Dajte svojim prechádzkam zmysel: Vyskúšajte modernú honbu za pokladom

Geocaching

SITA

Ak máte radi pohyb, objavovanie nových a zaujímavých miest, no chcete túto činnosť nejakým spôsobom ozvláštniť, máme pre vás tip – geocaching. O čo ide, to vám predstavíme v nasledujúcich riadkoch.

Pri geocachingu ide o to, že musíte hľadať cache (cache – po francúzsky „úkryt“) miesta, ktoré sa nachádzajú na zaujímavých miestach a nájdete na nich aj malé prekvapenie. Tým býva väčšinou schránka alebo krabička, v ktorej sú rôzne drobnosti. Malé hračky, knihy, CD, staré mince a podobne. Keď tento poklad nájdete, môžete si zobrať akúkoľvek vec. Podmienkou je, aby ste do krabičky čosi vložili aj vy. Najlepšie ak to bude v podobnej hodnote ako vec, ktorú ste si vzali. Robí sa to preto, aby aj ostatní cacheri (hľadači), objavili v schránke niečo taktiež. Okrem toho sa v krabičke nachádza aj malý zošit s perom, kde si zapíšete svoju návštevu.

Kde sa skrýše nachádzajú?

Základným predpokladom je chuť skúsiť niečo nové. Ak spĺňate tento bod, už vám nič nebráni v ceste vybrať sa do neznáma. Ak máte obavy, že by ste v priebehu cesty hlbokým lesom zistili, že trasa je nad vaše sily, môžete si umiestnenie jednotlivých cache(í) pozrieť dopredu na internete. Takto si obtiažnosť prispôsobíte svojim možnostiam. Cache sú totiž okrem iného aj na turisticky zaujímavých a nenáročných miestach, v centrách veľkých miest, pri kultúrnych pamiatkach, na brehoch riek. Ak máte radi výzvy, nájdete aj cache v lesoch, na vrcholkoch hôr, horolezecké cache, cache pod vodnou hladinou či v korunách stromov.


Mohlo by vás zaujímať: Láka vás hra na vojakov? Airsoft je pre vás to pravé!


Čo potrebujete?

Každá skrýša so sebou prináša jedinečný zážitok z jej objavenia. Na to, aby ste ju našli, budete okrem internetu potrebovať aj GPS navigáciu. Prvýkrát sa použila v USA v roku 2000. Dovtedy boli GPS navigácie pre bežných obyvateľov upravené tak, aby ukazovali vašu polohu s presnosťou až 50 m. Po odstránení tejto prekážky a určení presnej polohy niekoľkí nadšenci prišli s týmto športom. Preto aj dnes bude pre vás GPS navigácia vhodným spoločníkom. V istej obmedzenej miere sa dá zaobísť aj bez nej, niektoré cache sa dajú nájsť  len s pomocou mapy. No navigácia predstavuje oveľa komfortnejšiu cestu. Ide teda o dokonalé skĺbenie moderných technológií a aktívneho pobytu v prírode.

Nielen „tupé“ hľadanie

Väčšina cache(í) je len o hľadaní. Na internete napríklad na stránke geocaching.sk si ju nájdete, zistíte GPS súradnice a vrhnete sa do hľadania. Ak ale máte viac času a milujete riešenie záhad, nájdu sa možnosti aj pre vás. Ide o takzvané multi-cache. Na internete si nájdete súradnice prvej cache, no v nej nenájdete tradičný poklad. Je v nej len hádanka alebo rébus. Ide o úlohy ako napríklad rok narodenia určitého panovníka, vyriešenie matematických úloh a podobne. Po vyriešení získate súradnice ďalšieho bodu a takto postupujete, až kým sa nedostanete k záverečnej cache.

Ešte o čosi náročnejšie sú mystery cache. Na internete nenájdete ich presné súradnice, ale hádanku alebo rébus, ktorý musíte vyriešiť. Ak si nebudete pomáhať internetom, určite vám tieto hlavolamy dajú poriadne zabrať. Nebudete tak robiť čosi len pre svoje telo, ale zapojíte do hry aj mozgové závity.


Mohlo by vás zaujímať: Hobby pre mužov, ženy aj deti: Chytanie rýb môže byť skvelým relaxom


Nové priateľstvá

Nemusíte sa báť, že s GPS prístrojom budete putujúc lesom pôsobiť ako čudák. Ľudí s podobným záujmom je totiž viac ako dosť. Svedčí o tom len fakt, že na celom svete je viac ako 200 000 cachí, z toho na Slovensku vyše 3000 a približne 2 200 ľudí venujúcich sa tomuto koníčku pravidelne. Môže sa vám teda stať, že pri prehrabávaní sa v pokladoch z cache stretnete nového priateľa. Spoločne môžete potom objavovať ďalšie cache, prípadne existujú akcie organizované práve pre cacherov.

Pre koho je geocaching vhodný?

Tu sa nerozlišuje ideálny vek. Podľa vašich možností si už dopredu môžete zistiť, či na vybranú trasu máte. Ide o vhodnú motiváciu aj pre výlet s deťmi či vnúčatami. Tie dnes len veľmi neochotne vstávajú od svojich počítačov, hľadanie malého pokladu je však čosi, čomu neodolá žiadne dieťa. Cache nemusíte len vyhľadávať, postupom času nejakú môžete aj sami vytvoriť. Ide totiž o ideálnu možnosť pochváliť sa atraktívnym miestom, s ktorým sa chcete podeliť s ostatnými. Ak vás teda obyčajná turistika nudí a máte radi nové veci, neváhajte a vyrazte von. Možno sa tam kdesi spolu stretneme.


Skúšali ste niekedy geocaching? Ako sa vám pozdával? Podeľte sa o svoje skúsenosti s ostatnými čitateľmi v diskusii a vyhrajte víkendový pobyt alebo inú z cien v našej súťaži. Nezabudnite uviesť platnú emailovú adresu.

Zdroj: SITA, SITA, David
Odporúčame