Čierna skrinka už aj v autách: Usvedčí aj cestných pirátov a pomôže pri nehode

kamera

YouTube

O takzvaných čiernych skrinkách sa doteraz hovorilo najmä v súvislosti s leteckou dopravou. Na základe informácií z nej totiž odborníci dokážu určiť príčinu nehody či poruchy lietadla. Zariadenie, ktoré vytvára záznam z jazdy, sa však čoraz častejšie objavuje už aj v interiéri našich štvorkolesových tátošov. Uvažujete nad kúpou kamery do auta aj vy? Zistite, aké sú jej výhody, na čo všetko slúži a aké podmienky by mala spĺňať.

Kamera v aute sa teší čoraz väčšej popularite

Napriek tomu, že sa na našich cestách pohybuje čoraz viac policajných hliadok a sadzobníky pokút sa neustále zvyšujú, nehodovosť sa drží v alarmujúcich číslach. Aj bez ohľadu na agresívnu jazdu niektorých arogantných vodičov však kamera v aute má svoje opodstatnenie. Do určitej miery totiž chráni váš majetok a pomáha pri dokazovaní v situácii, kedy ste za volantom nepochybili. „Blížil som sa k nepriehľadnej zákrute, keď ma z ničoho nič začalo obiehať auto. Aj oproti sa však vyrútilo vozidlo a ja som sa nemal kam uhnúť. Obiehajúci ma vytlačil z cesty a ja som v snahe zabrániť zrážke skončil v priekope. Nebyť zapnutej kamery, tak vinu šoférovi obiehajúceho vozidla nikdy nedokážem,“ spomína na svoje nedávne skúsenosti pán Milan z Považskej Bystrice.


Mohlo by vás zaujímať: Ceny benzínu sú u nás poriadne vysoké: Kde vo svete tankujú najlacnejšie?


Na čo všetko kamera v aute slúži?

Na označenie externej kamery v interiéri auta sa používa aj pojem „čierna skrinka“ (z anglického black box), VDR (vehicle data recorder) alebo EDR (event data recorder). Jej umiestnenie by malo byť v tesnej blízkosti čelného skla (štandardne je fixácia zabezpečená pomocou prísavky na sklo), aby dokázala snímať a zaznamenávať situáciu a dianie pred vami počas celej jazdy. Väčšina modelov obsahuje aj displej, aby ste si záznam mohli pozrieť okamžite po kolízii a tiež po príchode príslušníka policajných zložiek. Záznam sa ukladá na pamäťovú kartu, ktorej kapacita závisí iba od vás. Keď sa pamäťové médium zaplní, automaticky sa premaže novým záznamom. Kamera sa zvyčajne zapne sama hneď po tom, ako naštartujete, napájanie je riešené prostredníctvom autozapaľovača.

Okrem toho, že kamera zachytí cestného piráta, ktorý priamo ohrozil vás alebo vám spôsobil majetkovú škodu, môže napomôcť polícií pri rozdávaní pokút. Ak počas jazdy nasnímate niekoho, ako obieha cez plnú čiaru alebo sa dopustí iného priestupku, záznam pokojne pošlite na inšpektorát dopravnej polície, ktorý by na základe evidenčného čísla vozidla mal previnilca potrestať.

Kameru v aute oceníte aj v prípade, ak vás o kľúče od auta prosia vaše deti. Ak majú málo skúsenosti alebo im príliš nedôverujete, kamera vás zastúpi. Vďaka záznamu uberú nohu z plynu a budú jazdiť opatrnejšie, pretože klamstvo by sa im neprepieklo.


Mohlo by vás zaujímať: Súboj pohlaví za volantom: Kto šoféruje lepšie – ženy alebo muži?


Aké požiadavky musí kamera spĺňať?

Ak sa rozhodujete medzi jednotlivými modelmi kamier, za prioritu zvoľte kvalitu a rozmery. Čierna skrinka musí byť:

  • malá – aby neprekážala vo výhľade (podmienka daná zákonom)
  • ľahká – aby sa dokázala rýchlo vyrovnať s otrasmi
  • so záznamom v HD kvalite – významným ukazovateľom je to, aby dokázala nasnímať poznávaciu značku vozidla pred vami

Kto všetko kameru v aute ocení?

Čierna skrinka by sa mala stať povinnou výbavou všetkých tých, ktorí pracujú ako vodiči z povolania a majú teda za firemné vozidlo zodpovednosť – kamionisti, taxikári, kuriéri, vodiči autobusov a podobne. Kvôli relatívne nízkym prevádzkovým nákladom (od cca 30 eur) však nemusí chýbať ani vo vašom rodinnom aute. Ak by ste chceli ušetriť finančné prostriedky, poobzerajte sa na Ebayi alebo Amazone a spravte hromadnú objednávku či už s kolegami, priateľmi alebo vašimi blízkymi.


Čo si o kamere do auta myslíte vy? Podeľte sa o svoj názor s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: YouTube, YouTube, Johnny
Odporúčame