Čo vlastne chcete od života: Vystúpte z bludného kruhu a nájdite odpovede

Žena

thinkstockphotos.com

Ustavičná zaneprázdnenosť je novodobý problém. Podobne ako mnoho ďalších ľudí vo vašom veku ste uviazli v nekonečnom kolobehu práce, upratovania, socializácie a popri tom sa snažíte nájsť si čas na vzťahy, rodinu a samých seba. Tento kolotoč často vedie k pocitom viny, výčitkám svedomia a syndrómu vyhorenia, ktorý je len veľmi ťažko prekonať.

Neraz, keď máte pokojnú chvíľu iba pre seba a voľný čas, v ktorom môžete robiť čokoľvek chcete, uvedomíte si, že nemáte ani poňatia, po čom skutočne túžite.Tento pocit prázdnoty je bežnejší, ako si možno myslíte. Našťastie, odborníci na duševné zdravie ponúkajú riešenia na tento symptóm: zmätok medzi tým, čo sa cítite povinný a čo naozaj chcete robiť.

Nebráňte sa negatívnym pocitom

Neustála potreba byť niečím zamestnaný je len spôsob, ako sa vyhýbať bolesti. V momente, keď nevykonávate žiadnu činnosť, cítite úzkosť, osamelosť, vinu alebo celý rad negatívnych emócií. Tým, že ste neprestane v pohybe, iba potláčate tieto pocity ešte skôr, ako prepuknú. Aj moderné technológie nám pomáhajú vyhýbať sa nepríjemným pocitom. Ak napríklad stojíte v dlhom rade a čakáte a ste nervózni, radšej si skontrolujete telefón. Takéto správanie sa môže zájsť ešte ďalej – vždy, keď sa cítite v nejakej situácii nepohodlne, napijete sa, skontrolujete si facebook alebo zjete plný tanier koláčov. Paradoxne si ale takýmto umŕtvovaním negatívnych pocitov znemožňujete prežívať tie radostné.

V súčasnosti má mnoho ľudí sklon stratiť sa v množstve malých každodenných povinností – papierovačky, telefonovanie, spoločenské akcie – o ktorých si myslia, že by ich mali vykonávať, no pritom v skutočnosti nechcú. Práve toto býva častou príčinou syndrómu vyhorenia. Keď sa neoddáte činnosti, ktorej sa práve zúčastňujete, celým srdcom, nezískavate nič, iba prichádzate o energiu a cítite sa vyčerpaní. Ak bojujete s úzkosťou tak, že ju potláčate, rovnako znižujete aj svoju schopnosť prežívať radosť.


Mohlo by vás zaujať: Ako žiť spokojnejší život sám so sebou? Tu je 11 tipov od psychológov


Počúvajte sami seba

Vaše telo v skutočnosti dobre dokáže rozoznať to, čo chcete, od toho čo „musíte“ spraviť. Občas sa zrejme cítite tak vystresovane, že nedokážete pomenovať veci, ktoré by ste si chceli užívať. V takom prípade musíte prestať s tým, čo práve robíte a začať načúvať svojim vnútorným pocitom, namiesto požiadavkám z vášho okolia. Na dosiahnutie duševnej rovnováhy vám postačia tri jednoduché kroky:

1. Nájdete si každý deň čas na ničnerobenie a dovoľte svojim myšlienkam voľne sa túlať

Vaše telo sa vám neprihovára v slovách, ale cez vnemy a emócie. Preto odložte telefón, alebo čokoľvek držíte v ruke a len hľaďte do prázdna. Môžete tak urobiť, keď niekde čakáte alebo v sprche. Niekoľko minút voľnosti pre váš mozog denne vám postačí.


Mohlo by vás zaujať: Žite dlhšie a žite naplno: Vyhnite sa siedmim veciam, ktoré vás zabíjajú!


2. Skúmajte svoje pocity a preciťujte ich

Všímajte si, čo cítite a ako sa tieto emócie fyzicky prejavujú. Je zlé, keď vám stíska hrdlo? Bolí vás brucho, keď sa cítite osamelo? Dobrá predstavivosť vám príde vhod – môžete svojim pocitom priraďovať farby alebo tvary a postupne si ich zaznamenávať.

3. Akceptujte svoje pocity

Pripravte si plán, ako budete reagovať, keď sa znovu objavia negatívne pocity. Pamätajte, že z fyziologického hľadiska každá emócia vo vašom tele trvá iba 90 sekúnd. Môžete si vypestovať rutinu: počas sebapozorovacej chvíle si predstavte želanie, buď na teraz (napríklad pokojný večer) alebo do budúcnosti (uspokojujúca kariéra). Potom si predstavte výsledok tejto predstavy, určité prekážky, ktoré vám bránia v splnení tohto želania a vymyslite plán, ako sa im vyhnúť.

Keď sa zbavíte nervozity a zaneprázdnenosti možno si uvedomíte, že vaša práca váš až ak nebaví. Neobávajte sa však zmeny kariéry po tom, ako zistíte, čo vás skutočne robí šťastnými. Hoci môže ísť o náročnú cestu, duševný prínos ako zvýšená kreativita, produktivita a rozsah pozornosti, sú veľkým prínosom. 


Máte jasno v tom, čo vlastne chcete od života? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Eva S.
Odporúčame