Chytá vás únava pričasto? Možno vám chýba déčko!

únava

photl.com

Pribúdajúce roky podľa odborníkov nie sú objektívnou príčinou na pociťovanie únavy a vyčerpania. Najmä takej, z ktorej sa nedá za ten svet vyspať! Preto, ak ste na sebe takúto únavu spozorovali, neodkladajte návštevu lekára. Únava životom nie je žiadna diagnóza, iba dôkaz, že máte nedostatok vitamínu D.

Absencia déčka sa prejavuje najmä nezahnateľnou únavou, poruchami trávenia, zraku a celkovou slabosťou. Podobné príznaky neraz zvalíme na stres či vek a návšteva lekára nám ani na um nezíde. Dlhodobá neprítomnosť vitamínu D sa však nesmie brať na ľahkú váhu – môže dokonca zvýšiť riziko cukrovky, obezity a Parkinsonovej choroby. Pritom špecialisti dnes dokážu zistiť množstvo tohto vitamínu krvnými testami, tak načo zbytočne riskovať? Keď stačí iba tak málo – ustrážiť si jedálny lístok a nájsť si po práci čas na prechádzku, skôr ako zapadne slniečko. No a, samozrejme, počúvať svoje telo. Ak vás trápi trávenie či ste unavená napriek dostatočnému odpočinku, zdôverte sa lekárovi.

Jesť zdravo nestačí

To, že naše telo potrebuje vitamíny, vieme už roky. Najnovšie prieskumy však dokazujú, že majú väčšiu silu, ako sme si mysleli. Vitamíny upravujú takmer všetky chemické procesy v organizme. „Narozdiel od hormónov, ktoré spomínané procesy riadia. Podľa najnovších prieskumov však práve vitamín D dokáže pôsobiť ako hormón,“ vysvetľuje endokrinologička MUDr. Dagmar Prokešová. Doteraz sa jeho dôležitosť zdôrazňovala najmä v súvislosti s kosťami a zubami. Tie vďaka vitamínu D dostávali z potravy dostatok vápnika a fosforu, ktorý je na ich zdravý vývoj nevyhnutný. „Ak máme dostatok vitamínu D, dokážeme zvýšiť vstrebateľnosť vápnika až na 30 – 40 %. Bez déčka naše telo vstrebe iba 10 – 15 %,“ hovorí MUDr. Prokešová. Takže napriek tomu, že jeme zdravo, naše telo si nie vždy dokáže z potravy vziať dostatok živín. Chýbajúci vápnik a fosfor sa časom prezradia kazivými zubami a mäkšími či redšími kosťami. Nedostatok vitamínu D má však omnoho horšie následky.

Jednou ranou množstvo múch

Výskumy odhalili, že zásoby vitamínu D zlepšujú imunitu či zmenšujú riziko nádorových ochorení prsníkov, čreva a kože. Dokonca nás dokáže ochrániť pred rizikom autoimunitných ochorení, akými sú napríklad poruchy štítnej žľazy. Naopak, ľudia s jeho nedostatkom podľa prieskumov trpia spomínanými civilizačnými chorobami až trojnásobne častejšie. „Bohužiaľ v súčasnosti chýba vitamín D takmer miliarde ľudí na svete,“ varuje endokrinologička. A hoci vedú najmä starší pacienti, chýba dokonca aj deťom a mladým dospelým. V zime chýba tento vitamín až polovici populácie. Déčko totiž nie je iba jedna látka, ale skupina látok. Jednou z jej zložiek – zlúčeninou D2 – sa vieme zásobiť z potravy: morských rýb, mäsa, mlieka, vaječného žĺtka a celozrnných obilnín. Druhou jej zložkou je zlúčenina D3, ktorú zase čerpáme zo slniečka a zdravého opaľovania. „Obe látky musia v našom tele ešte prejsť premenou v pečeni a obličkách. Až potom sa z nich stáva ten pre nás dôležitý vitamín D,“ dodáva MUDr. Prokešová. Jeho nedostatkom tak môžu trpieť i ľudia s chorou pečeňou či obličkami. Ak totiž k spomínaným premenám v tele nedochádza, je potrebné vitamín D dodávať vo forme výživových doplnkov.

Menu bohaté na D vitamín

Nájdite vo svojom jedálnom lístku miesto potravinám s vysokým obsahom déčka. Meria sa v medzinárodných jednotkách a každý deň by ich naše telo malo dostať aspoň 400 – 800.
✘ losos 480 IU/100 g
✘ sardinky 400 IU/100 g
✘ šproty 520 IU/100 g
✘ tuniak 240 IU/100g
✘ údenáč 200 IU/100 g
✘ ementál 120 IU/100 g
✘ pšenica 2760 IU/100 g

Koľko déčka potrebujeme

Množstvo vitamínu D v našom tele sa meria v nanogramoch na mililiter.
✘ pod hodnotu 9 ho máme veľmi málo
✘ medzi 9 – 20 ho máme stredne málo
✘ od 20 – 30 ho máme málo
✘ ideálne je, keď ho máme v rozpätí 30 – 80
✘ veľa ho máme nad 150, čo nášmu telu tiež neprospieva, vtedy môže spôsobovať neutíchajúci pocit smädu, svrbenie a tráviace ťažkosti ako vracanie či hnačku

Zdroj: photl.com, freedigitalphotos.net, Pippa
Odporúčame