Počuli ste už o čiernom cesnaku? Tento „výstrelok“ nie je len chutný, ale má aj liečivé účinky!

Pripraviť si tento zázrak v domácich podmienkach nie je absolútne zložité! (Zdroj: Freepik/jcomp)

Poznáte čierny cesnak? Nie, nehľadajte ho v obchodoch ako samostatnú surovinu. Ide totiž o klasický biely cesnak, ktorý prešiel špeciálnym procesom fermentácie, vďaka čomu zmenil farbu. Je nielen lahodný, ale ukrýva aj mnohé liečivé účinky, ktoré rozhodne stoja za to! Viete, čo sa ním všetko dá vyliečiť?

Ako sa vyrába?

Fermentácia je proces, pri ktorom cesnak dozrieva približne mesiac pri teplote 60 až 77°C pri určitej vlhkosti prostredia. Následne sa na dobu jedného týždňa uloží na miesto, kde môže uschnúť a zmeniť sa tak z bieleho na čierny.

Nech to znie akokoľvek mysteriózne, vďaka tomuto procesu sa stane cesnak ešte väčším prírodným zázrakom. Nielenže pohladí chuťové poháriky, ale dokáže pomôcť pri rôznych zdravotných problémoch a ťažkostiach. Pokiaľ vám neprekáža typická cesnaková chuť a zápach, obľúbite si aj túto čiernu alternatívu!

Mnohé benefity

Čierny cesnak je skvelý na trávenie. Okrem toho obsahuje veľké množstvo antioxidantov a telu prospešných minerálov, vďaka ktorým znižuje hladinu cholesterolu, podporuje správnu činnosť pečene, zlepšuje dýchanie a náladu.

Rovnako ako jeho biela alternatíva, aj čierny dokáže pôsobiť antibioticky, a teda znižovať zápal či ochrániť telo pred vírusmi.

Častejšie by si ho mali dopriať aj tí, ktorí majú problémy so srdcom, cievami alebo krvným tlakom. Obľúbený je aj v oblasti kozmetiky, pretože dokáže podporiť tvorbu kolagénu, chráni pokožku, pomáha v boji s nepríjemným akné, ale aj s eliminovaním nepekných tmavých škvŕn.

Urobte si ho doma!

Pripraviť si tento zázrak v domácich podmienkach nie je absolútne zložité! Postačí vám k tomu naozaj málo. Pripravte si 12 až 14 strúčikov očisteného cesnaku a približne 2 polievkové lyžice soli.

Potom už stačí, ak očistené strúčiky v celosti naskladáte do zaváraninového poháru, pridáte soľ a zalejete pohár po okraj vodou. Takto pripravený cesnak nechajte minimálne mesiac odstáť. Po tejto dobe ho uložte na miesto, kde môže vyschnúť.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Už ste sa dnes zasmiali? Vedecká štúdia zistila pozitívny vplyv smiechu na zdravie nášho najdôležitejšieho orgánu

Po všetkých týchto krokoch je pripravený na konzumáciu. Odporúčané množstvo je približne 1 až 3 strúčiky denne.

 

Vyskúšate účinky čierneho cesnaku?

Zdroj: plnielanu.sk
Odporúčame