Chystáte sa predávať svoj byt alebo dom? Takto zvýšite jeho cenu na maximum

dom

sxc.hu

Ekonómovia aj realitní makléri tvrdia, že kríza v našich končinách pretrváva a trh s nehnuteľnosťami sa nepohybuje tak, ako by si to sami predstavovali. Ak aj napriek tomu potrebujete predať či vymeniť svoj príbytok, nemali by ste zabúdať na niekoľko dôležitých krokov. Poradíme vám, ako svoju nehnuteľnosť predáte čo najrýchlejšie za pre vás čo najvýhodnejšiu cenu. Niekedy totiž stačí prihliadnuť na ozajstné maličkosti.

Nebojte sa realitných kancelárií

Ak sa chcete vyhnúť telefonátom od prípadných záujemcov, túto časť za vás ochotne absolvujú realitní makléri. Tí vďaka webstránkam a inzercii vašu nehnuteľnosť zviditeľnia a oslovia vás len v prípade seriózneho záujemcu. Navyše sa postarajú o všetky potrebné formality a poskytnú kupcovi právny servis, vďaka čomu si ušetríte chodenie po úradoch. Vždy však oslovte viacero realitných kancelárií s dobrými referenciami. Nielenže zvýšite svoje šance na predaj, no vzájomná súťaživosť maklérov vám môže pomôcť k tomu, aby ste svojej nehnuteľnosti zamávali v rekordnom čase. Stanovte si svoju cenu a ich prípadnú províziu vôbec neriešte.


Mohlo by vás zaujímať: Chystáte sa kupovať alebo predávať byt? Takto zistíte jeho cenu!


Cenu nevystreľujte do astronomických výšok

Zvlášť, pokiaľ sa svoj príbytok pokúšate predať na vlastnú päsť. Ak byt či dom nadhodnotíte, očakávajte nulový záujem. Ten vás skôr či neskôr donúti cenu znížiť, možno aj viackrát za sebou, čo v konečnom dôsledku vyznie z vašej strany zúfalo. Pri zisťovaní ceny svojej nehnuteľnosti si prezrite viacero realitných portálov s ponukou obytných priestorov podobnej výmery vo vašej lokalite. Následne si urobte približný priemer, pričom nezabudnite prihliadnuť na súčasný stav nehnuteľnosti. Rekonštrukcia interiéru aj exteriéru či novostavba vám môže prihodiť aj zopár tisíc eur.

Odneste si osobné veci

V ideálnom prípade by ste mali mať pri predaji nehnuteľnosti zabezpečené náhradné bývanie. Ak je to čo i len trochu možné, už pri realizácii ilustračných záberov odstráňte svoje vlastné fotografie zo stien či poličiek, nevystavujte v kúpeľni kozmetiku, v kuchyni zveste perníkové srdiečka a náboženské motívy. Mnohí ľudia sú totiž hotovými zberateľmi gýčových predmetov, ktoré potenciálnych kupcov neoslovia, ale naopak, odradia. Ak je nehnuteľnosť predstavená bez zbytočných čačiek, záujemca si od samého začiatku môže vytvoriť vlastné predstavy o bývaní práve vo vašej nehnuteľnosti.


Mohlo by vás zaujímať: Ceny bytov a domov nájdete na www.ringo.sk


Nezabudnite na drobné opravy

Kvapkajúce batérie, nefunkčný splachovač, špinavé a popraskané steny – to všetko cenu vašej nehnuteľnosti stlačí nadol. Ak máte šikovné ruky a dostatok času, dostaňte všetko do funkčného stavu a ak je to potrebné, vymaľujte interiér neutrálnymi farbami. Nemíňajte však na takéto úpravy príliš veľa peňazí. Nový majiteľ si totiž aj tak vnútorné zariadenie prispôsobí svojim požiadavkám.


Mohlo by vás zaujímať: Prilepšite si vďaka bytu na dôchodok: Spôsobov je hneď niekoľko


Vytvorte skvelý prvý dojem

Aby sa u vás záujemca cítil príjemne a stúplo jeho nadšenie, nezabudnite na zopár jednoduchých trikov:

  • dôkladne upracte – špinavý riad v dreze, porozhadzované veci, či povaľujúce sa hračky vám pri predaji nepomôžu, ale uškodia. Ak si posvietite aj na také detaily ako vodný kameň v sprchovom kúte alebo usadené nečistoty v rúre, všetko bude pôsobiť zánovnejším a udržiavaným dojmom.
  • použite vône – osviežovače vzduchu vám pomôžu navodiť rodinnú atmosféru. Zvlášť ženy majú citlivý nos a s príjemnou vôňou si okamžite spájajú teplo rodinného kozuba.
  • nezabudnite na okolie – vchodové dvere aj záhradka by mala byť upravená. Všetky haraburdy z dvora na vlastné náklady odpracte, aby si záujemca okamžite spojil vonkajšie prostredie s letnou grilovačkou alebo čokoľvek príjemným.
  • buďte úprimní – hlavne, čo sa týka mesačných nákladov na bývanie. Zrátajte všetky účty, ktoré platíte za energie, kanalizáciu a podobne, aby ste záujemcu nezavádzali. Je to voči nemu korektné a budete v jeho očiach pôsobiť dôveryhodne.
  • doprajte záujemcovi čas aj priestor – nechajte potenciálneho kupca prezrieť si v pokoji celú nehnuteľnosť bez nátlaku a vašej osoby v pätách. Buďte pripravení odpovedať na otázky, ale nechajte záujemcu, aby si dôkladne obzrel všetko, čo ho zaujíma. Najmladších členov rodiny v tom čase zamestnajte vonku alebo u kamarátov a poproste niekoho, aby vám vyvenčil psa. Sú to síce detaily, no na niektorých ľudí môžu pôsobiť zbytočne rušivo.

Máte nejaký tip, ako výhodne a rýchlo predať nehnuteľnosť? Podľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame