjednoduchšou avšak drahšou možnosťou je zakúpenie prístroja na domáce použitie. Ceny laserových epilátorov sa pohybujú od 100 eur, no z dlhodobého hľadiska sú skvelou investíciou. Druhou možnosťou je návšteva kozmetických štúdií, no akékoľvek ošetrenia (aj tie doma) si vyžadujú opakovanie. Laserové odstránenie chĺpkov nie je veľmi účinné pri svetlom blond ochlpení.

Holenie v každom prípade nemusí byť nepríjemnou a komplikovanou činnosťou. Stačí, ak svoju holiacu rutinu správne upravíte a odstránite z nej činnosti, ktoré vám škodia. 

Ako často si holíte nohy?

Sledujte náš Facebook

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame