Cítite sa unavení a bez energie? Naštartujú vás tieto životabudiče!

únava

sxc.hu

Na záver roka sa zvyčajne netešíme len preto, že nás čakajú sviatky hojnosti. Hoci Vianociam predchádzajú dlhé prípravy, pre mnohých z nás sú tiež symbolom odpočinku. Ak si to v práci môžeme dovoliť, hlásime si dovolenku od Štedrého dňa až do Nového roka. Rátame totiž s tým, že načerpáme stratenú energiu a aspoň čiastočne porazíme dlhotrvajúcu únavu. Prečo sa v tomto období cítime vyčerpaní a mnohé činnosti robíme akoby na energetický dlh? Zistite, ako s permanentnou únavou bojovať a ako správne odpočívať.

Unavených stále pribúda

Najväčší podiel na rozvíjajúcej sa únave má pravdepodobne náš životný štýl. Za posledné roky sa totiž počet ľudí, ktorí trpia dlhotrvajúcou alebo opakovanou únavou niekoľkonásobne zvýšil. Pýtate sa, ako k únave v tele vlastne dochádza? Kritickými bodmi sú pravdepodobne miesta spojenia nervových vlákien. Každej únave vždy predchádza stres, ktorý môže byť najrôznejšieho pôvodu – emocionálne vypätie, vysoké pracovné tempo a všetky činnosti podnecujúce vyplavenie adrenalínu do krvného riečiska. V tomto stave totiž dochádza k rýchlejšiemu spotrebovaniu energetických zásob a dýchacieho plynu kyslíka. To má za následok, že nám postupne oťažejú a ochabnú viečka, telo sa pohybuje pomalšie, tonus svalov sa viditeľne zníži a krvný tlak klesá.


Mohlo by vás zaujímať: Zaspávate v práci nad klávesnicou? Skúste tieto rady proti únave


Ako sa dlhotrvajúca únava prejavuje?

Akútna aj chronická únava takmer vždy začína poruchou sústredenia a spánku, zhoršením pamäte, podráždenosťou, zmenami nálad, či dokonca depresiami. Postupne sa pridávajú bolesti hlavy aj krku – lymfatické uzliny sú citlivé a môže sa objaviť aj chronický zápal nosohltanu. Ráno sa zvyčajne zobúdzame neoddýchnutí a počas dňa nás môžu prepadnúť bolesti svalov aj kĺbov. V ťažších štádiách nie je nezvyčajné ani mierne zvýšenie telesnej teploty a zimnica či poruchy sexuálnych funkcií.

Prečo je záver roka kritický?

Koniec kalendárneho roka sa nesie v znamení bilancovania – v zamestnaní sa robia inventúry, doháňajú sa termíny a všetko zameškané. Ak k tomu prirátame upratovanie, nákupnú horúčku, naháňanie sa za darčekmi a vianočnými dekoráciami, zistíme, že naše telo vystavujeme enormnej záťaži. Veľkú úlohu zohrávajú tiež krátke dni a nedostatok slnečných lúčov.


Mohlo by vás zaujímať: Dolieha na vás jarná únava? 10 trikov, ako s ňou raz-dva zatočíte


Ako s únavou zatočiť?

Ak ste sa našli vo všetkých vyššie spomínaných príznakoch, pravdepodobne trpíte chronickým únavovým syndrómom a mali by ste navštíviť lekára. Keďže únava sa nijakým spôsobom nedá zmerať, svoj stav najskôr určité obdobie pozorne sledujte. Treba však poznamenať, že prejavy únavy úzko súvisia s imunitným systémom – ak je naštrbený, náš organizmus sa rýchlejšie vyčerpá a oslabí. Ktoré životabudiče by vám preto na jedálnom lístku nemali chýbať?

  • vitamínová a minerálna bomba – v zimnom období odborníci na výživu neustále pripomínajú dôležitosť zvýšeného prísunu vitamínov a minerálov. Zelenina zo supermarketov býva predražená a navyše nám zvyčajne ani nechutí. Uprednostnite preto produkty dopestované na Slovensku – jablká, kyslú kapustu, mrkvu, zeler. Za najvýznamnejšie sa v zime považujú horčík a zinok, vitamín C, B1, B6, A a E.
  • detoxikácia – pod únavu sa môže podpisovať aj nadmerne zaťažený tráviaci systém. Vianoce sú zaťažkávajúcou skúškou pre každého z nás, preto nezaškodí aspoň mierny pôst. Cieľom nie je, aby ste prestali jesť úplne. Odľahčite svoje porcie tým, že si k mäsu doprajete len zeleninový šalát (napríklad kapustový). Na večeru si pripravte ľahké zeleninové rizoto alebo pečené zemiaky v rúre posypané troškou syra. Zaradiť môžete tiež jeden deň v týždni, kedy budete jesť iba ovocie (banány sa neodporúčajú) alebo iba celozrnné pečivo s dostatkom tekutín. Budete sa cítiť nielen sviežejšie ale tiež o niečo „ľahšie“.
  • ženšen – koreňový zázrak z východných kultúr, ktorý ma blahodarné účinky na viaceré oblasti ľudského zdravia: regeneráciu, potenciu a libido, zvýšenie výkonnosti mozgu (sústredenie sa, pamäť, ľahšie zvládanie stresu). Dôležitá je však pravidelnosť a dlhodobé užívanie.
  • žerucha – už za dávnych čias bola veľmi nápomocná pri jarnej očiste. Okrem minerálov a vitamínov totiž obsahuje horčičné oleje, ktoré majú výrazný podiel na detoxikácii organizmu.
  • žihľava – vo forme čaju lieči zápaly močových ciest a reumu, odbúrava však aj únavu. Ako čaj sa však nesmie užívať dlhodobo, maximom sú tri týždne až mesiac, po ktorých nasleduje pauza.
  • kyslík – molekula, ktorá nám do žíl doslova vlieva život. Začnite prechádzkami na čerstvom vzduchu a postupne pridávajte pohyb. Zájdite si na večerné lyžovanie alebo korčuľujte na zimnom štadióne. Dôležité je, aby vás aktivita nijako psychicky nevyčerpávala.

Ako proti únave bojujete v zimnom období vy? Napíšte do diskusie a vyhrajte víkendový pobyt alebo niektorú z ďalších cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platný email.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Johnny
Odporúčame