Čo potrebujú izbové rastliny v zime? Vytvorte im dobré podmienky a vydržia až do jari

Foto: Gettyimages

Foto: Gettyimages

Od jari do jesene nás izbové rastliny tešia svojimi krásnymi kvetmi a listami. Je tomu hlavne preto, ak sme nič nezanedbali počas zimy. Aj keď sa zdá, že v období vegetačného pokoja sú menej náročné na starostlivosť, potrebujú, aby sme dodržali niekoľko pravidiel. Vtedy budeme mať istotu, že aj ďalšiu sezónu sa ukážu v celej svojej kráse.

Umiestnite ich na správne stanovisko

Počas zimy trpia rastliny nedostatkom svetla, preto je ideálnym stanoviskom slnečná pozícia. Pozor však pri vetraní. Už pár minút mrazivého vzduchu, môže urobiť nezvratné škody. Pri vetraní dajte kvety na bezpečnejšie miesto, do závetria. Ako na rastlinách postrehnúť nedostatok svetla? Rastliny s panašovanými listami sa stávajú celozelené – prichádzajú o svoje atraktívne farebné štruktúry. U monstery sa dokonca vytráca aj perforácia listu a nové listy sú celistvé, bez typických výkrojov.


Mohlo by vás zaujať: Zima dáva izbovým rastlinám zabrať: Ako sa o ne v týchto mesiacoch starať?


Dbajte na vhodnú vlhkosť vzduchu

Suchý vzduch vo vykúrených miestnostiach škodí nielen ľuďom, ale aj kvetom. Tropické rastliny vyžadujú pravidelné rosenie listov. Na postrekovanie používajte mäkkú odstátu vodu. Môžete im urobiť aj malý „wellness pobyt“ v kúpeľni. Rastliny najskôr očistite, jemne zvlhčite a postavte pri vaňu napustenú horúcou vodou. Vlhký vzduch im prospeje a razom budú vyzerať zdravšie. Pomedzi črepníky rozložte malé misky s vodou naplnené dekoračnými sklenenými kameňmi. Treba však myslieť na to, že aj izbové krásavice majú rozdielne nároky na vlhkosť. Rosenie určite neprospeje senpólii, známej aj ako africká fialka, ktorej listy by začali odhnívať.

Raz týždenne zotrite prach z listov

Na to, aby rastlina dokázala prijímať svetlo, je potrebné pravidelne, aspoň raz týždenne, zotierať z listov prach. Na lesklé listy môžete použiť navlhčenú handričku, na chlpaté je zase vhodný malý štetec. Výborným pomocníkom na listy tropických rastlín je špeciálny lesk v spreji. Obsahuje olejnaté látky, ktoré zlepšujú dekoratívny vzhľad, odpudzujú nečistoty, odstraňujú vápenaté škvrny z rosenia, a navyše, dokážu odplašiť aj škodcov.


Mohlo by vás zaujať: Krásne kvety po celú zimu: Premeňte svoje parapety na rajskú záhradu


Pravidelne kontrolujte prítomnosť škodcov

Pri náznaku zmien, zakročte čo najrýchlejšie. Odoberajte zožltnuté a zahnednuté listy, chráňte rastliny pred plesňami. Najčastejšie sa plesne vyskytujú ako bielo-šedý povlak na substráte alebo ohraničené čierne škvrny na listoch. Ak spozorujete, že je rastlina povädnutá a stráca na zdravom vzhľade, odoberte pár centimetrov zeminy a skontrolujte aj korene. Takisto môžu byť napadnuté plesňou.

– V takom prípade musíte pristúpiť k úplnej výmene substrátu a odstráneniu najviac poškodených častí.

– Vrchnú časť pôdy následne posypte pomletou škoricou, účinkuje ako fungicíd.

– Aby sa plesne nevrátili, dávajte pozor na zálievku. Odteraz rastlinku polievajte až po tom, ako preschne vrchných 5 cm substrátu.

Ako často zalievať a hnojiť?

Najväčšiu dilemu pomôže rozlúsknuť druh izbovej rastlinky. Všetky, ktoré už majú fázu vegetatívneho rastu za sebou a tento rok kvitli, potrebujú pokoj, žiadne prihnojovanie a optimálnu zálievku. Platí, že čím menej majú svetla, tým sú nižšie aj ich nároky na vodu. Dbajte na to, aby ste substrát neprelievali – riskujete zahnívanie koreňov a rozmnoženie plesní. Ak rastlinu vo fáze pokoja začnete hnojiť, vyženie nové výhonky, ktoré však pre nedostatok slnka zahnijú a rastlina sa nadmerne vyčerpá.

Iné je to v prípade, ak ide o rastlinu s obdobím kvitnutia počas zimných mesiacov. Zaslúži si adekvátne hnojenie a dostatok minerálov. Neumiestňujte ju však v blízkosti misiek s ovocím. Dozrievajúce jablká a pomaranče uvoľňujú etylén, ktorý urýchľujú odkvitnutie.


Ako sa v zime staráte o izbové rastliny? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Lucka
Odporúčame