Dajte pozor na svoje pľúca: Nezamorte svoju domácnosť potenciálnymi rizikami

Žena

gettyimages

Hoci si naše bývanie vytvárame ako útočisko pred vonkajším prostredím, nemáme úplnú istotu, že sme od všetkých rizík ochránení. Žijeme v dobe, keď sa čoraz častejšie spomína zamorenosť a znečistenie životného prostredia, výrazný prírastok respiračných a pľúcnych ochorení.

Nástrahám vonku tak ľahko neujdeme, avšak tie, ktoré máme vo vnútri našich domov a bytov, vo veľkej miere prehliadame. Substrát v kvetináči, vysávač, čistiace prostriedky, sušenie bielizne vo vnútri, farby a laky na nábytku, matrace, koberce – hľadali by ste tu príčinu vášho sťaženého dýchania?

Čo v domácnosti škodí vašim pľúcam?

Čistiace prostriedky

Vedci z Univerzity v Bergene v Nórsku prišli na to, že časté používanie čistiacich chemikálií je možné prirovnať k fajčeniu 20 cigariet denne. Vdychovanie dráždivých látok spôsobuje poškodenie slizníc dýchacích ciest, postupne znižuje kapacitu pľúc a spôsobuje ich zjazvenie.

Zaujímavé na tomto dlhoročnom sledovaní viac ako 6000 mužov a žien je najmä to, že mužské pľúca boli na poškodenie omnoho menej náchylné ako pľúca žien. Pľúca mužov dokonca lepšie odolávajú aj tabaku. Takže áno, muži by mali svojim ženám s domácimi prácami pomáhať. A popritom postupne prejdite na čistenie domácnosti vodou a utierkami z mikrovlákien. Pre vašu domácnosť to bude ekologické a ekonomické riešenie bez zdravotných rizík.


Mohlo by vás zaujímať: Neustále prechladnutie a ranný kašeľ môžu zabíjať: Chráňte si svoje pľúca


Sušenie bielizne vo vnútri

V zimných mesiacoch častokrát trpíme suchým dráždivým kašľom, ktorý spôsobuje prekúrenosť miestností. Preto sa dočasné zvlhčenie (a aj prevoňanie) vzduchu počas sušenia bielizne vo vnútri môže zdať ako dobré riešenie.

Avšak štvrtina prípadov šírenia plesne v byte je spôsobená pravidelným sušením mokrej bielizne v nedostatočne vetraných miestnostiach. Ak už teda nemáte inú možnosť, ako svoju bielizeň cez zimné mesiace sušiť vnútri, nezabúdajte na časté vetranie a výmenu vzduchu v miestnosti.

Vysávač

Začnete kýchať alebo sa vám ťažšie dýcha, pár minút po tom ako dovysávate? Potom už váš vysávač nemá dostatočne účinný filter, ktorý by zachytil aj jemné prachové častice. Vysávanie s ním je ako nekonečné naháňanie neporiadku, ktoré do zbernej nádoby stiahne iba hrubé nečistoty, chlpy a vlasy. Najlepšie to spozorujete na vrstve nového prachu, ktorý sa usadí na poličkách pár hodín po vysávaní.

Rovnako zle sú na tom aj koberce, do ktorých sa prach doslova udupáva. Na rozdiel od podláh, nie je možné prach z kobercov zotrieť. Ak zvažujete kúpu nového vysávača, hľadajte typ s najúčinnejším HEPA filtrom a vysávacou hubicou, ktorá dokáže jemne podvihovať vlákna koberca. Dobrý ťah vysávača sa už postará o zvyšok.

Povrchová úprava stien, podláh a nábytkov

V rozpúšťadlách, benzíne, lakoch, farbách a lepidle sa najčastejšie nachádzajú dráždiace a zároveň aj rakovinotvorné látky ako benzén, styrén a toluén. Na výrobu umelej živice sa používa formaldehyd, ktorý spôsobuje vážne dýchacie ťažkosti. Vyprcháva zo stavebných materiálov, lepiacich pások, drevovláknitých dosiek, podláh, tapiet.

“Vôňa” nového nábytku, podlahy, čerstvo natretých zárubní tak zrazu nadobúda úplne iný rozmer. Viac ako inokedy je dôležité vetranie – dôkladné a dlhodobé. Alebo, ak máte možnosť, voľte prírodné materiály a ekologické farby, ktoré obsahujú nulové alebo len veľmi mizivé percento prchavých látok. Nevýhodou však je, že tieto farby nie sú k dispozícii na všetky typy povrchov a ani ich odolnosť nie je zatiaľ tak silná ako pri syntetických farbách.


Mohlo by vás zaujímať: Dýchajte zdravo: Udržte pľúca silné a v dobrej kondícii


Zemina v kvetináčoch

Biela vrstva na substráte v kvetináčoch neveští nič dobré. Rastliny sú pravdepodobne premočené a môžu začať hniť. Vytvorili ste ideálne podmienky pre bujnenie plesne, ktorá svojimi výtrusmi spôsobuje mnohé dýchacie a respiračné ťažkosti. Hoci majú pľúca samočistiacu schopnosť, dokonale fungujú iba vtedy, ak nie sú oslabené.

