Chytáte si tvár pričasto a zbytočne? Zbavte sa tohto zlozvyku krok za krokom

Práca

thinkstockphotos.com

Podvedomé dotýkanie sa tváre rukami je zlozvyk, ktorý má takmer každý z nás, no len málokto si ho uvedomuje. Človek má tendenciu vyhľadávať na nej nedokonalostí, ktoré odškrabne alebo odtrhne. Tým si na tvári vytvára nepekné jazvy, a okrem toho sa na ňu dostávajú množstvá baktérií, ktoré môžu zapríčiniť napríklad vyrážky. Ako sa dá bojovať proti niečomu, čo si neuvedomujeme? Prinášame vám niekoľko jednoduchých krokov na zbavenie sa tejto neresti.

Aký typ „dotýkača“ ste vy?

V akých situáciách sa dotýkate tváre najčastejšie? Je to doma alebo v práci? Robíte to popri určitej činnosti alebo vtedy, keď vaše ruky nemajú čo robiť?

Najhorší typ „škrabača a odtrhávača“ je práve ten podvedomý, pretože sa tváre dotýka pri všetkých možných príležitostiach. Práca na počítači, telefonovanie či cestovanie vlakom, to všetko dáva podvedomému „škrabačovi“ priestor na skúmanie svojej tváre. Práve pri týchto činnostiach dostáva na tvár najviac baktérií. Práve klávesnice počítačov, mobilné telefóny a verejné dopravné prostriedky sú totiž jednými z najšpinavších miest, s akými človek prichádza do styku.

Zrkadlový „škrabač“ sa zameriava na svoje nedokonalosti až keď ich vidí. V kúpeľni sa zdrží len kvôli tomu, aby mohol opraviť čo našiel, no v konečnom dôsledku situáciu ešte viac zhorší.

„Škrabač“ s nepokojnými rukami využíva chvíle, keď čaká na autobus, stojí v rade v potravinách či uviazne v dopravnej zápche. Ak jeho ruky nemajú inú činnosť, prechádzajú po tvári a hľadajú niečo, čo by ich zabavilo.


Mohlo by vás zaujať: Aj vy si neustále chytáte tvár? Prestaňte, škodíte svojej kráse i zdraviu


Zvoľte metódu, ktorá na vás zaberie

Ak ste úspešne identifikovali svoj problém, malo by byť jednoduchšie nájsť proti nemu účinnú zbraň.

  • Na začiatok však majte po ruke antibakteriálne mydlo alebo gél, tohto zlozvyku sa nezbavíte zo dňa na deň. Udržujte preto svoje ruky čisté a podľa možnosti nechty čo najkratšie, aby ste si dotýkaním sa a škrabaním spôsobili na tvári čo najmenšie škody.
  • Druhým krokom je zamestnať svoje ruky. Keď čakáte na autobus, hrajte sa s kľúčenkou, počítajte prstami korálky na náramku alebo ich jednoducho vložte vo vreciek a nevyberte ich, kým autobus nepríde.
  • Ak patríte k „zrkadlovým škrabačom“, umiestnite si vedľa zrkadla fotografiu s odstrašujúcim príkladom alebo jednoduchý nápis NEŠKRAB SA. Postupom času by ste ich nemali potrebovať.
  • Dobrým spôsobom je aj to, že do boja proti svojmu zlozvyku zahrniete svojich blízkych. Požiadajte ich, aby vás upozornili, ak sa začnete škrabať na tvári.
  • Ak žiadna z predošlých možností nezabrala, vytvorte medzi rukami a tvárou zábranu. Nech to vyznie akokoľvek absurdne, dajte si na ruky rukavice. Ak sa aj začnete škrabať, nespôsobíte si tým jazvy na tvári a pri dotyku drsného povrchu o pleť skôr zistíte, že sa opäť tváre dotýkate.

Systém odmien

Odmeňujte sa za úspechy, ktoré dosiahnete. Ak ste sa pol dňa nedotkli tváre, doprajte si chvíľu oddychu a napríklad rozmaznávajte svoje ruky masážou. Opäť ich určitým spôsobom zamestnáte a navyše si vsugerujete, že po každom prekonanom míľniku v boji proti svojmu zlozvyku, máte chvíľu času na seba a na oslavu svojho malého víťazstva.


Mohlo by vás zaujať: Šesť chýb, pre ktoré vaša pleť predčasne starne: Vyhnite sa im!


Udržujte svoje okolie čisté

Bez ohľadu na to, či bola vaša vôľa dosť silná alebo nie, udržujte predmety, ktorých sa najčastejšie dotýkate čisté. Štúdia ukázala, že až 92 % testovaných mobilných telefónov malo na sebe nebezpečné baktérie, v 16 % prípadov baktériu E.coli, ktorá môže spôsobiť krvavé hnačky, chudokrvnosť, zlyhanie obličiek a v najhorších prípadoch aj ohrozenie na živote. Nezabudnite, že cez rozškrabanú pokožku sa baktérie do tela dostanú omnoho rýchlejšie.


Ako často si chytáte tvár vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zuzana Čapčíková
Odporúčame