Chystáte sa na exotickú dovolenku? Zistite, aké očkovanie potrebujete!

exotika

sxc.hu

Napriek tomu, že slovenskí dovolenkári najčastejšie oddychujú v európskych prímorských oblastiach ako Chorvátsko, Grécko či Bulharsko, čoraz vyššie percento z nich sa zvykne za slnečným počasím vybrať do ďaleko exotickejších destinácii. Ak do tejto skupiny patríte tiež, pred samotným odchodom by ste mali myslieť aj na očkovanie. V opačnom prípade si z dovolenky môžete priniesť naozaj nepríjemný suvenír.

Prečo je očkovanie také dôležité?

Keďže naše podnebné pásmo, kultúra a hygiena sa od exotických krajín veľmi líši, náš organizmus nemá proti týmto faktorom vybudovanú dostatočnú odolnosť. Nezriedka sa preto už v prvých dňoch pobytu objavia hnačky, bolesti brucha či dokonca horúčky. Navyše, mnohé z týchto lokalít sú priam zamorené vírusmi hepatitídy či cudzopasníkmi prenášajúcimi nebezpečné infekčné ochorenia. A tie sa pre cudzinca z našich pomerov môžu stať osudnými. pred každým vycestovaním do cudziny si preto vo vlastnom záujme skontrolujte, či máte platné očkovanie proti tetanu, záškrtu a detskej obrne.

Myslite na svoje zdravie v dostatočnom predstihu

Ihneď po rezervácii zájazdu do vami vybranej destinácie si zistite, či by ste sa vôbec mali dať zaočkovať a proti čomu. Informácie o vakcinácii pred cestou do zahraničia poskytuje Úrad verejného zdravotníctva SR v Bratislave, regionálne úrady verejného zdravotníctva v SR a oddelenie cudzokrajných chorôb pri fakultných nemocniciach v Bratislave, Martine a v Košiciach. Očkovacia látka nie je hradená zo zdravotného poistenia, no predstavuje najúčinnejšiu ochranu pred číhajúcimi nákazami. Ku konzultácii by malo dôjsť minimálne 6-8 týždňov vopred, aby lekár stihol zostaviť očkovací plán.


Mohlo by vás zaujať: Horúca téma očkovania: Účinná prevencia alebo hazard so zdravím?


Povinné nie je takmer nič

Aj keď sa šíria chýry, že bez povinného očkovania nedostanete víza do viacerých exotických krajín, v skutočnosti to nie je celkom tak. Nutná je totiž len vakcinácia proti žltej zimnici, čo je ochorenie prenášané tropickými komármi. Očkovanie musí prebehnúť približne 10 dní pred odchodom, imunitu však získate až na 10 rokov. Potvrdenie si nezabudnite dať zapísať do Medzinárodného očkovacieho preukazu. Podľa Ministerstva zdravotníctva SR sa tento typ vakcinácie vyžaduje pred vstupom do nasledujúcich krajín: Benin, Burkina Faso, Kamerun, Stredoafrická republika, Kongo, Pobrežie slonoviny, Demokratická republika Kongo, Gabon, Francúzska Guyana, Ghana, Libéria, Mali, Mauretánia, Niger, Rwanda, Sv. Tomáš a Princov ostrov, Togo.

Podceňovaná žltačka

Vakcinácia voči hepatitíde typu A a B nepatrí medzi povinné, zíde sa vám však aj v oveľa „bežnejších“ krajinách ako Egypt a Turecko. Predovšetkým očkovanie proti žltačke typu A, nazývanej aj choroba špinavých rúk, by malo byť súčasťou vašej výbavy podobne ako plavky. Nízky hygienický štandard nájdete v afrických krajinách, v Ázii, v Stredomorí, na Strednom Východe, v Strednej a Južnej Amerike.


Mohlo by vás zaujať: Pripravte pokožku na leto už dnes: S týmito trikmi sa vyhnete jej spáleniu!


Aké ďalšie očkovania by ste mali zvážiť?

cholera – pri pracovných pobytoch v oblastiach epidemického výskytu cholery

meningoková meningitída – krajiny rovníkovej Afriky, púť do Mekky (Saudská Arábia)

japonská encefalitída – krajiny východnej a juhovýchodnej Ázie

brušný týfus – pri dlhodobých pobytoch v katastrofálnych hygienických podmienkach predovšetkým v Indii

antimalariká – ich užívanie je nevyhnutné pred aj počas pobytu v krajine s výskytom malárie. Prekvapiť vás však môžu pomerne nepríjemné vedľajšie účinky ako malátnosť, únava a znížená schopnosť koncentrácie.


Boli ste už na exotickej dovolenke? Stálo to za to? Máte dobrý tip na nejakú destináciu? Vyjadrite sa v diskusii.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame