Dá sa to aj inak: Naučte sa čas s blízkymi prežiť kvalitne a plnohodnotne

Šťastie

gettyimages

Všetko je o medziľudských vzťahoch. Nech sa pozrieme na akúkoľvek oblasť života, zistíme, že medziľudské vzťahy v nej zohrávajú kľúčovú rolu. Či už to je práca, voľný čas, alebo rodina. Ako však čas s druhými stráviť naozaj plnohodnotne? Viaceré štúdie dokazujú, že spokojné a harmonické vzťahy zlepšujú našu imunitu a majú pozitívny vplyv nielen na naše fyzické, ale aj psychické zdravie.

Ak máte vôkol seba ľudí, ktorým na vás záleží a tento pocit je vzájomný, vyhrali ste na plnej čiare. Ak nie, tak len vy máte možnosť to zmeniť. Dnes vám ukážeme, ako na to.

Zdravé a harmonické vzťahy sú základom celej spoločnosti. Ak ju chceme zmeniť, musíme začať sami od seba.

Nedržte sa večnej autority

Vyšší vek so sebou nesie množstvo skúseností a životných poznaní, ktoré môžete posunúť ďalšej generácii. Nevyžiadané rady však môžu spôsobiť viac škody než úžitku. Pri všetkej úcte k vášmu veku, si treba uvedomiť, že nikto z nás nerád strávi čas s človekom, ktorý radí a neustále poučuje.

Nemusíte radiť, keď vás o to nepožiadajú. Namiesto toho buďte sami príkladom dobra a ľudskosti. Uvidíte, že ľudia sami budú za vami prichádzať po radu.


Mohlo by vás zaujímať: Budovať priateľstvá sa oplatí: Fungujú ako prírodný morfín


Všetko je uhol pohľadu

To, akým pohľadom sa pozeráme na svet, ovplyvňuje skutočne veľa. Ľudia, ktorí majú pozitívny prístup k životu, si vedia aj v tej najťažšej životnej situácii nájsť kúsok dobra. Naopak, večný pesimista nebude nikdy spokojný, aj keby od života dostal ten najväčší poklad.

Ak chcete čas s milovanými stráviť skutočne príjemne, skúste aspoň trošku upustiť od večných ponôs a sťažností. Skúste sa zamerať na to dobré a príjemné, čo je vôkol vás. Je toho veľmi veľa. Stačí, ak na to zameriate pozornosť.

Naučte sa ľudí brať takých, akí naozaj sú

Všetci máme tendenciu meniť ľudí, okolo nás. Niekto má väčšiu, niekto väčšiu tendenciu. Avšak v hlave takmer každý z nás nosí jasnú predstavu o tom, akoby sa k nám mala správať susedka, manžel, deti či vnúčatá. Zabudnite na tieto predstavy. Naučte sa brať ľudí takých, akí sú. Zamerajte sa na to dobré, čo je v nich. Ak ich budete považovať za dobrých ľudí, aj oni sa začnú meniť.


Mohlo by vás zaujímať: Tipy pre šťastnejší a plnohodnotnejší život: Vyskúšajte ich ešte dnes!


Nebojte sa povedať blízkym, že ich milujete

V dnešnej dobe má množstvo ľudí problém vyjadriť to, čo naozaj cítia. Rodičia nemajú potrebu dospelým deťom povedať, že im na nich skutočne záleží a že ich majú naozaj radi. Nemusíte svojim blízkym vyznávať lásku každý deň. Ak im však aspoň raz za čas poviete, že ich ľúbite, určite to len váš vzťah posilní.

Upustite od role gazdinky

Keď prídu na návštevu detí, veľa žien sa úplne ponorí do role gazdiniek. Celý deň stoja pri sporáku, v snahe potešiť blízkych obľúbeným jedlom. Ak si však s rodinou sadnete k obyčajnému obedu a nie k trojchodovému menu, nič sa nestane.

Práve naopak. Všetci budete mať viac energie a času na to, aby ste sa porozprávali a strávili spolu čas. Veď medziľudské vzťahy nie sú o plnom žalúdku, ale o krásnom pocite, ktorý sa ukrýva v každom z nás.


Ako najčastejšie trávite čas s blízkymi vy? Napíšte ostatným čitateľom do diskusie pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Mia
Odporúčame