Cukor nie je len na sladenie: Získajte telo aj domácnosť na jednotku

Cukor

thinkstockphotos.com

Cukor ako taký má dlhú históriu. Už od dôb starovekej Číny sa ľudia zaoberali jeho výrobou a rôznymi spôsobmi využitia. V poslednej dobe sa však skôr dbá na to, aby sme ho neprijímali veľké množstvá a usilujeme sa ho nahradiť inými sladidlami. Že sa snažíme minimalizovať cukor v strave, však neznamená, že ho nemôžeme použiť na iné účely. Práve naopak!

Do pozície viacúčelového prostriedku sa postavil aj bežne používaný kryštálový cukor, ktorý môžete využiť namiesto chemických prostriedkov. Bez ohľadu na to, či ide o zdravie alebo krásu, kuchyňu alebo záhradu, poznáme niekoľko spôsobov, ako sa môže cukor stať univerzálnym pomocníkom v domácnosti.

Zjemni vaše bozky

Jojobový alebo olivový olej v kombinácii s kryštálovým cukrom dokáže s vašimi perami divy. Ak k nim primiešate mätový či vanilkový extrakt, budú nielen vyzerať, ale aj chutiť skvelo. Túto zmes natrite na pery, nechajte chvíľu pôsobiť, vymasírujte a pokojne zlížte. Taktiež dokáže predĺžiť životnosť rúžu či lesku na vašich perách. Stačí, ak si ich po nalíčení jemne poprášite práškovým cukrom.


Mohlo by vás zaujať: Pozor na cukor: Toto všetko môže narobiť s vaším zdravím


Aj kvety ho milujú

Už nemusíte zúfať ani pri rýchlo odpadávajúcich kvetoch vo váze. K čerstvo narezaným kvetom pridajte do vody dve lyžice cukru a trochu octu, ktorí zničí baktérie. Cukor kvetinám dodá živiny, vďaka čomu vydržia krásne oveľa dlhšie.

Sladký peeling

Zmiešaním kryštálového cukru s olejom, akýkoľvek máte pri ruke, vytvoríte jemnú pastu, ktorú môžete využiť úplne rovnako ako v peeling z drogérie. Pre príjemnejšiu vôňu pridajte esenciálne oleje alebo vanilkový extrakt. Jemne ním vymasírujte pokožku a naozaj dôkladne opláchnite.

Hydratačné účinky bude mať tento peeling v kombinácii s banánom. Môžete využiť aj banán, ktorý je  už takmer v nejedlom stave. Nielenže bude pôsobiť na pokožku hydratačne, ale celú zmes dokáže stmeliť.


Mohlo by vás zaujať: Kupujete hnedý cukor lebo je zdravší? Pozor, nie každý je trstinový!


Večera pre nevítanú háveď

Pripravte švábom chutnú večeru, alebo skôr poslednú večeru. Zmiešajte rovnaký diel cukru a prášku do pečiva a posypte tým oblasť, kde sa nevítaní návštevníci najčastejšie nachádzajú. Cukor chrobáky pritiahne a prášok do pečiva ich vyhladí. Túto zmes často vymieňajte.

Ak rastliny vo vašej záhrade majú pri korienkoch nesympatické uzly, je dosť možné, že sú nakazené nepríjemnými hlístami. Nemusíte s nimi bojovať chémiou, vyberte si na boj s mikroskopickými parazitmi práve cukor, ktorý rozsypete po pôde. Cukrom sa nakŕmia mikroorganizmy, ktoré dokážu vytvoriť v pôde také prostredie, z ktorého hlísty veru radosť nebudú mať.

Na upokojenie dieťaťa

Podľa štúdie uverejnenej v časopise Pediatrics cukor deťom pomáha. Zistili, že tie deti, ktorým pred očkovaním podávali roztok cukru s vodou, znášali bolesť z ranky oveľa lepšie ako tie, ktoré dostali čistú vodu. Pomer cukru a vody je 1:4, do pripraveného roztoku stačí namočiť len cumeľ, nemusia to piť. Rozhodne to však s cukrovým cumlíkom nepreháňajte a nechajte si ho len na výnimočné príležitosti, keď je dieťa ozaj veľmi rozrušené.


Mohlo by vás zaujať: Naučte sa sladiť zdravo: Odborníčka vám poradí, ako na to


Odmastí…

Aj keď bývajú ruky z cukru lepkavé, pri odstraňovaní mastnoty je jednotkou. Skúste si znečistené ruky umyť v cukrovej vode a nepríjemná mastnota pôjde kade ľahšie. Potom však nezabudnite na dôkladné opláchnutie čistou vodou.

…aj pohltí pachy

Rovnako ako mastnotu pomôže cukor zničiť aj zápach v nádobkách, v ktorých napr. uskladňujete kávu. Cukor stačí do nich len nasypať a nechať pôsobiť. Nemusíte mu nijako pomáhať, pretože cukor dokáže priam zázračne pohltiť pachy z kávy či korenín.


Na čo všetko využívate cukor vy? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii pod článkom.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Mária
Odporúčame