Čistota – pol života: Prečo sa vyplatí umývať si ruky pravidelne a poriadne?

Ruky

freedigitalphotos.net

Počítačová klávesnica, kľučka na dverách, pero, telefón, tlačidlá výťahov a automatov – baktérie na nás striehnu na každom rohu. Ak si do tela nechcete zaniesť infekciu alebo vírusové ochorenie, dbajte na čistotu a hygienu. Prevencia je jednoduchá – navštívte kúpeľňu po každom použití toalety či manipulácii s peniazmi.

Čistota – pol života. Ak sa chcete vyhnúť škodlivým mikroorganizmom, dodržiavajte v prvom rade základné hygienické návyky. Reč je o umývaní rúk, pretože len na jednom prste na vás striehne až 12-tisíc baktérií.


Tiež by vás mohlo zaujať: Baktérie okolo nás: Kde je ich najviac a ako nás ohrozujú?


Venujte čas správnemu umývaniu rúk

Správne umývanie rúk nás učili ešte v škôlke, no napriek tomu sa mnohí z nás týmto postupom neriadia. Pred ich očistou si najprv zložte všetky šperky, od hodiniek až po prstienky, ktoré sú obľúbeným úkrytom baktérií. Ruky sa najprv navlhčia a potom sa aspoň desať sekúnd mydlia mimo prúdu vody. Nezabudnite na priestory medzi prstami a okolo nechtov, na brušká prstov, dlane a chrbát rúk. Na záver ich opláchnite pod tečúcou vodou a poriadne osušte, najmä v práci a na verejných toaletách najlepšie papierovými obrúskami.

Nesušte si ruky pod sušičom

Vysušenie rúk je v procese ich umývania veľmi dôležité, pretože baktérie holdujú vlhkému prostrediu. Na verejných toaletách sa najčastejšie stretnete s dvomi variantmi – papierovými osuškami a elektrickými sušičmi. V tom druhom prípade vás možno nemilo prekvapí nedávny výskum londýnskej University of Westminster, podľa ktorého sa ich používaním zvyšuje množstvo mikroorganizmov na rukách užívateľa v priemere až o 254%. Lekári z Univerzity v Ottawe zase tvrdia, že fúkanie teplého vzduchu dehydruje pokožku rúk, následkom čoho vznikajú na koži mikroskopické trhliny. Niečo podobné sa s papierovými obrúskami nestane, pretože vysajú vodu len z povrchu rúk. Ak môžete, dajte jednoznačne prednosť jednorazovým utierkam.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Najčastejšie ochorenia špinavých rúk

  • Hnačkové ochorenia spôsobuje baktéria Escherichia coli. V prípade jej nákazy by ste mali držať ľahkú diétu a hlavne piť veľa tekutín. Prenáša sa najmä konzumáciou alebo spracovávaním kontaminovaných potravín a kontaktom s nakazenými zvieratami. Prenos z osoby na osobu je možný hlavne v rodinách a uzavretých kolektívoch.
  • Za bolesti žalúdka a zvracanie je zodpovedná Helicobacter pylori. Okrem spomínaných príznakov sa môže prejaviť aj pálením, nepravidelnou stolicou a nevoľnosťou. Prenáša sa cez choré zviera a špinavými rukami, ale aj cez nakazeného človeka. Tu je nevyhnutná liečba antibiotikami. Do tela sa dostáva cez infikovanú prijatú stravu, ale aj slinami – napríklad pri bozkávaní.
  • Za žltačku typu A sa „poďakujte“ baktérii Hepatovírus. Práve toto ochorenie si ľudia najčastejšie mýlia s klasickou chrípkou. Pacient sa sťažuje na nevoľnosť, horúčku a celkovú únavu. Po dvoch až troch dňoch dochádza k ožltnutiu očných bielok, moč je tmavý a stolica býva svetlá a hnačkovitá. Pri žltačke je dôležité, aby bol postihnutý izolovaný a nešíril ochorenie ďalej. Hepatovírus na vás striehne na povrchu čerstvého ovocia a zeleniny či kocke ľadu.
  • Pri bacilárnej dyzentérii ide o veľmi nákazlivé črevné ochorenie, ktoré postihuje iba ľudí a prejavuje sa hnačkou, často s prímesou hlienu a krvi. Sprevádzať ho môže zvýšená teplota i bolesť brucha a lieči sa nasadením antibiotík. Nakaziť sa možno od chorého jedinca, napríklad na toalete, ale aj cez stravu. Niekedy ho prenášajú aj muchy.

Venujete zvýšenú pozornosť hygiene rúk? Ktoré zo spomínaných ochorení ste už prekonali? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii. 

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viera
Odporúčame