Čo robiť, keď ide o všetko? Toto si pamätajte, môže vám to zachrániť život

Zlodej

gettyimages

Dôležitosť zdravia si mnohí uvedomujeme až vo chvíľach, keď oň prichádzame. Vtedy je už na prevenciu bohužiaľ neskoro. Neraz čítame o potrebnosti pravidelných lekárskych prehliadok, ktoré môžu doslova zachrániť život.

Starostlivosť o naše zdravie by však nemala končiť v ambulancii. Niekedy tá správna informácia v správny okamih má skutočne cenu zlata. Pretože dokáže zachrániť to najdôležitejšie, čo máme – samotný ľudský život. Dnes vám predstavíme málo známe fakty, ktoré by mal ovládať každý.

1. Pri infarkte myslite na acylpyrín

Infarkt myokardu, čiže srdcový infarkt, jednoznačne patrí medzi najčastejšie príčiny smrti v rozvinutých krajinách. Podľa Národného portálu zdravia na choroby srdca a ciev umiera na Slovensku každý druhý človek. Môže sa prejavovať viacerými symptómami. Medzi najčastejšie patrí bolesť na hrudníku, ktorá vystreľuje do ľavého ramena, krku či čeľuste. V prípade infarktu myokardu zohráva kľúčovú úlohu čas. Kontaktujte čo najskôr linku 112 a ihneď si dajte dve tabletky acylpyrínu. Je dôležité ho dôkladne požuť, aby sa čo najlepšie vstrebal.

2. S útočníkom udržujte očný kontakt

Život nám neraz pripraví situácie, ktoré by sme neočakávali ani v tom najhoršom sne. Viete, čo treba robiť, ak na vás niekto mieri zbraňou? Panika nie je v tomto prípade vôbec dobrý radca. Ak by ste sa rozbehli, útočník by mohol ľahko vystreliť. Sám je pod veľkým tlakom a tak má tendenciu konať skratovo. Podľa portálu Business Insider je najlepšou technikou pozerať útočníkovi priamo do očí. To ho zneistí a môže prebudiť výčitky svedomia z toho, čo sa chystá urobiť. Dúfame, že túto radu nikdy nebudete musieť využiť v praxi.

Náš tip na zaujímavé podujatie: Marco Rajt & Band 

3. Nikdy nejedzte sneh

Podľa pravidla číslo 3 vydržíme 3 minúty bez vzduchu, 3 hodiny v extrémnej teplote, 3 dni bez vody a 3 týždne bez jedla. Ak sa náhodou cez zimu stratíte v lese, čoskoro vás začne trápiť nedostatok vody. Napriek tomu nejedzte čerstvý sneh. Síce vám dokáže uhasiť smäd, no na druhej strane sa u vás práve jeho konzumáciou zvýši riziko hypotermie, čiže podchladenia. Oveľa rozumnejšie je snažiť sa sneh roztopiť. Tak z neho získate vodu, ktorú môžete piť.

4. Ak sa stratíte, zostaňte na mieste

V lese ešte pobudneme. Ak sa niekde vyberiete s partiou a stratíte sa, ostaňte na mieste. Pravdepodobnosť, že sami nájdete cestu von, nie je veľmi vysoká, pretože aj panika dokáže urobiť svoje. Práve kvôli nej ľudia neraz ešte viac zablúdia, čo sťažuje záchranárom ich prácu. Ak sa stratíte, neutekajte z miesta. Určite sa čoskoro dočkáte pomoci.

Mohlo by vás zaujať: Pri poskytovaní prvej pomoci buďte opatrní: Aj banálne chyby môžu byť osudné!

5. Človeku v bezvedomí pomôžete takto

Je až prekvapivé, koľkí z nás ani len netušia, ako pomôcť človeku, ktorý upadol do bezvedomia. Nepomôže krik, ani fackovanie. Je dôležité dať ho ležať na chrbát, zodvihnúť nohy a zatlačiť kolená smerom k hrudníku. Takto dosiahneme opätovné okysličenie mozgu a postihnutý sa prebudí. Ešte skôr, než sa pustíte do polohovania, uistite sa, že osoba v bezvedomí neutrpela žiadne zlomeniny či iné zranenia. Inak by ste mohli narobiť viac škody než úžitku.

6. O pomoc nevolajte, radšej oslovte konkrétnu osobu

Vedeli ste, že na všeobecné volanie o pomoc reaguje len málokto? Keď sa niečo deje, ľudia sú paralyzovaní a podvedome čakajú, že pomôže niekto iný. Ak sa náhodou ocitnete v nebezpečenstve a potrebujete zavolať pomoc, svoju prosbu adresujte len jednej osobe. „Pani, prosím vás, zavolajte záchranku!“ Takáto konkrétna prosba dokáže osloveného skôr zalarmovať a zvýši tak vaše šance na záchranu.

Ocitli ste sa už niekedy v život ohrozujúcej situácii? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: Michaela, gettyimages
Odporúčame