Čistá voda je pre organizmus základ: Môžeme vďaka nej chudnúť?

Voda

Príjem tekutín je dôležitý na naštartovanie organizmu (Gettyimages)

Neexistuje článok, ktorý by sa venoval tématike pitného režimu či chudnutia a zároveň by odporúčal miesto čistej vody piť napríklad sladené nápoje. Okrem vody zvyknú byť spomínané ešte bylinkové čaje, no práve neochutená tekutina je pre fungovanie organizmu základom.

Sme však kvôli vode schopní chudnúť? Odpoveď je áno, čiastočne, keďže účinky vody potvrdili aj vedci vo svojich výskumoch.

Čistá voda sa odporúča

Ľudské telo si žiada zhruba dva litre vody denne. Dvadsať percent našej potreby pochádza z potravín, ktoré zjeme, najmä z ovocia a zeleniny. Zvyšných 80 percent je teda potrebné doplniť,

Niekedy sa hovorí, že voda pomáha schudnúť. Voda nemá žiadne kalórie a je nevyhnutnou zložkou pre rast a obnovu štruktúr v našom organizme. Piť viac vody odporúčajú nutriční poradcovia na dosiahnutie a udržanie žiadúcej hmotnosti. Hovoria: „obmedzte pitie nápojov iných ako je voda,“ pite počas cvičenia, udržíte sa tak viac aktívni, či tým, že budete piť, eliminujete toxíny, ktoré spomaľujú váš metabolizmus.


Mohlo by vás zaujímať: Voda ako liek: Koľko by ste jej mali vypiť práve vy?


Produkcia tepla

Význam pôsobenia vody v našom organizme je však spojený s iným zásadným javom potvrdeným klinickým výskumom: s termogenézou, teda produkciou tepla organizmu.

V roku 2003 nemecká štúdia nazvaná Termogenéza indukovaná vodou a zverejnená na stránkach The Journal of Clinical Endocrinology and Metabolism ukázala, že voda pôsobí na metabolizmus, teda na to, koľko kalórií náš organizmus denne spáli.

Vedci zistili, že vypitie dvoch pohárov vody (500 mililitrov) o izbovej teplote (22 stupňov Celzia) zvyšuje o 30 percent metabolizmus ako u mužov, tak aj u žien. Zvýšenie nasleduje asi desať minút po vypití vody a dosahuje vrchol do 30 40 minút.

To však nie je všetko. Vedci pozorovali, že tento účinok má vypitie vody, ktorá má teplotu od 22 do 37 stupňov Celzia. Táto teplota je schopná spaľovať tuky u mužov a sacharidov u žien.


Mohlo by vás zaujímať: „Obyčajná“ voda z vodovodu je balzam pre telo: Nájdete v nej vápnik aj horčík


Nejde len o plný žalúdok

Po vode sa chudne nielen preto, že máme brucho plné tekutiny a nemáme chuť na jedlo. Predovšetkým: keď pijeme, uvádzame do chodu sériu metabolických mechanizmov, na prvom mieste termogenézu, ktoré nám skutočne pomáhajú znižovať váhu.

Ak do našej diéty zaradíme najmenej osem pohárov vody denne a budeme trvalo vyvíjať fyzickú aktivitu, budeme mať viditeľné a trvalé výsledky.

Aby sme urýchlili pozitívne účinky redukčnej diéty, zbavili sa toxínov a potlačili pocit hladu, je potrebné zabezpečiť správny prísun vody. Voda drenážny účinok, pomáha eliminovať toxíny a vyvoláva pocit sýtosti: vypitie dvoch pohárov vody pred raňajkami, obedom a večerou umožňuje dosiahnuť oveľa rýchlejšie pocit sýtosti pri jedle. Účinok je ešte výraznejší, ak pijeme vodu s bublinkami


Koľko litrov čistej vody denne vypijete vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Milan, La Repubblica, ČTK
Odporúčame