Dá sa žiť aktívny život s osteoartritídou? Samozrejme, že áno – vyskúšajte tieto aktivity

žena s paličkou

Osteoartritída ešte nemusí predstavovať STOP-ku pre všetky vaše obľúbené aktivity (Zdroj: Freepik/bokodi)

Osteoartritída je ochorenie kĺbov, pri ktorom kĺby postupom času strácajú schopnosť naplno vykonávať svoju funkciu. Toto ochorenie nie je ničím nezvyčajným u ľudí v staršom veku. Pokiaľ vás táto degeneratívna choroba trápi, mali by ste vedieť, že aj napriek tomu môžete žiť aktívny život. V tomto článku si povieme o aktivitách, ktoré môžete vykonávať aj s osteoartritídou.

Vysadnite na bicykel

Či už v skupine alebo osamote, vonku alebo vo vnútri na stacionárnom bicykli – táto činnosť buduje vytrvalosť a rovnováhu s menším dopadom na vaše kolená, bedrá a iné kĺby, ako keď chodíte alebo behávate. Navyše, ak sa na vzpriamených bicykloch cítite nepohodlne, úľavu vám môžu poskytnúť ležiace modely.

Dajte sa do joga pózy

Joga je jemný spôsob, ako zlepšiť držanie tela, rovnováhu a koordináciu. Pomáha vám to lepšie sa pohybovať a relaxovať. Vyhľadajte triedu pre začiatočníkov a povedzte svojmu učiteľovi o akýchkoľvek zraneniach alebo iných fyzických obmedzeniach, ktoré máte.

Zájdite k vode

Plávanie a iné vodné cvičenia sú ideálne na zmiernenie bolesti a stuhnutosti osteoartrózy. Voda poskytuje odpor, ktorý zvyšuje vašu silu a rozsah pohybu. Podporuje tiež telesnú hmotnosť, čím znižuje stres na vaše kĺby. Váš tréning môže byť rovnako intenzívny ako plávanie alebo jemný ako strečing na plytkom konci.

Niečo pre odporcov cvičenia

Fyzická aktivita v malých množstvách má skutočne priaznivý účinok. Možno bude pre vás jednoduchšie pridať 10 minút vysávania alebo záhradkárčenia do náročného dňa ako hodinu cvičenia. Bez ohľadu na to, akú aktivitu robíte, zamerajte sa na svoje držanie tela. Postavte sa vzpriamene a nechajte svoje väčšie kĺby (ako kolená a boky) zvládnuť čo najviac práce. Ak chcete sledovať svoju aktívnosť, noste krokomer alebo iné fitness zariadenie a zaznamenávajte si, koľko krokov každý deň urobíte.

Tai Chi

Toto tradičné čínske bojové umenie vám môže pomôcť lepšie sa pohybovať, s menšou bolesťou pri artritíde. Spája pomalé, jemné pohyby s praxou mentálneho sústredenia. Môžete to urobiť v skupine alebo sami. Štúdie ukazujú, že ľudia s artritídou, ktorí cvičili tai chi, mali lepšiu rovnováhu a zároveň nižšiu úroveň depresie.

Aktivita aj v spálni

Stále môžete mať uspokojujúci sexuálny život. Naplánujte si intimitu v čase, keď sa cítite oddýchnutí, vyhýbajte sa nízkym teplotám, používajte vankúše na podporu bolestivých kĺbov a uvoľnite svaly a kĺby masážou. Buďte otvorení so svojím partnerom a snažte sa tiež o emocionálnu a fyzickú blízkosť.

Nezabudnite na domáceho maznáčika

Vezmite svojho štvornohého priateľa von na čerstvý vzduch. Prechádza je jednoduché, no účinné cvičenie s nízkym dopadom. Pravidelné prechádzky môžu zmierniť stuhnutosť, vybudovať kostnú hmotu a dodať vám viac energie a lepšiu náladu. Vypracujte si aspoň 150 minút týždenne. To môže zahŕňať 30 minút chôdze alebo akejkoľvek inej aktivity strednej intenzity päť dní v týždni.

Turistika

Je to skvelý spôsob, ako preskúmať prírodu, či už ste doma alebo na dovolenke. Obmieňajte trasy, ktoré používate, od krátkych po dlhé a mierne. Budete sa baviť a tiež tým zmiernite fyzické príznaky vašej artritídy. Plusom je tiež lepší spánok a pocit sviežosti po čase strávenom vonku.

Choďte do posilňovne

Silový tréning môže chrániť a stabilizovať vaše artritické kĺby, takže je jednoduchšie a menej bolestivé pohybovať sa. Zamerajte sa na dve alebo tri sedenia týždenne a postupne zvyšujte počet opakovaní a váhu. Požiadajte špecialistu na cvičenie, aby vám ukázal, ako robiť každý pohyb správne a bezpečne.Zdroj: plnielanu.sk, webmd.com
Odporúčame