Chystáte sa do lekárne? Potrebné lieky môžete dostať aj inak, než ste boli zvyknutí

Foto: Gettyimages

Svet sa ocitol v zložitej situácii. Spoločne bojujeme proti pandémii. Slovensko ako krajina zaviedla mnohé opatrenia, ktoré sme nútení dodržiavať ak chceme ďalšiemu šíreniu zabrániť. K tomu vás vyzývajú aj lekárnici. Apelujú na ľudí, aby za aktuálnych okolností dodržiavali pri návšteve lekární preventívne opatrenia.

Zbystriť by mali najmä rizikové skupiny

Ak patríte k skupine chronicky chorých mali by ste požiadať o predpis čo najväčšieho množstva liekov naraz. Sem patria predovšetkým pacienti trpiaci cukrovkou, astmou, vysokým krvným tlakom a ďalšími ochoreniami. Ideálne je požiadať lekára o predpísanie elektronického receptu. Kým akútne chorí obyvatelia by lekárne ani nemali navštevovať. V tom prípade požiadajte radšej o pomoc pri vyzdvihnutí liekov svojho blízkeho.

Zvážte aj iných výrobcov

Po predpísaní liekov sa odporúča telefonicky kontaktovať lekáreň a informovať sa o aktuálnej dostupnosti predpísaných liekov, aby človek nemusel navštíviť viac lekární, prípadne sa do lekárne opakovane vracať. Lekárnici odporúčajú využiť aj možnosti generickej preskripcie, teda nepožadovať striktne liek konkrétneho výrobcu, ktorý môže byť prechodne nedostupný, ale konzultovať s lekárnikom, ktorý môže odporučiť iný liek s rovnakou účinnou látkou.

Kupujte len dôležité, nerobte si zásoby

Zdraví zákazníci lekárni by sa mali vyhnúť nákupom výživových doplnkov, liečebnej kozmetiky a iného sortimentu. Svoj nákup by mali odložiť aspoň o mesiac. Nejde totiž o nevyhnutné lieky. Taktiež lekárnici vyzývajú pacientov, aby nepanikárili. Nie je nutné si vytvárať veľké zásoby. Tie môžu napokom chýbať tým, ktorí ich reálne potrebujú.

Využívajte eRecepty

Lekárne upozorňujú využívajte v prvom rade eRecepty. Táto novinka ušetrí nie len váš čas, ale lekárov. Tým pádom sa zníži aj počet pacientov v ambulanciách. Lekár sa môže vďaka posúdenie vášho zdravotného stavu rozhodnúť aj o opakovaný recept až na 12 mesiacov.

Obrovským rizikom samotné šírenia vírusu je skutočnosť, že nie každý nositeľ vírusu má aj klinické prejavy ochorenia. Dodržujte povinné opatrenia, nezdružujte sa vo veľkých skupinách ľudí. Zakrývajte si nos a ústa rúškom, ktorý dokáže obmedziť riziko nákazy a umývajte si ruky aspoň po dobu 20 sekúnd.

Zdroj: TASR
Odporúčame