Čierne uhlie na biele zuby: Zlepšuje trávenie, pomáha aj pri iných ťažkostiach

Aktívne uhlie

thinkstockphotos.com

Aktívne uhlie nie je len zložkou liekov, ktoré používame pri tráviacich ťažkostiach. Je účinné v boji s toxínmi a ďalšími neželanými látkami. Preto jeho konzumácia zlepšuje imunitu, pôsobí výborne na tráviacu sústavu a tiež pomôže ako univerzálny liek. Dokonca vybieli zuby alebo odstráni akné.

Na biele zuby

Stretnete sa s tým v starej literatúre, no aj dnes nájdete v obchode čierne zubné pasty s obsahom aktívneho uhlia. Uhlie pomáha pri umytí zubov odstraňovať zafarbenia, upravuje pH v ústnej dutine a ničí baktérie, ktoré sú zodpovedné za zapály ďasien či zubný kaz.

Aplikovať ho môžete tak, že jednoducho navlhčenú zubnú kefku ponoríte do uhoľného prachu. Po umytí ústnu dutinu poctivo vypláchnete.

Okrem čistenia zubov pôsobí uhlie tiež proti zápachu z úst. V tomto prípade je mimoriadne účinný, keďže sa prejavuje nielen v ústnej dutine, ale tiež v tráviacej sústave.

Na dezinfekciu rán

Pokiaľ ranám nevenujeme dostatočnú pozornosť, môže ich zasiahnuť infekcia. Tá často vyústi do ešte väčších a zložitejších problémov. Aktívne uhlie patrí k látkam, ktoré neutralizujú. Pôsobí tak na veľké množstvo rôznych patogénov zodpovedných za rozvoj infekcií. Uhlie na seba viaže škodlivé mikroorganizmy a iné substancie. Rany sa tak hoja rýchlejšie.


Mohlo by vás zaujímať: Zuby žiarivé ako perličky: Ide to aj bez bielenia!


Proti otrave

Aktívne uhlie však pôsobí nielen na vonkajšie poranenia, ale pôsobí aj pri podozrení na otravu organizmu. Škodlivým toxínom zabraňuje, aby sa dostali do krvného obehu. V prípade podozrenia na otravu, napríklad nejakou chemikáliou, je potrebné okamžite zmiešať 1-2 čajové lyžičky uhlia v pohári vody a vypiť. Samozrejme, tam sa záchrana nekončí a je potrebné nechať sa skontrolovať na pohotovosti, to však nič nemení na tom, že uhlie je vhodnou prvou pomocou.

Na štípance od hmyzu

Obklad so studenou vodou zmiešanou s aktívnym uhlím dobre pôsobí na rôzne štípance od hmyzu. Či už ide o včely, osy, komáre, mravce alebo pavúky, uhlie ich pomáha neutralizovať a urýchliť ich čas hojenia. Rôzne zdroje uvádzajú tiež, že uhlie pomáha ako prvá pomoc aj pri vážnejších uštipnutiach, napríklad od hadov.


Mohlo by vás zaujímať: Nadúvanie už nebude váš problém: Stačí vyskúšať naše tipy


Proti akné a na lepšiu pokožku

Keďže aktívne uhlie ničí toxické látky v tele, pomáha tiež pri akné alebo iných problémoch s pokožkou. Na trhu nájdeme množstvo kozmetických produktov, ktoré obsahujú zložku uhlia. Čistiacu vodu si však môžeme vyrobiť aj sami, vystačí zmiešať 1 čajovú lyžičku uhlia s 1 polievkovou lyžicou ružovej vody a troškou morskej soli. Aplikujeme na tvár vatovým tampónom, po umytí bude pokožka čistá a jemná.

Na pleť si tiež môžete pripraviť aj masku či peeling s obsahom uhlia. Masku je možné vyrobiť kombináciou 2 až 3 čajových lyžičiek uhlia s troškou vody. Po aplikácii nechajte pôsobiť, kým maska nevyschne, potom umyte pod tečúcou vodou. Táto maska výborne pôsobí na prečistenie pórov. Aplikujte niekoľkokrát mesačne. 


Máte vlastné skúsenosti s čiernym uhlím? Napíšte ich ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Filip
Odporúčame