Čo vám pomôže pri syndróme počítačového videnia?

Hyal

Milujete filmové či seriálové maratóny? Niekedy si ani neuvedomíme, že hodiny pozeráme na obrazovku či monitor. Takmer bez prestávky. A možno aj pri zlom osvetlení. Až štípanie očí nás upozorní na to, že stačilo!

Pohľad na monitor či obrazovku núti naše oči, aby pracovali intenzívnejšie. Málo žmurkáme, a preto sa oči rýchlo vysušujú, obrazovka má odlesky a odrazy, takže text sa nám ťažšie číta. Oči sú preťažené a vznikajú problémy. Príznaky nadmerného zaťaženia sú väčšinou prechodné. Ak však neurobíme ani minimálne opatrenia, aby sme záťaž očí zmiernili, môže sa objaviť syndróm počítačového videnia sprevádzaný nepríjemnými príznakmi. Únava očí je často spojená s bolesťami hlavy, rozmazaným videním alebo bolesťami krku a ramien. Krátkodobá únava očí môže prerásť do syndrómu suchého oka. Suché oko sa prejavuje svrbením, pálením, bolesťou pri žmurkaní alebo aj pocitom cudzieho telesa v oku.

Prečo vzniká syndróm počítačového videnia?

Vznik syndrómu ovplyvňuje niekoľko faktorov. Zaraďujeme sem správne osvetlenie miestnosti, nastavenie jasu monitoru, vzdialenosť očí od monitoru či obrazovky, celkové držanie tela pri sedení, ale napríklad aj uhol hlavy pri pozeraní na monitor. Každý z nich samostatne, alebo aj ich kombinácia, môže spôsobiť nadmerné zaťaženie vašich očí a spôsobiť syndróm počítačového videnia a teda aj syndróm suchého oka. Je dobre vedieť, že spôsobené ťažkosti môžete obmedziť na minimum, ak budete dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel.

Liečba syndrómu počítačového videnia

V prvom rade sa zamerajte na svoje oči, ktoré potrebujú okamžitú úľavu od bolesti či iných nepríjemných príznakov. Mnoho ľudí nedá dopustiť na okamžité účinky umelých sĺz Hyal Drop multi, vďaka ktorým sa zvlhčí povrch očí a ich štípanie sa okamžite zmierňuje. Očné kvapky Hyal Drop multi sú bez konzervačných látok s optimálnym obsahom kyseliny hyalurónovej. Zdravotnícka pomôcka zabezpečí zvlhčenie a hydratáciu povrchu oka a celej sliznice. Teraz ich v lekárni kúpite s osvedčeným, pohodlnejším aplikátorom.

Medzi ďalšie opatrenia, ktorými môžete zmierniť alebo úplne odstrániť syndróm počítačového videnia patria:

  • osvetlenie v miestnosti upravte tak, aby bolo pre vaše oči príjemné a korigovalo intenzitu svetla z monitora či obrazovky,

  • monitor počítača pri práci si nastavte do výšky vašich očí tak, aby ste mali hlavu v prirodzenom uhle a pohodlnej pozícii,

  • pravidelné prestávky pri práci sú kľúčové, počas nich si zacvičte s očami, ale aj ramenami, chrbtom či pažami,

  • vhodná stolička pri práci s oporou pre krk a chrbát je dôležitá, aby ste zabránili preťaženiu a tým eliminovali syndróm počítačového videnia.

Ak problémy naďalej pretrvávajú, dokonca sa stupňujú, je načase navštíviť odborníka – špecialistu na oči. Dá vám odborné rady a urobí vám komplexné a podrobné vyšetrenia očí.

Zdroj: Hyal, Hyal.sk, PR článok
Odporúčame