Chytá vás jesenná únava? Poradíme vám, ako s ňou zatočiť

Starší pár

thinkstockphotos.com

Hoci častejšie používame výraz jarná ako jesenná únava, nečudujte sa, ak sa pod vplyvom meniaceho sa počasia necítite vo svojej koži. Nástup jesene bol raketový, a tak telo potrebuje pomoc, aby sa mu prispôsobilo.

Prudké ochladenie a dážď, ktoré vystriedali slnečné dni babieho leta i predlžujúca sa tma, zvyšujú záťaž na psychickú aj fyzickú kondíciu ľudí. Psychologička Denisa Maderová preto odporúča venovať dostatok času oddychu a obľúbeným aktivitám.

Nebojte sa oddychovať

Ako konštatovala, v tomto období musíme myslieť na seba. ,,Je dôležité, aby sme rešpektovali únavu nášho tela a jeho potrebu oddychovať, dodržiavali správnu životosprávu, mali dostatok spánku a rovnako dostatočný prísun vitamínov a minerálov,“ uviedla Maderová.

Vyvetrajte sa

Prihovára sa aj za aktívny oddych a pobyt na čerstvom vzduchu. Pripomína, že pohybové a športové aktivity pomáhajú prekonať jesennú únavu a s ňou spojené depresívne stavy tým, že podporia krvný obeh, okysličenie organizmu i tvorbu endorfínov. ,,Spojenie ‚vyvetrať si prácou zaťaženú hlavu‘ v tomto prípade vôbec nie je nadnesené,“ konštatovala Maderová. Upozornila však na to, že ani pri fyzických a pohybových aktivitách sa nemáme do ničoho nútiť. ,,Ak sa necítime na beh, môžeme radšej zvoliť krátku prechádzku,“ uviedla.


Mohlo by vás zaujať: Cítite sa „pod psa“? Dajte jesennej depresii navždy zbohom!


Šetrite sily

V súvislosti so zvýšenou záťažou a únavou vplyvom nízkeho tlaku a nedostatku slnečného žiarenia je potrebné podľa psychologičky aj šetriť sily. ,,To znamená napríklad počas dlhých večerov nepracovať neskoro do noci,“ dodala Maderová.

Doplňte vitamíny

Práve náhle ochladenia často so sebou nesú aj množstvo hlienov a kýchania. Ak sa chcete chorobe vyhnúť, poriadne sa obliekajte a vytiahnite aj zimný šál a čiapku. Zároveň nezabúdajte dopĺňať vitamíny – ak je to možné, vyberajte si sezónne ovocie a zeleninu zo Slovenska alebo blízkeho okolia – jablká, hrušky, červenú repu, ale aj kyslú kapustu. Keďže s miznúcimi slnečnými lúčmi je tiež pre telo ťažšie doplniť vitamín D, naservírujte si viac „tučných“ rýb (losos, tuniak, sardinky), ale aj mliečnych výrobkov.


Mohlo by vás zaujať: Psychiater radí: Tipy, ako eliminovať stres a udržať sa v dobrej pohode


Prehrejte sa

Spríjemnite si dlhé večerym ale aj dni v kancelárii chutným teplým nápojom. Cez deň vám skvele poslúži čaj s medom a citrónom – napríklad zázvorový, ktorý vás prehreje aj zvnútra a zároveň poslúži ako prevencia pred nádchou. Večer si môžete pripraviť kakao, grog, alebo varené víno. Nuž a voňavá káva je samozrejme tiež príjemným rozptýlením počas sychravého dňa.


Aj vás chytá jesenná únava? Ako sa s ňou snažíte bojovať? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, TASR
Odporúčame