Dajte prepoteným tričkám červenú: Takto sa zbavíte zápachu a mokrých fľakov

Mapy

gettyimages

Bez toho, aby sme vykonávali namáhavú fyzickú činnosť, vyprodukuje ľudské telo 500 – 1500 ml potu denne. Problém mokrých máp na oblečení je však najpálčivejší práve počas letných mesiacov.

Produkciu potu zvyšuje aj prežívanie stresu, tréma, nervozita, pitie alkoholu, fajčenie, pikantné jedlá, hormonálne zmeny a niektoré ochorenia. Máte kvôli poteniu nepríjemné pocity, ktoré vám uberajú na sebavedomí? Využite silu byliniek vo svoj prospech a cíťte sa opäť dobre vo vlastnom tele.

Zaostrené na kritické oblasti

Potné žľazy pokrývajú takmer celý povrch tela. Sú oblasti, kde je ich koncentrácia vyššia – na dlaniach, chodidlách, v podpazuší, v oblasti genitálií, na zátylku, a dokonca aj na čele a viečkach. Napríklad na jednom centimetri štvorcovom pokožky chodidla máme 400 – 600 potných žliaz. Na celom tele ich počet prevyšuje až 3 milióny. Tento systém predstavuje účinný spôsob, ako sa naše telo dokáže vysporiadať so zvyšujúcou sa telesnou teplotou.

V pote sa nachádza 98 % vody, zvyšok tvorí soľ, močovina a odpadové látky. Pot samotný nezapácha. Nepríjemný odor vzniká pri strete s odumretými kožnými bunkami a baktériami, ktoré sa nachádzajú na pokožke. Tie sa hojne sústreďujú v miestach, kde rastie telesné ochlpenie, ktoré sa viaže s dospievaním. Preto, ak nechceme byť pre svoje okolie „voňavou“ príťažou, krokom číslo 1 by mala byť dôkladná a pravidelná osobná hygiena.

Mohlo by vás zaujímať: Chúlostivý letný problém: Obmedzte potenie a zbavte sa mokrých máp na oblečení

Prvá pomoc pri potení

  1. Pred dôležitou schôdzkou sa vyhnite pikantným a aromatickým potravinám. Látky obsiahnuté v cesnaku a cibuli vychádzajú aj pokožkou.
  2. Pozor na alkohol, nikotín a kávu, ktoré potenie rovnako podporujú.
  3. Dôkladný telový píling odstráni z pokožky odumreté kožné bunky.
  4. Chĺpky z oblasti podpazušia pravidelne odstraňujte.
  5. Neobmedzujte svoj pitný režim iba z obavy, že sa budete viac potiť. Telo vodu nevyhnutne potrebuje.
  6. Nenoste umelé materiály, cez ktoré pokožka nemôže dýchať. Platí to aj pre spodnú bielizeň. Pot sa neodparuje, hromadí sa pod textíliou a výraznejšie reaguje s pokožkou v podobe zápachu.
  7. Doprajte si určité rastliny a bylinky. Tie majú na pokožku upokojujúce, sťahujúce aj čistiace účinky. Ktoré to sú?

Šalvia – na potiace sa dlane a pre pokojný spánok

Už naše staré mamy poznali pozitívne účinky šalvie lekárskej. Ak vás trápia potiace sa dlane, vyskúšajte si z nej pripraviť kúpeľ. Vylúhujte 30 lístkov bylinky a nalejte do lavóra s teplou vodou. Pitie šalviového čaju prispieva k zníženiu nočného potenia. Organizmus upokojuje, znižuje mieru stresu, úzkosti a navodzuje lepší spánok bez zlých snov.

Mohlo by vás zaujímať: Teplé dni sú tu a potenie tiež: Porazte nepríjemný pach a voňajte vždy a všade

Orechové listy – pre svieže chodidlá

Ešte skôr, ako na orechu kráľovskom dozrejú jeho plody – vlašské orechy, oplatí sa vykonať zber jeho zelených listov. Listy si nasušte do zásoby. Podobné účinky má aj dubová kôra a žihľava dvojdomá. Majú sťahujúci efekt, domáci kúpeľ tak pomáha proti potiacim sa chodidlám a zápachu z nôh.

Tea tree olej – dezinfikuje pokožku

Kajeput striedavolistý nie je v našich podmienkach známy, no v Austrálii predstavuje prírodné zlato pri dezinfekcii pokožky. Známy aj ako čajovníkový olej, je silným éterickým olejom s antibakteriálnymi, antimykotickými a protizápalovými vlastnosťami. Stačí rozmiešať pár kvapiek v malom množstve vody a naniesť na vatový tampón. Aplikujte do podpazušia, na zátylok, krk alebo čelo. Sťahuje póry, zabíja baktérie, obmedzuje potenie a navyše príjemne chladí a vonia.

Ako sa s potom v letných horúčavách pasujete vy? Napíšte ostatným čitateľom tipy do diskusie pod článkom.

Zdroj: Lucia, gettyimages
Odporúčame