Chystáte sa kupovať mrazničku? Poradíme vám, podľa akých kritérií sa rozhodovať

Mraznička

amazon.com

Prvú osobitne stojacu mrazničku vynašiel Američan Westye Bakke v roku 1945. Dnes je väčšia či menšia mraznička súčasťou takmer každej domácnosti. Ak sa tá vaša práve pokazila a plánujete nákup novej – či už samostatnej, alebo ako súčasť chladničky, máme pre vás niekoľko tipov.

Akú mrazničku potrebujete?

V mrazničkách a ich vlastnostiach sa môžete orientovať podľa niekoľkých faktorov. Počet hviezdičiek hovorí o tom, pri akej teplote sa potraviny budú skladovať. Ak plánujete mrazničku využiť len na krátkodobejšie skladovanie zmrazených potravín, stačia vám aj jedna-dve hviezdičky. Ak nakupujete nárazovo len raz za pár mesiacov, vhodnejšie sú tri hviezdičky. Ak sami zmrazujete, ideálne sú minimálne tri hviezdičky.

  • 1 hviezdička – menej ako – 6 stupňov
  • 2 hviezdičky – menej ako – 12 stupňov
  • 3 hviezdičky – menej ako – 18 stupňov
  • 4 hviezdičky – menej ako – 24 stupňov

Mohlo by vás zaujímať: Aj domáce spotrebiče treba udržiavať: Predĺžte ich život na maximum


Aká veľkosť je tá pravá?

Výrobcovia udávajú veľkosť mrazničky v litroch, lepšie je sa však presvedčiť na vlastné oči, či vám jej rozmery zvnútra vyhovujú. Môže sa totiž stať, že tieto údaje nie sú celkom presné. Tiež sa zamerajte na usporiadanie mrazničky. Vyhovuje vám počet zásuviek a poličiek? Premyslite si, čo by ste ako chceli skladovať vzhľadom na váš bežný obsah mrazničky.

Otváranie zhora alebo zboku?

Klasické domáce mrazničky sa otvárajú zboku. Výhodou tohto otvárania je, že mraznička zaberie menej miesta a zároveň je prehľadnejšia. Ak však hľadáte mrazničku na zmrazovanie vo veľkom (mäso zo zabíjačky, ovocie…) a bývate napríklad v rodinnom dome, môžete sa zamyslieť aj nad tou truhlicovou. V pivnici azda nebude nikomu zavadzať a jej výhodou je väčší skladovací objem. Pred kúpou si však vyskúšajte, či bez problémov dočiahnete až na dno. Ak máte napríklad ťažkosti s boľavým chrbtom, asi bola pre vás lepšia voľba mraznička s otváraním zboku.

Energetická trieda zaváži

Spotrebiče s nižšou spotrebou nielen chránia vašu peňaženku pred vysokými účtami, ale zároveň by mali byť ekologickejšie. Trieda A je dnes už viac-menej samozrejmosťou – záleží viac na tom, čo za týmto písmenkom nasleduje. Jedno plus, dve plus, či dokonca tri plus…


Mohlo by vás zaujímať: Nová chladnička vo vašej kuchyni: Podľa čoho si ju vybrať?


Ako je to s rozmrazovaním?

Pre mnoho ľudí patrí rozmrazovanie mrazničky medzi najmenej obľúbené činnosti a neraz naň zabúdajú, či ho stále odkladajú. Tak sa však nielen zmenšuje priestor na uchovávanie potravín, ale sa zároveň zvyšuje aj výdaj elektrickej energie. Už niekoľko milimetrová námraza dokáže rapídne zvýšiť váš účet za elektrinu. Ak ste ochotní niečo priplatiť, môžete s rozmrazovaním urobiť rázny koniec vďaka funkciám ako No Frost. Tie majú automatické rozmrazovanie, o ktorom vlastne ani neviete a chladnička by mala mať reklamovaný výdaj elektrickej energie aj po niekoľkých rokoch.

Zvoľte správnu klimatickú triedu

Klimatická trieda určuje, na prostredie akej teploty je mraznička určená. Pre drvivú väčšinu slovenských domácností je ideálna normálna trieda, teda pre teplotu okolitého vzduchu 16 – 30 stupňov. Ak plánujete dať chladničku do chladnejšieho prostredia, napríklad do pivnice, môžete sa rozhodnúť pre subnormálnu triedu (10-30 stupňov). Subtropická (18-38) a tropická (18-43) nie je určená pre naše končiny. Mraznička však môže mať aj viacero tried naraz napríklad SN-T teda subnormálna-tropická je vhodná pre všetky spomínané teplotné pásma.

Ďalšie zaujímavé údaje

Všimnite si tiež zmrazovaciu kapacitu – tá vám napovie, koľko kíl potravín dokáže mraznička zmraziť za jeden deň. Ideálne tiež je, aby mala mraznička niekoľkohodinovú odolnosť voči výpadku prúdu a dokázala nejaký čas fungovať aj bez elektriny. Alarm otvorených dverí vás upozorní, že ste zle zavreli, alebo máte pridlho otvorené dvere. Integrovaný ľadovník vám zas zaručí bezpracný prísun ľadu do nápojov – v tomto prípade je však inštalovanie mrazničky o niečo zložitejšie, pretože musí mať aj vlastný prívod vody.


Mohlo by vás zaujímať: Výber elektrospotrebiča: Ktorý má najmenšiu spotrebu a ušetrí vám peniaze?


Ako za mrazničku platiť čo najmenej?

Mraznička je jeden zo spotrebičov, ktorý je zapnutý non-stop a tak žerie pomerne veľké množstvo elektrickej energie. Poradíme vám, ako správnou obsluhou znížiť vaše účty:

  • Pravidelne rozmrazujte – už päť milimetrová vrstva ľadu zvyšuje spotrebu o desiatky percent
  • Potraviny vždy nechajte vychladnúť na čo najnižšiu teplotu, až potom ich dajte do mrazničky
  • Všetko si prehľadne označte alebo si zaveďte jasný systém, kde čo patrí, aby ste museli s otvorenými dverami hľadať čo najkratšie
  • Nastavte takú teplotu, akú reálne potrebujete – každý stupeň smerom nadol vás stojí o dve percentá energie viac
  • Ak mrazničku nepotrebujete umiestniť priamo v kuchyni, vyberte čo najchladnejšie miesto

S akou mrazničkou máte dobré alebo, naopak, zlé skúsenosti vy? Podeľte sa o svoje názory s ostatnými čitateľmi v diskusii.

Zdroj: amazon.com, amazon.com, Viera
Odporúčame