Ako si s tým poradiť? Vašou úlohou je odobrať pár horných centimetrov zeminy, pôdu nechať úplne preschnúť na teplom mieste (nie na parapete blízko okna, kde sa zráža vlhkosť). Ak je už pôda sypká, doplňte nový substrát a s vodou opatrne. Počas zimných mesiacov kvety v domácnosti nepotrebujú takú výdatnú zálievku, preto, kým nie je horná časť substrátu úplne suchá, nemusíte nanovo polievať.

Matrace a periny

Zle odvetrávaný matrac zvyšuje riziko rozvoja astmy a ťažkých opakovaných zápalov pľúc. Matrac sústavne počas noci vstrebáva pot a teplo z vášho tela a aby sa ich zbavil, mal by mať zabezpečenú dostatočnú cirkuláciu vzduchu zo všetkých strán. Zadržiavaná vlhkosť tvorí ideálne prostredie pre spóry plesní. Tie sú síce neviditeľné, ale o to viac nebezpečné. Váš matrac by mal byť položený na lamelovom alebo latkovom rošte. Pri každom prevliekaní posteľnej bielizne skontrolujte poťah matraca a otáčajte ho.

Medzi najčastejšie neliečené alergie patria tie na roztoče. Najväčšiu škodu páchajú výlučky roztočov, ktoré patria medzi vzdušné alergény. Uvádza sa, že v jednom grame prachu z matraca alebo periny bežného lôžka sa môže nachádzať 2000 až 15000 roztočov.

Roztočom sa tu jednoznačne darí – majú primeranú teplotu z nášho tela, zvýšenú vlhkosť, nie sú rušené priamym slnkom a z našich kožných buniek im odpadá dostatok potravy. Strašidelná predstava, však? Tento typ alergie prechádza najmä vo vyššom veku do vážnych chronických chorôb priedušiek a pľúc.


Mohlo by vás zaujímať: 8 vedecky potvrdených faktov, prečo je brada zdraviu prospešná


Chráňte svoje pľúca prirodzene a rozumne

Pľúca človeka musia denne prefiltrovať 11-tisíc litrov vzduchu. Nepretržite, počas celého života zásobujú naše telo kyslíkom. Pár minút bez dýchania je pre človeka fatálnych. Nemali by sme ich teda funkčnosť a stav brať na ľahkú váhu.

Ako sa o svoje pľúca starať?

  • Prestaňte fajčiť.
  • Udržiavajte svoju domácnosť čistú, no nie za cenu používania dráždiacich chemických látok. Stavte na zotieranie prachu a nečistôt mokrými handričkami.
  • Pravidelne doma vetrajte a pomocou vlhkomera kontrolujte vlhkosť vzduchu. Pre dýchacie cesty a pľúca je ideálna vlhkosť vzduchu na hodnote 45 – 55 %.
  • Počas chladných mesiacov sa chráňte pred prechladnutím – noste šály, čiapky a dbajte na teplú obuv.
  • Starajte sa o svoju posteľ, trávite v nej tretinu svojho života. Preto by ste každých 5 – 7 rokov mali pristúpiť k úplnej výmene matraca a perín.
  • Naučte sa správne dýchať a pri relaxovaní praktizujte brušné dýchanie. Zhlboka sa 5 sekúnd nadychujte, na chvíľu zadržte dych a následne 5 sekúnd vydychujte. Toto zopakujte aspoň 10-krát po sebe každý deň.
  • Vždy keď je to možné, zájdite na prechádzku do prírody, najlepšie do hôr, kde je vzduch prirodzene plný záporných iónov – aniónov, tzv. vzdušných vitamínov. Tie posilňujú imunitu, samočistiacu schopnosť pľúc, majú pozitívne účinky na sliznice dýchacích ciest a mnoho ďalších zdravotných benefitov. Sú protikladom katiónov, ktoré sú charakteristické pre prostredie miest, pracovísk, ale i našich obydlí.
  • Zaobstarajte si zelené čističky vzduchu – teda bytové rastliny, ktoré odfiltrovávajú benzén, formaldehyd, xylén, amoniak, či trichlóretylén. Sú to: antúria, dracéna voňavá, dracéna obyčajná, sansevieria trojpása (ľudovo aj svokrin jazyk), brečtan popínavý, palma bambusová, potosovec zlatý, fikus benjamín, aglaonéma obyčajná, nefrolepka lesná, nefrolepka vznešená.

Snažíte sa dbať o zdravie svojich pľúc? Ako? Napíšte ostatným čitateľom tipy v diskusii pod článkom.

Zdroj: gettyimages, gettyimages, Lucia
Odporúčame