Cvičenie bez cvičenia: Zaručí nám „zázračný nápoj“ lepšiu postavu?

cvičenie

Thinkstock.com

Cvičenie má množstvo pozitívnych efektov na ľudské zdravie. Jedným z nich – a pre mnohých najdôležitejším – možnosť zhodiť pár kilogramov. Vedci už dosť dlho hľadajú „cvičenie v skúmavke“, teda látku, ktorá by pozitívne účinky cvičenia zvýšila a umožnila tak ľuďom napríklad schudnúť rýchlejšie. Zdá sa, že vedcom zo švajčiarskeho inštitútu sa čoskoro tento cieľ podarí naplniť.

Ako by mal fungovať?

Pri telesnej námahe umožňujú enzýmy svalom premieňať glukózu a tuk z potravy na energiu. Podľa štúdie v United States National Library of Medecine, ktorá by mohla otvoriť nové možnosti. Dúfajú, že sa im podarí využiť enzým AMPK v potravinových výrobkoch. Prečo? AMPK reprodukuje účinky telesného cvičenia na metabolizmus a pomáha svalom premieňať glukózu a tuk na energiu.
,,Naši vedci získali nové poznatky o enzýme AMPK,“
uvádza hlavná autorka štúdie Kei Sakamotová.

,,V niektorých prípadoch totiž nereaguje telo správne na inzulín a svalové bunky odmietajú ‚posolstvo‘, ktoré im naznačuje, že potrebujú viac glukózy. Enzým AMPK dokáže nájsť spôsob, ako svalu glukózu dodať,“ dodáva. Samozrejme, že šport nič nenahradí, ale niektorým pacientom by to mohlo zlepšiť život. Pre diabetikov 2. typu či pre osoby so zníženou pohyblivosťou by však mohol byť takýto prípravok prínosom. Keby sa to vedcom podarilo, išlo by o zázračný svätý grál, o ktorom doteraz svetové laboratória len snívali.


Mohlo by vás zaujímať: Zmeňte svoje zvyky a schudnite: Zhodiť kilá sa tentokrát podarí aj vám


Spaľovač tukov?

,,V ideálnom prípade by sa nám mohlo podariť vyvinúť produkty schopné zvyšovať účinky telesného cvičenia,“ poznamenáva Kei Sakamotová. Gigant Nestlé, ktorý financuje inštitút a jeho výskumy viac ako jednou miliardou eur ročne, si už predstavuje, ako vytvorí nápoj „spaľujúci tuky“. Vedci však pripomínajú, že to nemá byť v žiadnom prípade považované za alternatívu k cvičeniu, pretože šport má početné pozitívne účinky, ktoré žiadny produkt nemôže plne nahradiť.


Mohlo by vás zaujímať:  Naučte sa sladiť zdravo: Prospejete štíhlej línii aj celému telu


Nejde o náhradu cvičenia

Vedecký tím bude musieť predtým, než začne pomýšľať na nápoj, identifikovať prirodzené substancie, ktoré majú vplyv na funkcie enzýmu AMPK. O to sa už pokúšalo niekoľko laboratórií, ale márne. ,,Je tu stále akýsi umelý chemický faktor, ktorý vyvoláva reakciu hormónu alebo molekuly,“ hovorí profesor David Haslam, prezident britského National Obesity Forum. ,,Verejnosti sa však takýto nápoj bude musieť ponúkať opatrne, bude sa jej musieť stále zdôrazňovať, že šport je kľúčový v prevencii rakoviny, zníženie rizika vzniku diabetu a srdcových ochorení. Toto posolstvo musí byť jasné,“ zdôrazňuje David Haslam.

Na tieto obavy Nestlé odpovedá: ,,Žiadny produkt, ktorý vyvinieme, nemôže nahradiť pozitívny vplyv cvičenia na poznávacie schopnosti a psychiku človeka. Cieľom vedcov je pomôcť tým, pre ktorých je šport neprístupný, či už kvôli chorobe alebo postihnutia. Pristupujeme k vývoju nových produktov so všetku vážnosťou, “ zdôrazňuje spoločnosť.

Zdroj: Thinkstock.com, Thinkstock.com, Zora, ČTK, L'Express
Odporúčame