Chystáte sa do reštaurácie na úrovni? Nezabudnite na pravidlá bontónu

Reštaurácia

sxc.hu

Blížia sa sviatky a mnohí z vás sa určite vyberú do nejakej dobrej reštaurácie. Určite si budete chcieť dopriať čosi extra a vyberiete si prestížnejší a luxusnejší podnik. Máte obavy z toho, že nebudete vedieť ako sa správať? Buďte bez obáv. S našimi radami sa nestratíte ani v tej najluxusnejšej reštaurácii.

Vstup do reštaurácie

Mnoho mužov považuje za galantné pustiť dámu ako prvú. To však neplatí pri vstupe do reštaurácie. V spoločnosti ženy má vždy vstupovať prvý muž, ktorý dámu uvedie. V prípade väčšej spoločnosti prvý vstupuje hostiteľ, za ním ženy a na záver ostatní muži.

Ak vedú do reštaurácie schody, ide po nich prvá žena. V prípade, že sa jej pošmykne, muž ju môže zachytiť. To isté platí aj pri odchode, po schodoch ide prvý muž, aby bol prípadnou oporou.

Po vstupe často nasleduje odovzdanie kabátov do šatne. Muž by mal pomôcť žene, postarať sa o uloženie jej kabátu, ten jeho príde na rad až potom. Ak je v spoločnosti viacero žien, muž pomôže len tej najstaršej, ostatné sa o seba postarajú samy.

Pri stole

Ďalším dôležitým bodom je výber stola. V prípade, že nemáte rezervovaný stôl, má muž dve možnosti. Buď vyberie stôl sám a vráti sa po partnerku, alebo spoločne prejdú po podniku a sadnú si tam, kde to partnerka schváli. Ak máte rezervovaný stôl, počkajte si na obsluhu, tá vás k nemu zavedie. V lepších reštauráciách vám obsluha vyberie stôl aj v prípade, že ho nemáte vopred rezervovaný.

Pri sadaní k stolu dáva muž vždy prednosť žene. Odsunie jej stoličku, prípadne to urobí čašník. Muž si vždy sadá až po žene. Ak prichádza k stolu niekto známy, muž by mal na znak pozdravu povstať. Ak je v reštaurácii muž sám, za nevhodné sa považuje, ak by si prisadol ku žene, ktorá je pri stole sama. Rovnako aj v prípade, že si žena prisadne k stolu s pánskou spoločnosťou.


Mohlo by vás zaujímať: Pravidlá slušného správania sa na internete: Poznáte ich?


Výber nápoja

Ak ste hostiteľ a vaši hostia meškajú, počkajte. Aj v prípade, že niektorí už dorazili, no ešte stále ktosi chýba, prvý nápoj si objednajte až vtedy, keď budete všetci. Preto keď niekto iný pozýva vás, nikdy nemeškajte. Najprv si vyberajte nápoj, nielen pri jeho objednávke, ale aj pri hlavnom jedle stále objednáva muž. V prípade, že ste si vybrali víno, čašník naleje prvý pohár hostiteľovi. Ten ho preskúma pohľadom, ovonia, odpije si a ak nie je zlomené – pokazené, kývnutím hlavy ho schváli. V prípade, že sa dolievania nápojov zhostí hostiteľ a nie čašník, dolieva sa len do prázdneho pohára. Ak má hosť nedopité, značí to, že si doliať neželá.

Ach, tie príbory!

Pri samotnej konzumácii jedla sa možno stratíte v záplave príborov. Postupuje sa od tých na kraji až po vnútorné. Ak potrebujete špeciálny príbor, napríklad pri konzumácii slimákov, ten vám čašník donesie. Obrúsok si položte na kolená. Ak máte pri jedle chlieb, neodhryzujte z neho, ale si z neho ulamujte malé kúsky. Keď dojete, dajte príbor súbežne, to je znak toho, že čašník môže riad odniesť.

Ak sa vám prihodí nehoda, čosi sa rozbije alebo rozleje, neupozorňujte na seba. Pokojne seďte, čašník sa už o všetko postará. Pokiaľ ste náruživým fajčiarom, zapáliť si najskôr môžete až pri káve, aj to len v prípade, že sa vo vybranej reštaurácii smie fajčiť a samozrejme máte dovolenie ostatných.


Mohlo by vás zaujímať: Pravidlá správneho skladovania potravín: Týchto chýb sa radšej vyvarujte!


Platenie

Už na začiatku by malo byť každému jasné, či ide o pozvanie hostiteľa, alebo si každý bude platiť sám. Ak bude každý platiť osobitne, už na začiatku pri zostavovaní objednávky to spomeňte čašníkovi, ten každému vystaví osobitný účet. V prípade, že vás hostiteľ pozval, mali by ste už pri objednávke hľadieť na jeho finančnú situáciu a nevyberať si najdrahšie jedlá, pri platení tak môže byť hostiteľ nemilo prekvapený. Rovnako nevhodné je zisťovať celkovú výšku účtu, či výšku prepitného. To by malo byť vo výške 5-10% hodnoty účtu. Ak ste nespokojní, prepitné dať nemusíte. Pár centové prepitné je nevhodné, v takom prípade nedávajte radšej žiadne. Po zaplatení si môžete ešte posedieť, no je vhodné odhadnúť pravý čas a nezdržiavať sa v reštaurácii neprimerane dlho. Nasleduje odchod, muž pomôže žene, odsunie jej stoličku, pomôže s kabátom.

Dobré jedlo v reštaurácii si mnoho z nás dopraje skôr výnimočne, preto by takáto udalosť mala byť malou slávnosťou. Obzvlášť v prípade, že sa vyberieme do prepychovejšieho podniku. Slušné a vychované správanie je aj tu nevyhnutným základom a to nie len ku spolustolujúcim, ale aj k obsluhujúcemu personálu. Slovíčka „prosím“ a „ďakujem“ by ste nemali zabudnúť doma. Ak sa budete cítiť nesvoji, nebudete vedieť použiť špeciálny príbor, alebo sa nevyznáte v záplave zložitých názvov v ponuke, nebojte sa opýtať. Čašník vám rád a diskrétne pomôže. A hlavne nezabúdajte na prepitné, zdvorilý a ochotný prístup obsluhy si určite zaslúži ocenenie. Správajte sa vyberane a tak, ako by ste si sami želali, aby sa hostia správali ku vám.


Na ktoré dôležité zásady slušného správania pri stolovaní v reštaurácii by ste ešte upozornili ostatných čitateľov? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, David
Odporúčame