Činnosti, ktoré v ľuďoch prebúdzajú energiu a radosť: Spoznajte tieto zaujímavé návyky!

Starší pár s kávou

Ktoré činnosti prinášajú ľuďom radosť? (Zdroj: Freepik/lookstudio)

V dnešnej dobe, keď sa stále za niečím naháňame, je dobré vyčleniť si niekoľko minút na oddych a vychutnávať čaro prítomného okamihu. Vďaka tomu budete šťastnejší a predídete stresu. Takto to robia ľudia v rôznych krajinách a vy sa nimi môžete inšpirovať!

Joga plná smiechu

V Indii obľubujú prepojenie dychového cvičenia so smiechom. Vytvoril ho Dr. Madan Kataria v roku 1995 po tom, ako vydal článok s názvom Smiech – Najlepší liek. Článok sa zaoberal priaznivým vplyvom smiechu, ktorý dokáže znižovať stres, zlepšiť imunitný systém, aj pomôcť v boji s depresiou a úzkosťou. Navyše prináša celkový pocit šťastia. Pozrite si preto nejakú komédiu a dobre sa zasmejte!

Lesné kúpanie

Japonci nedajú dopustiť na rituál Šinrin Yoku, ktorý doslova znamená kúpanie sa v lese. Tento zvyk je založený na viere, že pobyt v lese má množstvo priaznivých účinkov pre zdravie. Čas, ktorý strávime v prírode, nám má pomôcť zlepšiť si intuíciu, doplniť energiu, prehĺbiť priateľstvá a umocniť pocit šťastia. Keď budete na prechádzke v lese, vnímajte silu prírody naplno.

Muž a žena na túre v lese
Príroda vás povzbudí svojou silou (Zdroj: Freepik/rawpixel.com)

Pitie čaju Yerba Maté

V krajinách Južnej Ameriky zvyknú ľudia nahrádzať kávu čajom maté. Rovnako ako káva, aj tento čaj obsahuje kofeín. Yerba maté je bohatý na antioxidanty a dodáva energiu, čím sa zvýši výkonnosť tela. Okrem toho je skvelý na zlepšenie imunity. Z času na čas môžete skúsiť nahradiť svoju pravidelnú šálku kávy týmto čajom.

Stretnutie pri káve a zákusku

Švédsky rituál fika sa prekladá ako prestávka na kávu a koláč či zákusok. Ide však skôr o stav mysle, pretože táto prestávka znamená pre Švédov možnosť na chvíľu spomaliť a zdieľať daný čas s rodinou a priateľmi. A samozrejme pri tom nesmú chýbať ani káva a niečo dobré pod zub. Fika sa nedá praktizovať osamote, pretože jej zámerom je stretnutie s tými, ktorých máme radi. Ak počas návštevy podávate kávu a koláč, v podstate robíte tento milý rituál.

👉 MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ:
Trávenie ako spomalený film? Upravte ho niekoľkými jednoduchými trikmi
Priatelia na návšteve pri káve
Aj posedenie s priateľmi vie zlepšiť náladu (Zdroj: Freepik/viewpart)

Horúce pramene

Island vytvorila jedinečná kombinácia ľadovcovej a vulkanickej činnosti. Nie nadarmo sa mu preto hovorí krajina ohňa a ľadu. Vďaka geotermálnej energii si ľudia môžu vychutnávať horúce prírodné pramene. Tie vraj dokážu zmierňovať bolesti, zlepšiť prietok krvi, skrášliť pleť, či spomaliť starnutie. Zvyšujú tiež hladinu endorfínov. Za účinkami prírodnej vody nemusíte cestovať až na Island, v našich podmienkach vyskúšajte termálne kúpalisko.


Zdroj: plnielanu.sk, mindfulminutes.com
Odporúčame