Cukrovkári, chráňte si svoje obličky: Prevencia je základ boja s ich zlyhávaním

Doktor

freedigitalphotos.net

Jednou zo závažných sprievodných komplikácií cukrovky (diabetes mellitus) je aj diabetická nefropatia. Ide o chronické ochorenie obličiek, ktoré postihuje 15 až 40 percent diabetikov. Rozvoj ochorenia z prvého štádia až do zlyhania obličiek trvá niekoľko rokov.

Závažnosť diabetickej nefropatie je v tom, že môže viesť až k úplnému zlyhaniu obličiek a k potrebe dialyzačnej alebo transplantačnej liečby. Okrem rizika zlyhania obličiek môže ochorenie spôsobiť výrazné zhoršenie prognózy pacienta tým, že zvyšuje riziko srdcovo-cievnych komplikácií,“ upozornil nefrológ, doc. MUDr. Adrián Okša, vedecký sekretár Slovenskej nefrologickej spoločnosti a pracovník Lekárskej fakulty SZU. Ak sa ochorenie včas zachytí a cukrovka sa správne lieči, nemusí dôjsť k zlyhaniu obličiek. Z nepochopiteľných dôvodov však pacienti nepočúvajú signály, ktoré im vysielajú obličky.

Kým včasné štádiá zlyhávania obličiek je možné ovplyvniť, zvrátiť ich rozvoj alebo aspoň spomaliť ich progresiu, pri pokročilejších štádiách je proces nezvratný,“ upozornil doc. MUDr. Emil Martinka, PhD., predseda Slovenskej diabetologickej spoločnosti a primár Národného endokrinologického a diabetologického ústavu v Ľubochni. Pri diabetickej nefropatii dochádza k poruche činnosti tohto párového orgánu. Obličky vplyvom poškodených ciev nedostatočne filtrujú krv od škodlivých látok a pritom vylučujú do odpadu aj látky, ktoré by v krvi mali zostať, resp. v tele sa štandardne odbúravajú na iných miestach. Diabetik má obličky viac namáhané dlhodobo výrazne kolísajúcou hladinou cukru v krvi (glykémie). Časom sa táto nerovnováha začne prejavovať nedostatočnou filtráciou a zhoršovaním funkčnosti obličiek, vysokým tlakom krvi a podobne,“ vysvetlil. Treba mať preto na zreteli, že včasné odhalenie problému s obličkami môže neskoršie komplikácie významne zmierniť a oddialiť.


Mohlo by vás zaujať: Starajte sa o svoje obličky: Túto čističku organizmu budete potrebovať až do smrti


Príznaky diabetickej nefropatie

Ochorenie spočiatku prebieha nebadane, keďže nebolí a nesprevádzajú ho žiadne varovné viditeľné príznaky. Až v pokročilejšom štádiu môžu pacienti pociťovať nasledujúce príznaky:

  • zvýšená únava
  • opuchy horných a dolných končatín či viečok v dôsledku zadržiavania tekutín
  • spenený moč
  • prírastok na hmotnosti
  • strata chuti do jedla
  • neskôr môže stúpať krvný tlak

Mohlo by vás zaujať: Cukrovka prichádza nenápadne, no môže aj zabíjať: Konajte, kým je čas


Prečo si treba chrániť obličky?

Obličky ako párový orgán majú životne dôležitú funkciu – zabezpečujú vylučovanie metabolických produktov a telu cudzích látok. Zároveň regulujú vodu a elektrolyty v organizme, čím zabezpečujú rovnováhu vnútorného prostredia. Zúčastňujú sa tiež na produkcii  hormónov nevyhnutných na tvorbu vitamínu D a erytropoetínu a regulujú krvný tlak.

Glykémia je rovnako dôležitá ako cholesterol a krvný tlak

Účinná kontrola hladiny cukru je nevyhnutná pri prevencii ďalších komplikácií. Pri správnej liečbe cukrovky je normálna hladina glykémie nalačno do 6 mmol/l a po jedle do 7,5 mmol/l. „Cieľovým ukazovateľom je glykovaný hemoglobín. Pri zvýšenej koncentrácii cukru v krvi sa jeho štruktúra mení, dochádza k jeho glykácii. Podčiarkujem, že dobre kompenzovaný diabetik by ho mal mať pod 7 percent,“ dodal MUDr. Okša.


Všetko pre zdravé telo a dušu nájdete na www.vysetrenie.sk


Prevencia diabetickej nefropatie

  • zodpovedný prístup k ochoreniu diabetes mellitus
  • diabetici by mali raz ročne (aj keď nemajú žiadne ťažkosti) absolvovať kontrolu moču a vyšetrenie hodnôt kreatinínu a albumínu v krvi
  • dodržiavať všetky pravidlá, ktoré si diabetes vyžaduje, najmä pravidelná kontrola u diabetológa a nefrológa
  • udržiavať stabilne normálu hladinu glykémie
  • krvný tlak nižší alebo rovný hodnote 130/80 mm Hg
  • najmenej raz do roka, a to po 5 rokoch trvania diabetu 1. typu a od určenia diagnózy diabetu 2. typu, absolvovať vyšetrenie hladiny mikroalbuminúrie a výpočet glomerulovej filtrácie, ktorou sa zisťuje filtračná funkcia obličiek
  • dodržiavať nízkobielkovinovú diétu – pacient by nemal prijímať viac ako 0,8 gramu na kilogram hmotnosti (100-kilový pacient by teda nemal prijať viac ako 80 gramov bielkovín denne)
  • znížiť príjem solí v potravinách
  • dodržiavať pitný režim tak, aby bolo optimalizované vylučovanie tekutín

Vedeli ste o tom, že nedostatočne kontrolovanou a liečenou cukrovkou si môžete skrátiť očakávanú dĺžku svojho života až o 10-15 rokov? Aké sú vaše skúsenosti s cukrovkou? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii. 

Zdroj: freedigitalphotos.net, freedigitalphotos.net, Viola
Odporúčame