Čo ste o slzách nevedeli: Kto ich roní častejšie a prečo je plač zdravý?

Slzy

thinkstockphotos.com

Sú slané a prejavujeme nimi radosť, smútok, hnev, dojatie či zúfalstvo. Aj ten najtvrdší chlap aspoň raz za čas zaslzí – či už pri filme alebo pri prežívaní vypätých situácií. Nie je na tom nič zlé, naopak.

Prečo plačeme? Je dokázané, že ženy plačú viac než muži a že väčšie sklony k plaču sa prejavujú v bohatých krajinách. hypotézy, že testosterón môže mať úlohu v prejavovaní emócií. Pravdou však je, že plač zostáva veľkou záhadou.

Ženy nariekajú 4x častejšie

V roku 1982 vypočítal americký psychológ William Frey, že ženy plačú v priemere 5,3 krát za mesiac, zatiaľ čo muži len 1,3 krát. A nielen to: žena plače v priemere päť šesť minút v jednom kuse, zatiaľ čo muž iba dve až tri minúty.

Niekde tečú slzy viac, ako inde

Plačom sa zaoberal aj holandský psychológ Ad Vingerhoets, ktorý potvrdil, že existuje rozdiel v plači osôb ženského a mužského pohlavia, ktorý sa začína prejavovať už v detstve. Neexistuje však u veľmi malých detí, ktoré ešte nehovoria a ktoré plačú všetky rovnako, aby im rodičia venovali pozornosť. Vingerhoets zdôrazňuje tiež úlohu sociálnych a kultúrnych faktorov: plače sa viac v tých krajinách, kde je plač spoločensky prijateľný, zvlášť v bohatých krajinách. Dôvodom môže byť to, že blahobyt vyvoláva u jedincov pocit väčšej voľnosti vo vyjadrovaní emócií.


Mohlo by vás zaujať: Syndróm suchého oka máte možno aj vy: Viete, ako si s ním poradiť?


Menej testosterónu, viac plaču

Okrem sociálnych faktorov psychológ zdôrazňuje, že tu hrajú svoju úlohu aj hormóny, najmä testosterón. Ukázalo sa totiž, že u osôb s nádorom, ktorým boli podávané lieky znižujúce hladinu tohto hormónu, je tendencia k plaču oveľa silnejšia, aj keď treba predpokladať, že tieto osoby sú krehkejšie preto, že majú rakovinu.

Spôsob dávania informácií

Nepoznáme dôvod, prečo plačeme, a to aj preto, že plač prichádza v najrôznejších situáciách: keď sme smutní, šťastní, keď máme fyzickú či psychickú bolesť. Pretože človek je spoločenský tvor, môže byť plač spôsobom priameho oznamovania silných emócií ostatným ľuďom.


Mohlo by vás zaujať: Pálenie, rezanie či slzenie očí vie potrápiť: Ako si s týmito ťažkosťami poradiť?


Po plači je nám lepšie

Podľa niekoľkých Vingerhoetsových štúdií majú slzy významný efekt katarzie. Je nesporné, že po plači, a to aj v najhorších situáciách, sa cítime trochu lepšie. Vlani Vingerhoets zorganizoval experiment, pri ktorom vyzval niekoľko dobrovoľníkov, aby popísali svoj duševný stav predtým, ako zazreli jeden z dvoch filmov, ktoré vybral: Život je krásny s Robertom Benignim a Hačikó príbeh psa Lasseho Hallströma. Rovnakú otázku im položil o dvadsať minút neskôr a potom ešte dve hodiny po zhliadnutí filmu. A výsledok? Osoby, ktoré neplakali, mali pred zhliadnutím aj po zhliadnutí filmov rovnakú náladu, a tí, ktorí prepukli v slzy, uvádzali, že sa cítia oveľa lepšie. Z hľadiska psychohygieny ide teda o pozitívnu vec.


Ako často a pri akých príležitostiach si zvyknete poplakať vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Zora, Čtk, Corriere della Sera
Odporúčame