Prepadla vás bolesť v pravom boku? Nevinné pichanie môže byť predzvesťou vážnej choroby

Žena s bolesťou v pravom boku

Bolesti v pravom boku rozhodne netreba ignorovať (Zdroj: GettyImages)

Bolesť v pravom boku môžete pociťovať z rôznych príčin. Nech už ju však začnete cítiť z čohokoľvek, chcete, aby čo najrýchlejšie ustala. Môže ísť len o preťaženie, ale aj o závažné zdravotné ochorenie. Mali by ste navštíviť lekára? A čo sa vám vaše telo snaží povedať?

Následok fyzickej aktivity

Ak vás ochromí bolesť po krátkom pobehnutí alebo pri prenášaní ťažšieho bremena? Môže mať pôvod v nadmernej fyzickej aktivite a trpia ňou najmä netrénovaní ľudia. Pri behu sa môžu na chvíľu objaviť kŕče bránice. Sú spôsobené jednak nesprávnym dýchaním, no aj tým, že na bránici “visí” niekoľko orgánov (pečeň, žalúdok, slezina). Pri behu bránicu ťahajú smerom nadol, no každým výdychom musí bránica vystúpiť hore.

Práve kombinácia pohybov spôsobuje primárne pichanie v pravom boku. Pri pohybe dochádza taktiež k vyššiemu prekrveniu vnútorných orgánov a napnutiu ich obalov. To môže vyvolať pocit tlaku. Po skončení pohybu, spomalení tempa a hlbokom dýchaní táto bolesť do pár minút pominie.


Mohlo by vás zaujať: Náhla bolesť brucha okolo pupka? Ak ju sprevádza toto, volajte sanitku


Ťažké jedlo

Objavujú sa u vás bolesti v pravom boku aj vtedy, keď ste v pokoji? Ak ste si práve dopriali vyprážaný rezeň, alebo krémový zákusok, sťažili ste žlčníku fungovanie. Ak sa v žlčníku alebo žlčových cestách nachádzajú kamienky, môžu zabrániť odtoku žlče. V orgáne tak stúpa tlak, čo sa prejaví epizódnymi bolesťami. Tomuto stavu je lepšie predchádzať a vyhýbať sa jedlám, po ktorých sa cítite ťažko (najmä mastným). Bolestiam však môže pomôcť aj upokojujúci čaj na žlčník.

Ženské problémy

Bolesť lokalizovaná v pravom (ale aj ľavom) boku môže u žien signalizovať zápal vaječníkov, zápal maternice či cystu na vaječníku. S touto oblasťou však súvisia aj bežné predmenštruačné a menštruačné bolesti. Bolesť v boku je u niektorých žien dokonca znakom ovulácie. Spôsobuje ju uvoľnenie vajíčka z vaječníkov.


Mohlo by vás zaujať: Máte obličkové kamene? Týmto potravinám sa radšej vyhnite


Nebezpečné kamene

Ak vás pri močení trápi ostrá bolesť v zadnej časti chrbta, ktorá vystreľuje do boku, môže ísť o problém podobný ako pri žlčníku. Bolesť spôsobuje prekážka v podobe kamienkov, ktoré však tentokrát uviazli v obličkách, močovode alebo v močovom mechúre. Bránia prirodzenému vylučovaniu a spôsobujú zápal. Obličkové a močové kamene často sprevádza krv v moči, bolesť pri močení, pocit na zvracanie a horúčka.

Zápal slepého čreva

Bolesť súvisiaca so zápalom slepého čreva začína pár centimetrov na pravej strane od pupka. Postupne sa bolesť presúva do pravého boku a do podbruška. Zápal slepého čreva môže spôsobiť tuhá stolica, parazity, cudzie teleso v tráviacom trakte aj prítomnosť zrastov v tkanive. Pre tento špecifický druh zápalu, ktorý vyžaduje v mnohých prípadoch okamžitý lekársky zásah, sú typické aj ďalšie príznaky: nechutenstvo, vracanie, horúčka, či potenie.

Vážne ochorenie

Pečeň je umiestnená pod pravou klenbou bránice a je jedným z kľúčových orgánov ľudského organizmu. Často sa k problémom s ňou dopracujeme vlastným pričinením. Nevypovie svoju službu zo dňa na deň.

Ochorenia ako cirhóza, hepatitída, steatóza či nádorové ochorenie pečene sa rozvíjajú potichu a sú sprevádzané niekoľkými príznakmi. Medzi ne patrí aj bolestivé napätie v pravej strane pod rebrami, pocit nafúknutia a sťažené dýchanie. Tieto symptómy môžu byť sprevádzané aj zmenami na koži. Žlté fľaky, zvýšené svrbenie pokožky a zmeny vo vylučovaní (tmavý moč, bledá stolica).

Nech váš problém s bolesťou pramení odkiaľkoľvek, najdôležitejšie je vyhľadať lekára. Samoliečba nie je riešením, najmä, ak nepoznáte diagnózu. Vyšetrenie a názor odborníka sú kľúčové a môžu vám ušetriť nemálo času , starostí a bolesti.

Zdroj: Plnielanu.sk
Odporúčame