Cvičenie pre seniorov aj aktívnych športovcov: Bosu pre vašu kondičku a koordináciu

Cvičenie

wikipedia.org

Stretli ste sa už niekedy s pojmom bosu? Ide o polovičnú fitloptu – pružnú úseč s priemerom 65 cm naplnenú vzduchom, ktorú možno podľa potreby využiť ako trampolínu alebo balančnú plošinu. Oproti klasickej fitlopte má výhodu aj v tom, že stojí na mieste a neodkotúľa sa, preto sa na nej cvičia úplne iné cviky. Iste ju ocenia najmä tí, ktorí potrebujú pomôcku na rozvoj a zdokonalenie koordinačných schopností.

Kreatívne využitie a náročnosť cvikov závisia od fantázie, zdravotného stavu a fyzickej kondície jednotlivca. Môžu ju použiť aktívni športovci, ale aj ľudia, ktorí nie sú z rôznych dôvodov pohybovo príliš zdatní.

Je známe, že starnutie organizmu prináša so sebou aj zníženie koordinácie pohybu a zvýšenú pravdepodobnosť pádu. Štatisticky je potvrdené, že spôsobujú až 40 percent úrazov u starších, a to s rôznymi následkami. Jediný spôsob, ako si pomôcť, aby sme fungovali bez bolestí a nutnosti užívať analgetiká s nežiaducimi účinkami, je pohyb. Vďaka aktívnemu cvičeniu bude spájanie a nadväzovanie pohybov plynulé a vy alebo vaši blízki budú voči pádu odolnejší.


Mohlo by vás zaujímať: Nebaví vás už zumba ani aerobik? Vyskúšajte box, tanec a pilates v jednom!


Princíp bosu – labilné prostredie pri cvičení

 „Základom je naučiť svaly spolupracovať, ak to už „zabudli“, alebo bola porušená ich činnosť. Prepracovaný systém cvičenia na vzduchom naplnenej bosu núti udržať rovnováhu a tým zapája do činnosti všetky svaly a spevňuje takmer celé telo. Mnohí cvičenci si až po tréningu uvedomia ich existenciu. Dôraz na koordináciu, vyvažovanie, jemnejšie pohyby, nútia v oveľa väčšej miere uvedomovať si pohyb a svaly vlastného tela a intenzívne ich zapájať do cvičenia. Cvičenie aktivuje výnimočným spôsobom brušné a chrbtové svalstvo, ako i hlboké a povrchové svaly celého tela. Výsledkom je zlepšenie svalovej sily, pružnosti, vytrvalosti, stability, rovnováhy tela a koordinácie,“ vysvetlil podstatu cvičenia kondičný tréner a rehabilitačný lekár MUDr. Tibor Beláň.

Svalstvo nemá byť len na okrasu. Musí byť funkčné a teda aj koordinované. Funkčné koordinované svalstvo je výsledkom viacerých svalových skupín. Od ich vyrovnanosti závisí plnenie viacerých funkcií odrazu – orientácia, reakcia aj rovnováha. Stabilita tela je mimoriadne dôležitá u starších ľudí ako prevencia proti nebezpečným pádom.


Mohlo by vás zaujímať: Dajte zbohom bolestiam chrbta a ochabnutým svalom: Začnite cvičiť Pilatesa


Pozitíva cvičenia na bosu

  • menej zaťažuje kĺby
  • zlepšenie kardiovaskulárneho systému
  • rýchlo zlepšuje dyna­mickú stabilitu hlbokého stabi­li­začného systému tela
  • dobre a rýchlo formuje postavu, keďže sa na nej dá cvičiť z oboch strán
  • prispieva k zlepšeniu fyzickej kondície
  • je vyni­ka­júcou reha­bi­li­tačnou pomôckou – môže zotaviť poškodené väzivo v kolene či členku
  • zlepšuje koor­di­náciu a držanie tela
  • pri minimálnom odpore umožňuje dosahovať maximálnu spotrebu energie
  • možnosť cvičiť aj v domácom prostredí

Cena pomôcky je asi 65 – 145 eur.

Na trhu je aj DVD za 28,00 – 31,75 eur a kniha 19,95 – 22,60 eur. V oboch nosičoch sú desiatky cvikov a variácií v stoji, sede, ľahu, či kľaku, zamerané na koordináciu a stabilitu, najmä strečingové cviky na pretiahnutie a uvoľnenie celého tela, cviky na posilnenie celého tela, na formovanie paže s plastovou fľašou, na formovanie brušných svalov a chrbta, na spevnenie pŕs, na zadok a dolné končatiny, výdrž vo vzpore na bosu, drepy a mnohé ďalšie.

Zdroj: wikipedia.org, wikipedia.org, youtube.com/makerle, Viola
Odporúčame