Cukrovka a váš zrak: Spoznajte možné riziká a ochráňte svoje oči

Ľudské oko

thinkstockphotos.com

Na Slovensku je diagnostikovaných a liečených približne 400 tisíc diabetikov. Odhaduje sa, že ďalšia tretina pacientov je nediagnostikovaná. Viacerí ani netušia, že majú vysokú hladinu cukru v krvi. Zhoršené videnie pod vplyvom pokračujúceho ochorenia ich najprv dovedie do ambulancie očného lekára a až odtiaľ sa dostávajú k diabetológom.

Cukrovka môže spôsobiť rôzne problémy

Závažnosť ochorenia spočíva v tom, že nebolí. Neliečený alebo zle liečený diabetes však spôsobuje závažné komplikácie. Do ôsmich až desiatich rokov od prepuknutia ochorenia ich má každý diabetik. Najčastejšie sú pod vplyvom hyperglykémie postihnuté srdce, cievy, oči, obličky, nervy.

Rozsah a druh komplikácie závisia od genetiky, spôsobu liečby, dodržiavania liečebného režimu, spolupráce pacienta či iných pridružených ochorení. Je veľmi dôležité, aby diabetik pravidelne chodil na diabetologické kontroly a najmä dôsledne dodržiaval stanovený liečebný režim. Nestačí, ak večer pred plánovanou kontrolou pacient vypije citrónovú či kapustovú vodu.  To je pštrosia politika, ktorá ide proti pacientovi. V súčasnosti už diabetológ dokáže z odberov presne zistiť, ako bol pacient disciplinovaný v čase medzi dvoma kontrolami,“ podčiarkla diabetologička MUDr. Adriana Ilavská.

Pozitívum tejto závažnej diagnózy je v tom, že približne 80 percent úspešnosti liečby má v rukách sám pacient. Na trhu je aj dostatok kvalitných liekov na uvedené ochorenie.


Mohlo by vás zaujať: Cukrovka trápi mnoho Slovákov: Ako sa prejavuje a ktoré živiny treba doplniť?


Zrak v ohrození

Až 50 percent komplikácií diabetu súvisí so zrakom. Minimálne raz ročne musí byť diabetik vyšetrený u očného lekára, aby sa videnie nezhoršovalo. Ideálne je sledovať diabetika, kým ešte nemá žiadne komplikácie.

Diabetický edém makuly

Dlhodobo vysoká hladina cukru v krvi poškodzuje bariéru pre prestup látok medzi krvou a sietnicou vnútri zadnej časti oka. V dôsledku toho môžu presakovať tekutiny a bielkoviny z poškodených krvných ciev do centrálnej časti sietnice (do makuly), a tým spôsobovať jej opuch, tzv. diabetický edém makuly (DEM).

Makula, nazývaná tiež žltá škvrna, je  zodpovedná za ostré videnie a rozpoznávanie jemných detailov. V dôsledku prítomnosti tekutiny makula opuchne a centrálne videnie nie je ostré. Po čase môže opuch viesť ku vzniku jaziev, ktoré sietnicu nezvratne poškodzujú. Rovnako ako v prípade škrabancov na fotografii, v dôsledku týchto jaziev vidia pacienti s edémom makuly horšie, než by mali. Pri diabetickom edéme makuly pacient vidí sledovaný obraz neostro, rozmazane a vo vyblednutých farbách, často sa v zornom poli môžu nachádzať tmavé škvrny,“ vysvetlila oftalmologička Jana Štefaničková.  Diabetický edém makuly môže pritom postihnúť ľudí s diabetes mellitus typu 1 aj typu 2.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Rizikové faktory:

  • vysoká hladina cukru v krvi, ktorá nebola včas diagnostikovaná  alebo nie je dôsledne kontrolovaná
  • vysoký krvný tlak
  • dislipidémia – porucha metabolizmu tukov
  • vysoký index telesnej hmotnosti (BMI), nadváha
  • spánkové apnoe (dočasné prerušenie dýchania)
  • fajčenie

A čo liečba?

Ak sa u pacienta prejavia príznaky diabetického edému makuly, mal by oftalmológa navštevovať aj viackrát ročne. Samozrejmosťou je aj kontrola glykémie, spolupráca s diabetológom a ďalšími odborníkmi.

Na liečbu diabetického edému makuly je k dispozícii niekoľko možností liečby s odlišným mechanizmom účinku. Tieto druhy liečby obvykle pôsobia tak, že rôznym spôsobom obmedzujú presakovanie tekutiny z krvných ciev. Vývojom nových liečebných metód sa dosahuje nielen zníženie progresie a stabilizácia ochorenia, ako je to v prípade laserových ošetrení, ale novšie dostupné injekčné terapie vedú aj k významnému zlepšeniu zrakových funkcií,“ uviedla MUDr. Štefaničková.

Pri injekčnej terapii sa injekcie podávajú priamo do oka, kde zabraňujú nadmernému presakovaniu tekutiny do sietnice, zabraňujú rastu nových ciev a znižujú zápalovú aktivitu. Podľa vyjadrenia samotných pacientov, aplikovanie injekcií je nebolestivé. Zákrok si nevyžaduje práceneschopnosť. Pacient má 24 hodín prelepené oko, aby sa zabránilo vzniku infekcie.


Mohlo by vás zaujať: Cukrovka prichádza nenápadne, no môže aj zabíjať: Konajte, kým je čas


Dôležitá je prevencia a spolupráca

Kým v minulosti bolo úspechom oddialenie zhoršenia videnia či stabilizácia stavu, v súčasnosti už dokážu odborníci zlepšiť zrakové funkcie a potenciálne zvrátiť progresiu ochorenia aj pri poškodení sietnice a pacient nemusí prísť o zrak. Pre úspešnú liečbu je však dôležité, aby lekára vyhľadal včas a potom s ním úzko spolupracoval a dodržiaval jeho odporúčania.


Máte vy alebo niekto z vašej rodiny skúsenosti s cukrovkou? Napíšte o nich ostatným čitateľom v diskusii.

Zdroj: thinkstockphotos.com, thinkstockphotos.com, Viola
Odporúčame