Dajte chrápaniu zbohom: Jednoduchý recept vnesie mier aj do vašej spálne

chrápanie

sxc.hu

Chrápanie je zdravotným problémom, ktorý už dokázal naštrbiť alebo aj celkom rozbiť mnoho harmonických vzťahov. Ak sa chrápanie nasťahovalo aj do vašej spálne, mali by ste sa ho pokúsiť vyriešiť čím skôr. V stávke totiž nie je len odpočinok a psychická pohoda vášho partnera, ale aj vaše vlastné zdravie. Na trhu existuje množstvo pomôcok, ktorým výskumníci venujú patričnú pozornosť. Zistite, či niektoré z nich vôbec fungujú a či je možné s chrápaním nadobro skoncovať.

Ako chrápanie vlastne vzniká?

Pri chrápaní dochádza k vibrovaniu mäkkých tkanív horných dýchacích ciest, najmä v oblasti nosohltana. Typickou polohou je ľah na chrbte, no existujú aj ľudia, ktorí dokážu chrápať na boku. Výnimočné nie sú ani takzvané apnoické pauzy, počas ktorých sa dýchanie úplne zastaví v dôsledku zapadnutého jazyka. Výskumy preukazujú, že nočný „koncert“ u niektorých jedincov dokáže narobiť poriadny rámus – intenzita zvukových fenoménov môže dosiahnuť 70 až 80 decibelov. Toto závažné ochorenie postihuje až 40% mužov v strednom veku, no neobchádza ani ženy – trpí ním 28% nežnejšieho pokolenia.


Mohlo by vás zaujímať: Prírodné tipy na nespavosť: Vyskúšajte ich a spite ako v bavlnke!


Nočná mora oboch partnerov

Chrápanie sa podpísalo pod vykopanie vojnovej sekery v spálni mnohých manželstiev a zväzkov. Spočiatku vstáva unavená a nevyspatá len polovička, ktorá pre hlasité zvuky vychádzajúce z partnerovho hrdla nedokáže celú noc zažmúriť oko. Tieto problémy po prekročení miery únosnosti mnoho dvojíc rieši formou oddelených spální. Postupne sa však objavujú zdravotné ťažkosti aj u samotných chrápačov. Tí sa totiž počas noci takisto veľmi často budia, hoci si na to ráno nespomínajú. Zobúdzajú sa však vyčerpaní, neoddýchnutí a neraz aj s intenzívnou bolesťou hlavy. Zvládať náročné pracovné dni ani pre jedného z dvojice následne vôbec nie je jednoduché.

Čo všetko proti chrápaniu môžete vyskúšať?

Náš trh je doslová zamorený prostriedkami na odstránenie nočného chrápania. Možnože ste niektoré z nich vyskúšali aj vy s podobným výsledkom a záverom, k akému došiel aj istý britský redaktor. Ten počas desiatich dní vyskúšal najrôznejšie metódy, pričom sa väčšinu z nich celkom zbytočne vyhodil nemálo peňazí:

  • spreje – výrobcovia väčšinou sľubujú, že postriekaním hrdla, jazyka a uvuly sa sliznica takpovediac obalí a vy si môžete vychutnávať až 8 hodín nerušeného spánku. V skutočnosti však tento efekt často nevydrží ani prvú hodinu.
  • špeciálne nálepky na bradu – majú tvar širokého „u“, zasahujú do oblasti brady a kútikov úst, pričom ich úlohou je držať vaše ústa počas spánku zatvorené. Skúsenosti však svedčia o neraz nulovom výsledku.
  • krídelká na nos – ide o ďalší typ nálepiek, ktorý by mali napomáhať k lepšiemu otváraniu nosných dierok zvnútra. Chrápanie je síce menej intenzívne, problém však celkom neodstránia.
  • ústne špeciality – ide o silikónové formy, ktoré pripomínajú chrániče zubov hokejistov. Myšlienkou tejto pomôcky je udržať jazyk aj sánku vpredu a vytvoriť tak viac priestoru pre prúdenie vzduchu. Skôr sa však budete cítiť zvláštne a chrápania sa aj tak nezbavíte.

Mohlo by vás zaujímať: Tajomstvo spoločnej postele: Naozaj vášmu vzťahu prospieva?


Čo by teda mohlo fungovať?

  • nose clip – špeciálny krúžok do nosných dierok, ktorý ich rozťahuje a umožňuje ľahšie dýchanie. Ľahší chrápači zrejme budú spokojní, otázne ale je, či dlhodobým používaním nedôjde k permanentnému roztiahnutiu nozdier.
  • poloha na boku – u niektorých ľudí naozaj zaberá, podmienkou ale je vydržať v nej celú noc. To sa väčšinou podarí málokomu.
  • vyššie podložená hlava – spánok v polosede sa stáročia používa pri všetkých typoch problémového dýchania. Táto poloha však z dlhodobého hľadiska nemusí mať najlepší vplyv na vašu chrbticu.

Tajomstvo spočíva v jednoduchosti

Medzi tri najdôležitejšie faktory, ktoré sa podieľajú na chrápaní, odborníci zaradzujú nadváhu, fajčenie a konzumáciu alkoholu. Ak sa teda chrápania chcete definitívne zbaviť, je potrebné zhodiť prebytočné kilogramy a minimálne štyri hodiny pred uložením sa do postele nevypiť ani kvapku alkoholu. Spolu so zahodením škatuľky cigariet to chce síce veľa sebazaprenia, no táto tortúra by kvôli vlastnému zdraviu a spokojnosti u polovičky mala stáť za to.

Keď nepomáha nič, skúste operáciu

Áno, aj chrápanie je príčina na operáciu. Upravením tvaru podnebia laserom sa zväčša chrápanie stlmí alebo odstráni. Pacienta nič nebolí, pretože dané časti sú znecitlivené. Trochu nepohodlné pocity vyoláva smrad z pálenia kože laserom, ktorým sa upravuje tvar podnebia. Operácia je zäčša úspešná, ak nie, možno ju zopakovať. Cena tohto spôsobu odstránenia chrápania je pomerne vysoká – šplhá sa do niekoľkách stoviek, ba niekedy až nad tisíc eur.


Máte nejaký tip na to, ako sa zbaviť chrápania? podeľte sa oň s ostatnými čitateľmi v diskusii pod článkom.

Zdroj: sxc.hu, sxc.hu, Emma
Odporúčame