Citlivosť na počasie poznali už v Antike: Prečo vzniká a ako si s ňou poradiť?

Bolesť

sxc.hu

Zmeny počasia sa na vašom zdraví a psychickej kondícii podpisujú viac, ako by sa mali? Ak pri týchto zmenách trpíte krutými bolesťami hlavy, kostí, svalov, zmenou nálad, podráždenosťou, či malátnosťou, pravdepodobne patríte medzi skupinu ľudí, ktorí sú citliví na počasie. Meteosenzitivita nie je choroba, a preto na ňu neexistujú ani lieky. Ako sa s ňou teda popasovať?

Bolesť kvôli počasiu – poznali ju už starí Gréci

Možno ste si mysleli opak, ale nie je to pravda. Meteosenzitivita nie je len problém dnešnej doby či posledných desaťročí. Poznali ju už starí Gréci, ktorí sa ňou dokonca zaoberali aj vo svojich spisoch. Zmienku o nej môžete nájsť napríklad v prácach Aristotela, či Hippokrata. Dodnes sa ňou zaoberá mnoho odborníkov.

Zmena počasia vo vlastnom tele

Ak dokážete predpovedať zmenu počasia aj bez toho, aby ste si pozreli meteorologickú predpoveď, potom patríte asi ku 40 % populácie Slovenska, ktorá trpí podobnými príznakmi. Jedná sa o pomerne nepríjemnú vec, pred ktorou človek nemôže ujsť. Počasie je všade okolo nás a jeho zmeny sú vďaka neustálemu globálnemu otepľovaniu stále rýchlejšie, prudšie a neočakávanejšie.

Pri výkyvoch počasia, ktoré tak citlivo pociťujú mnohí ľudia, dochádza ku zmenám najmä tlaku, teploty, vlhkosti, ale aj atmosférickej elektriny. Ak ste na počasie citlivý, pocítite každú podstatnú odchýlku, ktorá sa v našej atmosfére udeje. Mali by ste byť preto na pozore a dobre sa starať o svoje zdravie. Zdravé telo sa totiž aj s počasím vyrovná lepšie, ako to choré a slabé.


Mohlo by vás zaujať: Bolieva vás hlava? Môže za to aj počasie či teplota vo vašom byte


Citlivosť na počasie je neliečiteľná

U každého sa meteosenzitivita prejavuje inak. ,,Deň pred tým, ako sa má ochladiť mi ide prasknúť hlava. Podľa bolesti viem takmer úplne presne predpovedať, že sa blíži zmena počasia,“ hovorí naša čitateľka Dana (47). Niekto je na počasie citlivejší a bolesti má väčšie. kým iní sú zas postihnutí len miernou nepohodou. Jedno je však isté. Na tento stav neexistujú lieky. Bolesti môžete tíšiť len liekmi proti bolesti, no lieky vyložene vytvorené na citlivosť na meteorologické zmeny nie sú. Týmto problémom sa zaberá veda s názvom Bioklimatológia.

Čo všetko môže spôsobiť počasie?

  • bolesti hlavy, migrény
  • bolesti kĺbov, svalov, chrbta, jaziev, zlomenín
  • prudké zmeny nálady, depresie
  • agresivita, nervozita, podráždenosť
  • problémy s dýchaním
  • ospalosť, nevoľnosť, malátnosť, pocit vyčerpania
  • nechutenstvo, problémy s vnímaním okolia
  • v extrémnych prípadoch aj srdcovo-cievne ochorenia, infarkt, či mozgovú príhodu.

Ako si teda pomôcť?

  • starajte sa o svoje telo po zdravotnej aj psychickej stránke
  • sledujte dlhodobé predpovede, aby ste sa mohli pripraviť
  • obmedzte konzumáciu alkoholu, stravujte sa zdravo a uprednostňujte ľahšie jedlá
  • doprajte si dostatok pohybu na čerstvom vzduchu a aspoň raz do týždňa dlhú prechádzku v prírode
  • otužujte – ľahšie sa prispôsobíte zmenám počasia
  • pite veľa tekutín
  • ľudia s vysokým tlakom by sa mali v studenom a veternom počasí držať v teple
  • ľuďom s nízkym tlakom pomôže fyzická aktivita a cvičenie.

Mohlo by vás zaujať: Preventívne prehliadky vám môžu zachrániť život: Nezabúdajte na ne


Absolvujte preventívnu prehliadku

Aj bez akýchkoľvek príznakov by ste ju mali absolvovať každý rok. Zmieňte sa vášmu lekárovi o vašich problémoch pri zmenách počasia. Niekedy by mohli znamenať aj začiatok závažnejšieho ochorenia, preto je dobré, keď počas prehliadky nezanedbáte pred lekárom nijaký problém.

Skúste medovkový čaj

Ľuďom, ktorí trpia zmenami počasia a atmosférického tlaku, je odporúčané piť medovkový čaj, ktorý zmierňuje príznaky napätia. Pomôcť môže aj aromaterapia, alebo príjemná masáž, či už od partnera či partnerky, alebo od profesionála. Podľa niektorých názorov pomáha na meteosenzitívnosť lecitín, buď vo forme sóje, alebo výrobkov z nej, prípadne kapsúl z lekárne.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Nela
Odporúčame