Rakovina prostaty vzniká, keď sa bunky v tejto malej žľaze tvoriacej súčasť mužského reprodukčného systému, začnú nekontrolovane deliť a tvoriť nádor. Príčiny tohto nekontrolovaného rastu buniek nie sú úplne jasné, ale viaceré faktory môžu ovplyvniť riziko jej vzniku.
Päťdesiatnici, pozor
Riziko vzniku rakoviny prostaty sa zvyšuje s vekom. Za kritické sa považuje obdobie po 50. roku života, pričom väčšina prípadov sa diagnostikuje u mužov nad 65 rokov. Vek je teda jeden z hlavných rizikových faktorov pre vznik tohto ochorenia. Muži s rodinnou históriou rakoviny prostaty alebo s určitými genetickými faktormi môžu byť vystavení vyššiemu riziku už skôr.
Riziko závisí aj od rasy
Zaujímavé je, že štatisticky je vyššie riziko vzniku rakoviny prostaty u mužov afrického pôvodu. Títo muži nielenže majú vyššiu pravdepodobnosť vzniku, ale tiež sa u nich môže vyvinúť v skoršom veku a majú väčšiu pravdepodobnosť vzniku agresívnejších foriem ochorenia. Na druhej strane, muži ázijského alebo latinskoamerického pôvodu majú nižšie riziko vzniku rakoviny prostaty. Belosi sú, čo sa týka rizika, niekde uprostred.
Ovplyvňuje riziko počet ejakulácií?
Niektoré štúdie naznačujú, že častejšia ejakulácia v mladosti môže mať potenciálne ochranný účinok pred rakovinou prostaty. Podľa austrálskych vedcov muži, ktorí mali v priemere 4,6 až 7 ejakulácií týždenne, mali o 36 % nižšie riziko, že im bude diagnostikované toto ochorenie pred dosiahnutím 70 rokov. A to v porovnaní s mužmi, ktorí mali v priemere menej ako 2,3 ejakulácie týždenne. Podobné výsledky priniesla aj Harvardská štúdia.
Myslite na dostatok vitamínu D
Vitamín D je ovplyvňuje rôzne procesy v našom tele a jeho dostatok je dôležitý aj v rámci prevencie rakoviny prostaty. Muži, ktorí ho majú nedostatok, častejšie trpia týmto ochorením a zároveň častejšie majú agresívnejšie formy. Preto je dôležité „slnečný vitamín“ telu dopriať.
Ako na to? Keď svieti slnko, vystavte sa slnečným lúčom na 20 minút bez použitia ochranného krému s UV faktorom. Vyhnite sa však tomu najprudšiemu slnku medzi 10 a 15 hodinou. V zime vitamín D môžete získať z potravín – bohatý je naň rybí olej, či mastné ryby ako losos či makrela. Na Slovensku dostanete kúpiť aj potraviny, ktoré sú oň obohatené, napríklad mlieko. Zvážiť môžete aj branie výživových doplnkov, ideálne však po konzultácii s vašim lekárom.
Ak sa zachytí skoro, takmer isto sa vyliečite
Rakovina prostaty nepatrí medzi najsmrteľnejšie, práve naopak. Vyše 90 % prípadov je totiž liečiteľných, ak sa odhalí dostatočne zavčasu. To je však na Slovensku problém. Ročne na túto chorobu zomierajú stovky mužov len preto, že nenavštívili dostatočne skoro lekára.
Rakovina prostaty totiž vo svojich počiatočných štádiách často nespôsobuje žiadne symptómy. Toto je jeden z dôvodov, prečo môže byť jej včasné odhalenie náročné. O to dôležitejšie je brať pravidelnú prehliadku u urológa ako samozrejmosť.
Na prehliadku už po štyridsiatke
Na preventívnu urologickú prehliadku majú na Slovensku zo zákona nárok muži nad 50 rokov raz za tri roky. Všeobecná zdravotná poisťovňa či Dôvera ju však preplácajú už po 40. narodeninách.
Kompletná preventívna urologická prehliadka zahŕňa fyzikálne vyšetrenie, palpačné vyšetrenie prostaty per rektum, palpačné vyšetrenie semenníkov, ultrazvukové vyšetrenie prostaty a laboratórne vyšetrenia. Takúto preventívnu prehliadku absolvujú milióny mužov na celom svete, určite ju zvládnete aj vy.
Zdieľať na