Čo nás vedie k prejedaniu sa? Na vine je hlavne stres a zlý spánok

Muž

thinkstockphotos.com

Všetci vieme, kvôli čomu priberáme – keď skonzumujeme viac kalórií, než koľko spálime energie. Táto rovnica je síce pravdivá, ale neponúka odpoveď na zaujímavejšie otázku: Prečo sa vlastne prejedáme? Prečo cítime túžbu zjesť ten kúsok torty alebo čokoládovú tyčinku, aj keď vieme, že to o pár minút neskôr budeme ľutovať? Je to len nenásytnosť, alebo sa v nás odohráva ešte niečo iné?

Môže za všetko stres?

Sebakontrola je síce dôležitá, ale množia sa dôkazy, že pri priberaní na váhe hrá dôležitú úlohu stres. Chronický stres narušuje spánok a zvyšuje hladinu krvného cukru. To vedie k návalu hladu a vyhľadávaniu jedla ako útechy. Následkom je ďalšie narušenie spánku, ešte vyššia hladina stresu a ešte viac narušená hladina krvného cukru. To postupom času môže viesť nielen k nezdravému množstvu telesného tuku, ale tiež k cukrovke druhého typu.

Keď jeme, zvýši sa naša hladina krvného cukru, a u zdravých ľudí sa zase rýchlo vráti do normálu. Ale ako zistili nedávne štúdie, ak je človek v strese, trvá hladine krvného cukru tri hodiny, než sa vráti naspäť – zhruba šesťkrát dlhšie ako počas dňa bez stresu.


Mohlo by vás zaujímať: Zvyknete problémy zajedať? Spravte niečo pre svoje telo a skoncujte s tým!


Naše telo je zmätené

Príčinou, prečo sa to deje, je skutočnosť, že v strese telo prechádza do nastavenia „uteč, alebo bojuj“. Inými slovami – telo si myslí, že je terčom útoku, a uvoľní do krvi glukózu, aby dodalo energiu svalom buď na obranu, alebo na útek do bezpečia. Ak túto energiu nepotrebujeme na útek do bezpečia, pošle pankreas do tela inzulín, aby hladinu cukru znovu znížil.

Kvôli zvýšenej hladine inzulínu a klesajúcemu množstvu krvného cukru dostaneme hlad – a to je tiež dôvod, prečo má človek pri strese neodolateľnú chuť na niečo sladké. To isté sa stane, keď v noci zle spíme.

Nedávna štúdia, ktorú vykonali vedci z londýnskej King’s College, zistila, že pri spánkovej deprivácii človek denne priemerne skonzumuje o 385 kalórií viac než obvykle, čo zodpovedá zhruba kalóriám obsiahnutým vo veľkom muffine.


Mohlo by vás zaujímať: Jedzte menej a schudnite: Vieme, ako na to!


Vedie to k narušeniu trávenia

Tráviace poruchy a choroby sú podmienené vplyvom zlého stravovania, zloženia potravy, stresu či iných vonkajších faktorov. Hltavé jedenie, či vyhladovanie žalúdka počas dňa a večerné prejedanie sa postupne vedú k narušeniu funkcií tráviaceho traktu.

Problémom je aj vynechávanie raňajok a celkové nepravidelné stravovanie. „Škodlivým nezmyslom sú aj časté redukčné diéty a detoxikačné kúry,“ hovorí Alžbeta Béderová z poradne zdravia pri Regionálnom úrade vereného zdravotníctva v Bratislave.

„Celodennú stravu je podľa zásad správnej výživy potrebné rozložiť do piatich až šiestich menších dávok. Ak také isté množstvo potravy zjeme naraz, výsledkom je nadmerná záťaž tráviaceho systému. K tomu rýchle pracovné tempo a stresové prostredie vyčerpávajú organizmus a negatívne ovplyvňujú rovnováhu zažívacieho systému,“ uviedla Béderová.

Okrem dodržiavania princípov racionálnej výživy, je dôležitý výber potravín, či už z hľadiska zloženia alebo kvality. Optimálne rozloženie stravy počas dňa je podľa odborníkov veľmi dôležité. „Jesť treba pomaly, pretože pocit nasýtenia sa dostaví až po 30 minútach,“ vysvetlila Béderová. K lepšiemu tráveniu a zdravému životnému štýlu napomáha aj pravidelná fyzická aktivita, dostatočná relaxácia a duševná pohoda.


Ako sa darí bojovať s prejedaním vám? Napíšte ostatným čitateľom svoje tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Milan, ČTK, SITA, BBC
Odporúčame