Pohyb berieme ako samozrejmosť dovtedy, kým ho neobmedzia zdravotné dôvody. Existujú dve hlavné príčiny, ktoré spôsobujú zápal kĺbov, teda artritídu. Kým však budete pátrať po dôvodoch vašich problémov s kĺbami, môžete vyskúšať niektorý z nasledujúcich domácich receptov na potlačenie bolesti.
Kurkumovo-zázvorový čaj
Kurkuma a zázvor majú protizápalové účinky. Liečivé účinky zázvoru ocenilo už mnoho ľudí, zatiaľ čo kurkuma sa obľube ešte len začína tešiť. Jej účinnou zložkou je kurkumín, ktorý je silným antioxidantom. Okrem toho znižuje hladinu enzýmov zodpovedných za vznik zápalu. Existujú už aj tablety s jej obsahom, avšak my vám ponúkame poriadne štipľavý, no o to účinnejší čaj.
Dve šálky vody priveďte do varu a potom pridajte pol kávovej lyžičky mletého zázvoru a pol kávovej lyžičky mletej kurkumy. Odstavte z ohňa a nechajte lúhovať 10 – 15 minút. Nápoj si môžete ochutiť medom. Takto pripravený čaj pite dvakrát denne.
Zásobte sa horčíkom
Horčík je pre naše telo nevyhnutný, viac ako 300 rôznych biomechanických reakcií v našom tele potrebuje pre svoje správne fungovanie práve horčík. Uvoľňuje naše svaly a nervové zakončenia, uľahčuje odstrániť stuhnutosť a bolesti, mineralizuje kosti. Napomáha pravidelnej činnosti nášho srdca. Americkí vedci v jednom zo svojich výskumov zistili, že ľudia, ktorí prijímali stravu s vysokým obsahom horčíka, mali vyššiu hustotu kostí a celkovo silnejšie kosti.
Horčík doplníte najmä konzumáciou celozrnných výrobkov, kvalitnej čokolády, mandlí, pistácií, arašidov. Nachádza sa aj v strukovinách (najmä fazuli a sóji), v listovej zelenine a doplniť ho môžete aj prostredníctvom prípravkov z lekárne.
Mohlo by vás zaujať: Bolia vás kĺby, alebo máte zápal? Pomôžte si týmito potravinami
Extra panenský olivový olej
Extra panenský olivový olej obsahuje zlúčeniny, ktoré potláčajú účinky enzýmov zapríčiňujúce zápal. Štúdie ukázali, že jeden a pol lyžice olivového oleja má rovnaké účinky ako 200 mg ibuprofénu. Jeho pravidelná konzumácia podľa autora jednej zo štúdií, doktora Garyho Beauchampa, má každodenný príjem olivového oleja protizápalové účinky. Doležité je, aby olivový olej bol lisovaný zastudena, keďže teplo ničí jeho účinnú látku.
Zaraďte olivový olej do svojho jedálnička. Môžete si tiež pripraviť olej na potieranie boľavých kĺbov – 50 g bobkového listu dajte do fľaše a zalejte 2 dcl 70% liehu. Na druhý deň dolejte pol litra olivového oleja. Zmes vo vodnom kúpeli 5-6 hodín zahrievajte (aby sa však nevarila) a potom prepasírujte. Skladujte v chladničke.
Púpavové listy
Vedeli ste, že aj listy púpavy obsahujú veľké množstvo vitamínov A a C? Listy môžu pomôcť opraviť poškodené tkanivá a tiež vyčistiť vašu krv od toxínov. Štúdie tiež preukázali, že púpavá má protizápalové vlastnosti vďaka obsahu kyseliny linolovej a linolénovej.
Pripravte si púpavový čaj, ktorý je síce horký, ale osladiť si ho môžete medom. Budete potrebovať čerstvé alebo sušené lístky púpavy, ktoré zalejte vriacou vodou. Takto vylúhovaný čaj by ste mali piť aspoň dvakrát denne. Ak je vám čaj aj napriek medu príliš horký, môžete si v čase rastu púpavy pripraviť šalát, kde jednoducho pridáte čerstvé púpavové listy. Do šalátu môžete pridať aj spomínaný extra panenský olivový olej.
Zakúpte si na fitlekaren.sk prípravky v boji proti bolesti kĺbov
Borievkový čaj
Vedci len v roku 2009 zistili, že borievka skutočne pomáha pri bolestiach súvisiacich s artritídou, a to vďala zložke zvanej terpinen-4-ol. Tá potláča biele krvinky nazývané monocyty, ktoré, ako súčasť nášho imunitného systému, reagujú na signály zápalu. Pri reumatoidnej artritíde imunitný systém napáda kĺbové tkanivo, čo vedie k zápalu, bolesti a strate funkcie. Ak teda borievku (pozor, nie v podobe alkoholu) užívate denne, môže dôjsť k zníženiu nepríjemného zápalu, avšak týka sa to iba pichľavej a obyčajnej borievky.
Na prípravu čaju potrebujete jednu kávovú lyžičku sušených plodov borievky, ktorú zalejete asi 2,5 dcl horúcej vody. Necháte lúhovať dvadsať minút a pred pitím môžete dochutiť medom. Odporúčaná denná dávka sú dva poháre. Pozor, tehotné ženy tento čaj piť nesmú!
Extra tip: Magnéziový kúpeľ
Soľ do kúpeľa s obsahom magnézia sa používa ako prostriedok na úľavu od bolesti. Jeho účinky môžete vysúšať sami.
Do teplej vody nasypte magnéziovú soľ do kúpeľa, nechajte ju rozpustiť a potom do nej namočte bolestivé miesta. Pri takto pripravenom kúpeli nielen uľavíte vašim kĺbom, ale aj zrelaxujete.
Čo sa v boji s bolesťami kĺbov najlepšie osvedčilo vám? Napíšte ostatným čitateľom v diskusii.
Zdieľať na