Uvažujete nad tým, že na dovolenku vezmete aj svojho psa? Toto musíte vedieť pred cestou

Pes v aute

Zoberte na dovolenku aj vášho psíka (Zdroj:Pexels/DennizFutalan)

Štvornohí miláčikovia sú pre nás neraz ako členovia rodiny, preto býva predstava odlúčenia počas dovolenky nepríjemná. Dobrou správou je, že ho vďaka správnej príprave môžete vziať so sebou tiež. V dnešnej dobe takýmto spôsobom cestuje už mnoho ľudí a vy sa nemusíte počas dovolenky obávať, čo je s ním. Zhrnuli sme pre vás všetko, čo musíte pred cestou vedieť a tiež rady, ako ju čo najlepšie zvládnuť.

Pas spoločenského zvieraťa

Takýto pas slúži ako úradný doklad pri cestovaní do zahraničia a vydáva sa pre psov, mačky a fretky.  Podmienkou jeho vydania je jasné identifikovanie a očipovanie zvieraťa. Pasy vystavujú veterinári a obsahujú tiež informácie o povinných vakcináciách, či výsledkoch lekárskych vyšetrení. Príliš temperamentným psom môže veterinárny lekár predpísať aj utlmujúce lieky na deň cestovania.

V prípade, že so psom chcete cestovať iba v rámci Európskej únie, zviera musí mať pas. Povinné je tiež očipovanie a očkovanie proti besnote. Pri vstupe do Veľkej Británie, Írska, Malty alebo Fínska si ale dajte pozor na špecifické podmienky.

Ak sa chystáte ísť so psom ďalej, vždy si vopred skontrolujte, aké podmienky a povinnosti v daných krajinách platia. Rovnako si dajte pozor na podmienky v tranzitných krajinách, cez ktoré pocestujete. Myslite však aj na podmienky návratu na územie EÚ. Podrobné informácie získate na stránke Centrálneho registra spoločenských zvierat.

Preprava psa autom

Mnoho cestovateľov považuje práve cestovanie autom za najmenej obmedzujúce. Na Slovensku platí, že pri preprave zvierat nesmie byť ohrozená bezpečnosť vodiča a prepravovaných osôb, bezpečnosť prepravovaných zvierat ani bezpečnosť cestnej premávky. Majiteľ je taktiež povinný umiestniť predmety prepravované spoločne so zvieraťom tak, aby mu nemohli privodiť zranenie, utrpenie alebo stres.

Skontrolujte si ale pravidlá platné v zahraničí. V určitých krajinách je povinnosťou, aby bol pes v aute v batožinovom priestore, či za oddeľujúcou mriežkou.

Muž a žena venčia pri aute psa
Cestou autom si robte prestávky (Zdroj:Freepik/Standret)

Preprava psa v aute môže byť pokojná, ak psa vopred natrénujete na cestovanie v aute. Pomôžu vám najmä rady iných chovateľov, ktoré si môžete vyhľadať na internete. Psíkovi nezabudnite pribaliť jeho obľúbené hračky a počas cesty robte pravidelne prestávky na venčenie a osvieženie sa vodou. Nikdy ho ale v zatvorenom aute nenechávajte bez dozoru.

Okrem klasickej prepravky si môžete zaobstarať aj špeciálne cestovné popruhy, ktorými psa pripútate, alebo sedačku na zadné sedadlo.

Letecky so psom

V prípade letov so zvieratami sú podmienky prepravy prísnejšie. Niektoré spoločnosti vám psa prepravia, pokiaľ spĺňate určené pravidlá, iné ho do lietadla vôbec nezoberú. Preto si všetky podmienky letu so psom vopred zistite.

Obvykle sa psy prepravujú v batožinovom priestore v klietke. Menšie psy, ktoré vážia aj s prepravkou do 10 kg na palube lietadla cestovať môžu, tie veľké musia ísť do batožinového priestoru. Všetko ale závisí od konkrétneho prepravcu. Najlepšie urobíte, ak psíkovi podáte tabletky na spanie, aby stresujúcu cestu prespal. Dostanete ich u svojho veterinára.

Najlepšie je psíka na klietku pred cestou navyknúť. Môžete mu do nej pribaliť napríklad vaše tričko, aby sa vďaka vášmu pachu cítil pokojnejšie. Temperamentného psíka vezmite na dlhú prechádzku, aby sa unavil a let tak lepšie zvládol. Pred cestou ho nekŕmte, aby mu nebolo nevoľno a let zvládol aj bez venčiacej pauzy.

Pes v cestovnej klietke
Psíka môžete na cestovnú klietku navykať postupne (Zdroj:animalwised.com)

Užitočné rady na cestovanie so psom

  • Okrem krmiva a misiek, ktoré používa psík doma mu vezmite aj jeho obľúbenú deku. Tá mu bude pripomínať domov.
  • Uistite sa, že je prepravka pre psa bezpečná. Nenechávajte v nej voľne uložené obojky a vôdzky, do ktorých by sa mohol pes zamotať. Dbajte tiež, aby bola dostatočne priestranná, no nie príliš veľká.
  • Noste pri sebe obľúbenú hračku, či maškrtu. Praktické sú tiež vlhčené utierky, uterák alebo stierka na chlpy. Určite si so sebou vezmite náhubok, pretože je na niektorých miestach povinný.
  • Keď sa budete lúčiť so psíkom, ktorý pôjde do batožinového priestoru, nebuďte smutný. Vycíti totiž vaše emócie a znervóznie. Buďte preto pozitívny. Po prvom odchode ho môžete ísť po 15-tich minútach na chvíľu pozrieť, no z prepravky ho nevyberajte.
  • Zvážte kúpu GPS lokátora, ktorý sa najčastejšie vsádza do špeciálneho obojka. Psík sa môže v strese stratiť a vy ho vďaka aplikácii v mobile môžete vystopovať

Pobyt psa v hoteli

Počas rezervácie sa uistite, že je pobyt psa s vami na izbe povolený. Dnes však nie je ťažké zohnať  hotel vhodný aj pre psov, pretože ide o dobrý marketingový ťah. Ceny za ubytovanie psa tiež nie sú závratné, pretože niektoré hotely psy ubytujú zdarma, v iných zase zaplatíte len symbolický poplatok.

Pred príchodom do hotela si zistite adresu najbližšieho veterinára, park alebo možnosti výbehu pre psa. Dlhá prechádzka krátko po príchode psíka istotne poteší.


Zdroj: plnielanu.sk,cestovanie.sme.sk
Odporúčame